בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"אם צה"ל לא יעשה את מלאכתו – האזרחים יעשו זאת"

חבר הכנסת ישראל חסון, לשעבר סגן ראש השב"כ, אומר כי צה"ל לא יוכל לפעול מול תהלוכות-ענק ערביות לעבר ההתיישבות, כפי שפעל באירועי יום הנכבה. בנוגע להמלצות דו"ח פראוור על הבדואים בנגב "לצאת לדרך, עם הרבה טעם חמוץ בפה". האזינו לריאיון המלא.

  • אברהם בנימין
  • ד' סיון תשע"א - 15:05 06/06/2011
גודל: א א א

חבר הכנסת ישראל חסון, לשעבר סגן ראש השב"כ, אומר כי צה"ל לא יוכל לפעול מול תהלוכות-ענק ערביות לעבר ההתיישבות, כפי שפעל באירועי יום הנכבה. בנוגע להמלצות דו"ח פראוור על הבדואים בנגב "לצאת לדרך, עם הרבה טעם חמוץ בפה"

להאזנה לריאיון המלא לחצו על הנגן [audio:https://www.hakolhayehudi.co.il/wp-content/uploads/2011/06/israel-hason1.mp3|titles=חבר הכנסת ישראל חסון]

התבטאות יוצאת דופן של חבר הכנסת ישראל חסון ממפלגת קדימה, כי "צה"ל לא יירה במפגינים, אך מי שיעלה על יצהר ייפגש באנשים שיגנו על ביתם", נשמעה מוזרה ביחס למי ששימש כסגן ראש השב"כ. בשיחה עימו, מנסה חסון לתקן את הרושם שנוצר מדבריו. "קיים שוני מהותי בין הפריצה לגבול הסורי לבין תהלוכה לעבר יצהר, בהתיישבות ישנם נשים וילדים שיהיה צורך מיידי להגן עליהם. במקרה של הפגנות שקוראים להן "לא אלימות שהכתובת ששלהם תהיה ההתיישבות, אנשים יצטרכו להגן על עצמם".

לדברי חסון, צה"ל יצטרך לפעול באופן הרבה יותר נחוש בסיטואציות כאלו. "אין את הפריבילגיה שיש בגבול עם סוריה, ששם נפרץ הגבול והמפגינים צעדו לעבר מג'דל שאמס. במקרה שעשרת אלפים יעלו משכם לעבר יצהר, המערכת תצטרך לעצור אותם במקום הרבה יותר רחוק. המפגש הזה כל כך טעון ומסוכן, שאף אחד לא יכול להרשות לעצמו לשאת את זה. לכן אני טוען שבסוריה, גם אם פרצו את הקו, שם המטרות והכיוונים היו שונים לגמרי, ולכן צה"ל לא ירה".

במקרים של תהלוכות-ענק לעבר יישובים, סבור חסון, "אם צהל לא יעשה את מלאכתו, האזרחים יצטרכו לעשות זאת. במקרה של סכנת חיים, כל אזרח יודע מה עליו לעשות. כל מה שנדרש בהתאם למה שניתן לעשות באותה סיטואציה".

"הדיון הוא על המחיר ועל ההסלמה. בגבול סוריה הסיטואציה הסתיימה באופן שלא גרר הסלמה. אם דבר כזה יקרה בהתיישבות, אנחנו עולים על מסלול של הסלמה מאוד רצינית".

שדולת ארץ ישראל בכנסת פנתה לראש הממשלה בבקשה לצייד את צוותי הכוננות ביישובי יו"ש באמצעים לפיזור הפגנות. "באופן עקרוני" אומר חסון, "הרעיון הוא רעיון נכון, אבל אוי לנו אם נבנה את ההגנה שלנו על צוותי הכוננות, שסמכותם היא להגן על גבולות היישוב. אם זה יגיע לשם, זה כבר יהיה מה שנקרא To late".

יישום דו"ח פראוור – הרבה טעם חמוץ, אבל אין ברירה

ביום ראשון התכנסה הממשלה להצביע על המלצות דו"ח פראוור בנוגע לסוגיית הבדואים בנגב. על פי המלצות הדו"ח, שנועד ליישם את המלצות וועדת גולדברג מלפני כשלוש שנים, יולבנו עשרות אלפי מבנים בלתי חוקיים, ובנוסף יירשמו בטאבו מאות אלפי דונמים על שמם של בדואים שתבעו את המדינה, יקבלו התובעים חמישים אחוזים מהקרקעות. גם במקרי תביעה על שטחים שאינם בהחזקתם, יקבלו הבדואים פיצוי כספי גדול או שטחים חלופיים. "עבור תביעת בעלות שאינה מוחזקת תינתן תמורה בכסף, אך בערך כספי כפול ואפשרות ייחודית להמרת התמורה הכספית במגרשים שהמדינה תחויב לפתח עבור תובע הבעלות", נכתב בדו"ח.

חבר הכנסת חסון, שהיה שותף בחקיקה שנועדה לחזק את ההתיישבות היהודית בנגב, באמצעות סיוע לחוות היחידים כדוגמת חוות דרומי, דווקא סבור שיש לקבל את מתווה פראוור, על אף הבעייתיות שבו.

"חייבים לקחת ברצינות את האוכלוסייה הבדואית בנגב. אי אפשר להתעלם שמאתיים אלף אזרחים סבורים שפריעת חוק נותרה המוצא היחיד כדי להתקיים בצורה זו או אחרת. אני סקפטי אם הרצון שלנו יספיק, אבל בוא נראה".

האם אתה סבור שצריך להתנות את קידום החקיקה והסיוע למגזר בטיפול שורשי ועמוק בפשיעה הבדואית?

"למה אתה חושב שצריך להתנות את יכולתו של מפקד גדוד הסיור הבדואי לבנות בית כדת וכדין בזה שפושע בונה לא חוקי או שהמשטרה לא ממלאת את תפקידה"?

המשטרה חוששת למלא את תפקידה במקרים רבים.

"אם המשטרה חוששת תחליף את מפקד המשטרה ותחליף את השוטרים. אם אתה רק הורס ולא מציע חלופה, זו איננה מדיניות. אי אפשר להתמקד בהריסת מבנים בלתי חוקיים, משום שרק במועצה האיזורית אבו בסמה תצטרך להרוס למעלה משליש מהמבנים שבשטחה. צריך לדבר ברצינות, ולתת פתרון ברמה הלאומית", אומר חסון. "אני סקפטי אם מה שנותנים עכשיו יפתור את הבעיה אך אף על פי כן, מאחר שאין לי הצעה אלטרנטיבית אחרת, בנויה לתלפיות לא נותר אלא לצאת לדרך, עם הרבה טעם חמוץ בפה ולנסות לעשות מעשה".

המדינה עשתה הרבה בשביל הצעת חלופות בנתה ערים לבדואים, ואף הלבינה רטרואקטיבית את יישובי אבו בסמה.

"חלופות זה לא מענה. גם להתיישבות ביהודה ושומרון המדינה הציעה חלופות, והמתיישבים מסרבים לקבל, נכון"?

 

עוד באותו נושאבזוית חדה: צה"ל לא יירה באזרחים, אנשי יצהר יגנו על ביתם

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 323 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד