בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

באופן עקבי: מאות מסתננים מקבלים מעמד

המדינה לא מתנגדת, וזה אחר זה מסתננים זוכים למעמד הכולל זכויות ביטוח לאומי ואפשרות הצבעה בבחירות המוניציפאליות

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ד חשון תשע"ט - 12:44 23/10/2018
גודל: א א א
ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: יהודה פרל)
ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: יהודה פרל)

המדינה אינה מתנגדת להענקת מעמד תושבות למסתננים הנמצאים בישראל.

הדבר עלה מתשובות שמוסרת המדינה באופן עקבי לבתי הדין לעררים העוסקים בשאלות הגירה, אשר פורסמו היום בעיתון ישראל היום. 

מהנתונים שפורסמו עולה כי בישראל נמצאים כ־7,000 מסתננים מסודאן, מתוכם כ־3,000 מחבל דארפור המדינה העניקה בשנה האחרונה מעמד לכמה מאות מתוכם, במה שהוגדר על ידי רשות האוכלוסין כפעולה שנעשתה "משיקולים הומניטריים". 

כעת פורסם כי נשקלת אפשרות להעניק מעמד ל־3,000 נוספים, וכך כל אוכלוסיית המסתננים  יוצאי חבל דארפור יקבלו מעמד תשבות בישראל.. 

אף על פי שבאופן רשמי המדינה טרם גיבשה מדיניות בנושא, ההחלטה על מתן מעמד לקבוצה זו עומדת לפתחם של ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים דרעי, דה פקטו מתקיים "אזרוח זוחל" של סודאנים יוצאי דארפור, מכיוון שפרקליטות המדינה אינה מגישה התנגדויות לבקשות בנושא בבתי הדין לעררים של ישראל.

עוד פורסם בישראל היום כי בבדיקה מדגמית שנערכה ב"מרכז למדיניות הגירה ישראלית" במאגר ההחלטות של בתי הדין לעררים, אשר כללה כ־20 תיקים רלוונטיים מהחודשים האחרונים, נמצא כי באופן עקבי הפרקליטים המייצגים את המדינה אינם מתנגדים לבקשות בנימוקים עקרוניים, אלא מתעכבים במתן תשובה בטענה של "המתנה לגיבוש מדיניות כללית" של המדינה. 

התוצאה היא שבמקרים רבים דייני בתי הדין לעררים מחליטים להעניק למערערים מעמד. בכ־75 אחוזים מהמקרים שנסקרו קיבלו המסתננים מעמד תושבות ארעית מסוג א/5, הכולל תעודת זהות, זכויות ביטוח לאומי וזכות הצבעה בבחירות המוניציפליות; ובכרבע מהמקרים שנסקרו קיבלו המסתננים מעמד מסוג ב/1 - הכולל אשרה של עובד זר הנכנס לישראל כחוק. על פי ההערכות, בדרך זו כ־100 יוצאי סודאן קיבלו מעמד בישראל בחודשים האחרונים והמגמה ממשיכה. 

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד