בע"ה י"ט חשון תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אין בי"ס ערבי בכרמיאל - "כרמיאל היא עיר יהודית"

ערבים בכרמיאל התלוננו על העידר בי"ס ערבי בעיר, ותבעו את העירייה כי תשלם הוצאות נסיעה למוסדות חינוך מחוץ לעיר. בית המשפט דחה את התביעה: "כרמיאל היא עיר יהודית"

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ד כסלו תשפ"א - 10:37 30/11/2020
גודל: א א א

שני אחים ערבים, בשני 16 ו-10, הגישו תביעה נגד עיריית כרמיאל, באמצעות דודם, בדרישה לקבל החזרי הוצאות על נסיעות למוסדות לימוד מחוץ לעיר. בטענה כי בכרמיאל לא קיים מוסד לימוד ערבי.

התובעים ביקשו מהעירייה להחזיר להם 25,000 ₪ שהוציא על נסיעות למוסדות החינוך בהם לומדים.

בית משפט השלום בקריות דחה את תביעת הילדים הערבים, באומרו כי כרמיאל היא עיר יהודית ומשכך אין בה מוסדות לימוד ערביים.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

"כרמיאל, עיר יהודית, נועדה לבסס את ההתיישבות היהודית בגליל", כתב הרשם הבכיר יניב לוזון בהחלטתו. "הקמת בית ספר בשפה הערבית... (וכן) מימון הסעות לתלמידים ערביים, לכל דיכפין ובכל אתר, עלול לשנות את המאזן הדמוגרפי ולפגוע בצביונה של העיר (כיום מתגוררים בעיר כ-6% ערבים)".

עוד נכתב בהחלטה: "סעיף 7 לחוק-יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי קובע: 'המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי, ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה'. פיתוח ההתיישבות היהודית וביסוסה הינו ערך לאומי המעוגן בחוק יסוד ויש בו כדי להוות שיקול ראוי ודומיננטי במערכת השיקולים העירונית כולל לעניין הקמת בית ספר וקביעת מדיניות במימון הסעות אל מחוץ לעיר".

יחד עם זאת, הרשם הבכיר דחה את התביעה משורת טעמים נוספים, בהם העדר סמכות עניינית, לפיה התובעים היו צריכים להגיש עתירה מנהלית ולא תביעה. כמו כן, העדר קיומה של חובה חוקית מחייבת את העירייה או משרד החינוך לממן הסעות, וכן לפי חוזר מנכ"ל, הכתובת לעתירה מהסוג הזה היא לא הרשות המקומית כי אם משרד החינוך.

 

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד