בע"ה י"ט אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ארגון אנרכיסטי מכשיר פעילי BDS בישראל

ארגון אנרכיסטי משופע בתקציבי ענק מביא ארצה בחסות אשרת תיירות אלפי פעילים ומכשירם לפעילויות אנטי ישראליות

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ד שבט תשע"ט - 11:42 20/01/2019
גודל: א א א
פעיל הארגון בעימות מול יהודים בגוש שילה ( צילום: עמישב מלט)
פעיל הארגון בעימות מול יהודים בגוש שילה ( צילום: עמישב מלט)

דו”ח חדש ומקיף של מכון המחקר NGO Monitor חושף כיצד מועצת הכנסיות העולמית (WCC) מפעילה בישראל תכנית הכשרה לפעילים זרים, שלאחר מכן יוצאים ומובילים קמפיינים אנטי-ישראליים ברחבי העולם. כך פירסם כתב מידה עמית ברק.

התכנית שידועה בראשי התיבות EAPPI הכשירה מאז השנה הלועזית 2002 קרוב לאלפיים פעילים. רובם המוחלט נכנסים לארץ במסווה של תיירים, אך בשטח עוסקים בעיקר בתיעוד של פעילות כוחות הביטחון באזורי חיכוך ביהודה ושומרון ובירושלים, וכמו כן באיסוף מידע המופיע לאחר מכן בדו”חות האו”ם נגד ישראל. התכנית כולה זוכה למימון נדיב מממשלות אירופה וארגונים כנסייתיים.

מטרת התכנית היא כאמור להכשיר את הפעילים כך שבחזרתם לארצם יובילו קמפיינים של BDS, ינסו להשפיע על מקבלי ההחלטות וינהלו לוחמה משפטית נגד ישראל, לעתים תוך שימוש בתעמולה אנטישמית.

למרות כל זאת, ל-EAPPI אין כל רישום משפטי רשמי בארץ או בחו”ל ופעילותה נעשית באין מפריע וללא פיקוח מצד הרשויות הישראליות. המימון לתכנית המגיע מארגונים וממשלות זרות עומד על סכומים של עשרות מליוני שקלים בשנה.

ארגון EAPPI קשור כאמור למועצת הכנסיות העולמית, גוף אשר חלק מראשיו הביע לא פעם עמדות אנטי-ישראליות בוטות ואף אנטישמיות. כך למשל, מזכ”ל הארגון ד”ר אולב טווייט השווה את הסכסוך הישראלי-ערבי לכיבוש הנאצי בנורבגיה.

פעילי הארגון הביאו פעמים רבות תמיכה בטרור ותועדו מפיצים חומר אנטי ישראלי ואף אנטישמי במרחבי הרשת.

   | פלטפורמה להפצת שנאה

פרופ’ ג’ראלד שטיינברג, נשיא מכון NGO Monitor אמר ל’מידה’ כי בשנתיים האחרונות הוא קיבל עשרות פניות מקהילות יהודיות ונוצריות ברחבי העולם שהסבו את תשומת ליבו לתפקיד המרכזי שיש לבוגרי התוכנית בהובלת קמפיינים אנטי-ישראלים.

בדבריו לאתר מידה אמר כי, “יש לחשוף בפני הציבור ומקבלי ההחלטות בישראל את כל הנתונים על התוכנית, על מנת שיהיה ניתן לגבש מדיניות סדורה בנושא ולפתוח בדיאלוג מול נציגי המדינות והכנסיות המממנות”. שטיינברג הוסיף כי כל הממצאים מראים כי EAPPI היא “תכנית פוליטית שאינה קשורה לקידום או שמירה על זכויות אדם. מדובר בפלטפורמה להפצת שנאה, אנטישמיות וחרם נגד ישראל ואין שום סיבה שממשלת ישראל תמשיך להתעלם מפעילות שכזו”.

פעילי הארגון נמצאים בקשר שוטף אם פעילי שוברים שתיק ומסיירים יחד עמם בנקודות שונות.

על פי חשיפת מידה בסיוריהם עם שוברי שתיקה נחשפים פעילי הארגון לתעמולה חריפה נגד צה"ל והמתיישבים.

   | ציור מזוייף לפעילות צה"ל

באחד הסיורים תוארו מעצרי צה"ל על בתי מחבלים בחסרון כ: ”פשיטות לילה בבתי פלסטינים כחלק מאימונים צבאיים: זה תמיד משפחות חפות מפשע – אזרחים לא מעורבים, כמו שהצבא קורא להם – שנבחרו לאימון כזה…”. אותם פעילים חזרו בהמשך על הטענה השקרית הזו.

באחד מהבלוגים של EAPPI, הודגשה קריאה לסרבנות יחד עם קריאה לתמיכה ב’שוברים שתיקה’, ובאתר הרשמי של EAPPI  נכתב כי “טבעי מבחינתם” לעבוד עם ‘שוברים שתיקה’.

משיחות עם גורמים בשטח נודע ל’מידה’ כי רבים מאנשי כוחות הביטחון הנתקלים באותם פעילים סבורים תחילה כי מדובר באנשי ארגון רשמי או עיתונאים. “הם לובשים ווסטים בצבע בז’ עם הלוגו של התכנית, וגם כששואלים אותם הם עונים שהם תיירים או צליינים”, אומר גורם ביטחוני המכיר את השטח.

עד לאחרונה אותם פעילים אנטי-ישראליים פעלו כאמור כמעט ללא הפרעה, אך דו”חות כמו של NGO Monitor וכמו כן פעילות של פרויקט DMU העוקב אחרי אנשי הכנסיות בשטח באמצעות מתנדבים, החלו לשנות מעט את התמונה.

   | ביקורי בית אצל טרוריסטים

בין המקרים שתועדו על ידי חברי DMU היה אירוע הלוויה של הלל אריאל ז”ל, שנרצחה על ידי מחבל בקריית ארבע בקיץ 2016. כנהוג באירוע כזה, סגר צה”ל צירים בעיר על מנת לאפשר את מסע הלוויה, אך במהלכו הגיעו לאזור פעילי EAPPI, נטפלו לחיילים ולמאבטחים והאשימו אותם בסגירת הציר לערבים בלבד.

במקרה אחר שהתרחש בחודש נובמבר האחרון, תועדו אנשי EAPPI כאשר הם מבקרים בביתו של שאדי פאלח, מחבל תושב ירושלים שנעצר בגין תכנון פיגוע דקירה. אחד הפעילים צולם בבית המחבל כשהוא מחזיק שלט עליו נכתב: .”Israeli occupation is the highest level of Terrorism and crime”. דיווחים אחרים סיפרו על פעילי הארגון שביקרו בכפר קוצרא לאחר שתושביו ביצעו ניסיון לינץ’ בילדים יהודיים שטיילו באזור, ואף בכפר כובאר, בבית משפחת המחבל שרצח את משפחת סולומון בחלמיש.

על פי גורם המכיר את השטח, אנשי EAPPI נוהגים להתמקם בקרבת בית הספר, וכאשר כוחות צה”ל מגיבים להפרות הסדר הם שולפים את המצלמות ועורכים תיעוד חד צדדי של האירוע.

   | תגובה לא מספקת

משרדי הארגון בישראל נמצאים בתוך שטח מנזר סנט-אן ברובע המוסלמי, בסמוך לשער האריות. מנזר קתולי זה הוא בשטח ריבוני של ממשלת צרפת, שמעניקה למעשה חסות והגנה לפעילות הבלתי חוקית של EAPPI.

עד כה, תגובת הגורמים הרשמיים הישראליים לפעילות זו לא הייתה מספקת והסתכמה בטיפול נקודתי ולא מערכתי. אמנם נרשמו הצלחות נקודתיות בחסימת הכניסה לארץ או בגירוש תיירי EAPPI שבעבר נהגו לצאת לירדן ולחזור לסיבוב נוסף, אך אחרים חזרו לסיבוב שני ושלישי בהפרש של מספר חודשים או שנים.

סוגיית הכניסה לישראל היא נקודה חשובה, מכיוון שאותם פעילים נכנסים לארץ עם אשרת תייר, המעניקה למחזיקה אישור שהייה בארץ של מספר חודשים, אך פעילותם בשטח כפי שתוארה לעיל מפרה באופן ברור את תנאי האשרה.

עו”ד יותם אייל מהפורום המשפטי אמר ל’מידה’ בעניין כי “אחד הפרמטרים הבסיסיים של ריבונות מדינה היא הזכות לקבוע מי ייכנס אליה”. לדבריו, “בכל מדינה ומדינה מוגדרות אשרות כניסה שלכל אחת מהן המדינה קובעת קריטריונים שיינתנו למי שעומד בהם, ולפיכך כמובן ניתן לשלול את האשרה למי שלא עומד בהם”.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד