בע"ה ט"ו סיון תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

איום נוסף מבית על הגליל?

בג"ץ הוציא צו על תנאי נגד חוק ועדות הקבלה שנועד לבלום את מגמת את הרוב הערבי בגליל.

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ו אייר תשפ"ד - 09:35 03/06/2024
גודל: א א א
גליל.
גליל.

בזמן ששהגליל נמצא תחת מתקפה של חיזבאללה, ועשרות אלפי תושבים מפונים מבתיהם, וכשברקע חשש הולך וגובר שתושבים רבים לא יחזרו לבתיהם אחרי תקופת פינוי ארוכה כל כך, בג"צ נלחם בהתישבות היהודית.

בג"ץ בהרכב של השופטים פוגלמן, ברק ארז וגרוסקופף הוצאי צו על תנאי למדינה שתנמק מדוע לא יבוטל החוק שנועד להגדיל את כמות התושבים בייושב קהילתי, ולאפשר ליישובים לשמור על צביונם. את העתירה הובילו ארגונים אנטי ציוניים כמו עדאלה, האגודה לזכויות האזרח ועוד.

חוק ועדות הקבלה נולד כצורך דחוף של היישובים היהודיים בגליל, וככלי הכרחי שנועד לאפשר את ייהוד הגליל. החוק נועד לתת מענה לישובים, ולאפשר להם לגדול מבלי לאבד את צביונם היהודי.

החוק עלה גם כצורך של יישובים באזורים כמו לב הגליל, שם היהודים מהווים רק כ15% מהתושבים ובחלק מהיישובים החלה מגמה של רכישת בתים ע"י ערבים.

על פי החוק, ישובים קטנים בנגב ובגליל, בהם עד 400 משפחות, יכולים לקיים הליך של ועדת קבלה ליישוב. לפי הליך זה, ניתן לפסול מועמדים על רקע מספר עילות, ובין השאר בשל "חוסר התאמה למרקם החברתי-תרבותי של היישוב".

הצטרפו לעדכוני הקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

אופיר שיק יו"ר ארגון לב בגליל מסר: "מדובר בהליך ארוך ומסודר שהתקיים בוועדה פורמלית של הכנסת וזכה לתמיכה מהקואליציה ומהאופוזיציה כאחד. התערבות משפטית בסוגיה כזו מעוותת את ההליך הדמוקרטי התקני המשקף את רצון הציבור. אך מעבר לכך, לא מובנית בכלל ההתנפלות הצבועה על כך שקהילה מבקשת לשמור על צביונה. מדינת ישראל מאפשרת שיווקים בכפרים ערבים ל'בני מקום' בלבד, כלי אגרסיבי הרבה יותר כאשר מדובר ב-100% עבור 'בני המקום'. הייתי מצפה מהמחוקק דווקא לפעול להשוואת תנאים ולאפשר שיווק רק עבור בני מקום גם בנוף הגליל ובכפר ורדים".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון