בע"ה י"ח תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

זה מה שהיהודים בחרו בקלפי: הימין מנצח בלי ליברמן

את תוצאות הבחירות כולם מכירים. למעלה מ-20% בעלי זכות הצבעה הם אינם יהודים. ה היהודים בחרו בקלפי? בדקנו

  • יהודה פרל
  • כ"ג אלול תשע"ט - 11:19 23/09/2019
גודל: א א א

בבחירות לכנסת ה-22 של מדינת ישראל בעלי זכות ההצבעה היו יותר מ-6.3 מיליון אזרחים, כאשר סך המצביעים עמד על קצת יותר מ-4.4 מיליון. את התוצאות כבר כולם שמעו.

תוצאות הבחירות, כך נראה, מכניסות את ישראל לסחרור שיתכן וסופו יהיה בחירות נוספות.

אולם מה היה קורה אילו בבחירות לכנסת במדינת היהודים בעלי זכות ההצבעה היו יהודים בלבד?

מבדיקה שערכנו בקול היהודי עולה כי לו יהודים בלבד היו בעלי זכות ההצבעה בקלפי, סך הקולות הכשרים היה עומד על 3,950,029 (לעומת 4,430,566 כיום) מה שאומר ששווי מנדט בודד (מודד למנדט) היה 32,917 (לעומת 35,536 כיום) ואחוז החסימה, העומד על 3.25% מסך הקולות הכשרים, היה עומד על 128,376 (לעומת 142,706 קולות לפי הספירה היום).

לפני שנצלול לתוצאות שהעלו הבדיקות שלנו, ועוד לפני שנסביר את הקריטריונים לבדיקות, נציין כי מדובר בנתונים שאינם מדויקים לחלוטין כיוון שבאזורים מסוימים (כדוגמת ערים מעורבות) קשה מאוד עד בלתי ניתן להבחין בין פתקים של בוחרים יהודים לשאינם יהודים.

   | היהודים בוחרים: תוצאות הבחירות לכנסת ה-22

אם אזרחים יהודים בלבד היו מצביעים בבחירות, מפלגות כחול לבן והליכוד היו זוכות לתיקו של 36 מנדטים כל אחת. כוחם של שתי המפלגות היה עולה וחברי כנסת שכעת נאלצו לפרוש מתפקידם, היו יכולים להישאר, כמו לדגומא מאי גולן ועוזי דיין מהליכוד ועידן רול ומשה מטלון מכחול לבן.

המפלגה השלישית בגודלה הייתה מפלגת ש"ס בראשות אריה דרעי עם 10 מנדטים, אחריה מפלגות יהדות התורה וישראל ביתנו עם 9 מנדטים כל אחת. מפלגת ימינה הייתה מתחזקת וזוכה ל-8 מנדטים, מה שאומר שעידית סילמן הייתה מכהנת שוב כחברת כנסת.

מפלגות העבודה-גשר (202,889 מצביעים יהודים, לעומת 212,529 יהודים וערבים כיום) והמחנה הדמוקרטי (178,229 מצביעים יהודים, לעומת 192,261 יהודים וערבים כיום) היו זוכות ל-6 מנדטים כל אחת ועיסאווי פריג' היה מכאן כחבר כנסת. מה שנראה כחבר הכנסת הערבי היחיד. ר'דיר מריח תכהן כחברת כנסת דרוזית מטעם כחול לבן.

למרות שרק יהודים בעלי זכות הצבעה, גם אז, מפלגת עוצמה יהודית לא עוברת את אחוז החסימה (עם 82,951 קולות). אך יחד איתה גם הרשימה הערבית המשותפת נשארת מחוץ לבניין הכנסת (עם 82,033 מצביעים).

   | גוש הימין מנצח - זו תמונת הגושים:

אילו יהודים בלבד היו בעלי זכות הצבעה בבחירות לכנסת במדינת יהודים, תמונת הגושים כיום היתה כך: גוש הימין היה מנצח עם 63 חברי כנסת, בעוד גוש השמאל היה עומד על 48 בלבד. ליברמן כאמור עם 9 מנדטים. גם עם ליברמן היה מצטרף לגוש השמאל, עדיין אלו לא היו יכולים להרכיב קואליציה ובנימין נתניהו היה שוב מכהן קדנציה נוספת כראש הממשלה.

   | ככה בדקנו את זה – נוסחת באדר-עופר

איך חישבנו את תוצאות הבחירות, אילו יהודים בלבד היו בעלי זכות ההצבעה לכנסת במדינת יהודים?

שלב 1 – הפחתת המצביעים הערבים והקולות הפסולים

בתחילה הורדנו את כל הקלפיות הממוקמות בערים וכפרים ערביים, דרוזים ובדואים. לאחר מכן, כדי להוציא את הקלפיות מהשכונות הערביות בערים המעורבות, הוצאנו את הקלפיות בהם למעלה מ-70% מהמצביעים בהם בחרו במפלגות הערביות, מתוך הנחה שככל הנראה קלפי זו ממוקמת בשכונה ערבית.

חשוב לציין כי ישנם ערבים ואינם יהודים נוספים (בישראל מאות אלפי יוצאי חבר העמים שאינם יהודים) שהצביעו בקלפיות נוספות אך לא יכולנו להוריד אותם. במידה וישנם מצביעים יהודים שהורדנו את הפתקים שלהם, הם זניחים. משכך, התוצאות שלפנינו אינן מדויקות אך קרובות לאמת.

בשלב זה קיבלנו את סך הקולות, מהם הפחתנו את סך הקולות הפסולים (23,495) ונותרו לנו 3,950,029 קולות כשרים מהמצביעים היהודים.

שלב 2 – חישוב אחוז החסימה

בשלב זה בדקנו אילו מפלגות עברו את אחוז החסימה, העומד על 3.25% מסך הקולות הכשרים. לענייננו מדובר ב-128,376 קולות. רק נציין כי לפני הבחירות לכנסת ה-20, בעקבות החשש מהצלחת המפלגות הערביות, הועלה אחוז החסימה מ-2% ל-3.25%.

אילולא אחוז החסימה היה נשאר על 2%, אזי מפלגת עוצמה יהודית הייתה עוברת את אחוז החסימה ונכנסת עם 2 נציגים לכנסת, כמו גם הרשימה הערבית המשותפת. כמובן שגם חלוקת המנדטים בשאר המפלגות הייתה שונה.

שלב 3 – שווי מנדט בודד

כעת, חילקנו את מספר הקולות הכשרים ב-120, כמספר המושבים בכנסת. התוצאה המתקבל היא שוויו של מנדט בודד (מודד למנדט). לענייננו מנדט בודד עומד על 32,917 קולות כשרים.

בשלב הזה המשכנו בחלוקת המנדטים על פי נוסחת באדר-עופר, על פיה מחולקים המנדטים כיום בישראל.

מכאן למיטיבי לכת בלבד:

שלב 4 – חלוקה ראשונה של מנדטים קשיחים

בשלב זה חילקנו את סך הקולות כשרים להם זכתה כל מפלגה בשוויו של מנדט בודד וקבלנו את מספר המנדטים השלמים שקיבלה כל מפלגה.

שלב 5 – חלוקת מנדטים עודפים

אחרי שחילקנו את המנדטים לכל המפלגות (מנדטים קשיחים) קיבלנו כ-115 מנדטים, וחסרים לנו מספר מנדטים בכדי להרכיב את הכנסת. המשכנו לפעול לפי נוסחת באדר-עופר, על פיה מחולקים המנדטים כיום בישראל.

לקחנו את מספר הקולות שקיבלה הרשימה וחילקנו אותם במספר המנדטים שקיבלה הרשימה בחלוקה הראשונה + 1. הרשימה עם התוצאה הגדולה ביותר מקבלת את המנדט הנותר הראשון, וכך הלאה.

כמובן שלקחנו בחשבון את הסכמי העודפים בין המפלגות (שעברו את אחוז החסימה, כמובן), מה שאומר שאת המנדטים העודפים מחלקים בין השתיים.

הסכמי העודפים בבחירות לכנסת ה-22 היו בין הליכוד-ימינה, כחול לבן-ישראל ביתנו, העבודה גשר-המחנה הדמוקרטי, יהדות התורה-ש"ס.

חושב שטעינו בחישוב? רוצה להעיר או להאיר לנו על התוצאות?

מוזמן לפנות אלינו לכתובת הדוא"ל: hakol.office@gmail.com ונשתדל להגיב.

להורדת טבלת הקלפיות לאחר הורדת המצביעים הערבים – לחץ כאן.

תגובות (28) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד