בע"ה י' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בדיקה משטרתית בבית הכנסת באמצע קבלת שבת

בשם הפלורליזם: שוטרים הגיעו לבית כנסת בדרום תל אביב בערב שבת, ולקחו ת"ז מהמתפללים עקב תלונות מספר שכנים על שירי שבת הנשמעים במקום

  • דוד אור שחר
  • ב' אלול תשע"ח - 11:19 13/08/2018
גודל: א א א
בית כנסת בתל אביב. ארכיון (יהודה פרל)
בית כנסת בתל אביב. ארכיון (יהודה פרל)

מלחמת הליבראלים בבית כנסת בשכונת שפירא בתל אביב.

שוטרים הגיעו לבית הכנסת בערב שבת והחלו בלקיחת מספרי ת"ז מהמתפללים עקב תלונה על שירים שמושמעים מבית הכנסת עם קבלת השבת.

דורון כהן, עורך העיתון מעריב צייץ בחשבון הטוויטר שלו על המקרה שראה בבית הכנסת בערב שבת האחרונה.

"אם לא הייתי רואה במו עיני, לא הייתי מאמין. שישי בערב, בית הכנסת בשפירא (הייתי שם, אזכרה של אבי), מגיע שוטר באמצע התפילה, מוציא פנקס ועט ודורש ת.ז מהמתפללים. למה? בגלל אותו שיר של שתי דקות שמבשר על כניסת השבת ומוציא מדעתם את ״הנאורים״. אנטישמיות? תהליכים שקרו בגרמניה? תחליטו אתם", כך כתב כהן.

בראיון לאתר ערוץ 7 סיפר כהן: "אבא שלי היה מבוני בית הכנסת הזה. בית הכנסת משמיע שתי דקות של שיר בכניסת השבת ואז התושבים החדשים של השכונה מציפים את המוקדים בקריאות להשתקת בית הכנסת.

בכל פעם הם מגיעים לבית המשפט ונופלים ומגיעים עם סיבות אחרות, פעם זה רעש, פעם אמרו שהרמקולים שעל הגג זו פסולת שצריך לפנות אותה, פעם פנו לפיקוח של העירייה ופעם פנו למשטרה. לא מוכנים להכיל את השתי דקות האלה", הוא מספר.

אם בית הכנסת הזה היה משמיע את השירים והקולות הללו בשש בבוקר הייתי מצטרף אליהם, אבל יש כאן את עיקרון המידתיות. מדובר בשיר של שתי דקות בשבוע שמבשר על כניסת השבת והם לא מסוגלים להכיל את זה. מדובר באנשים מאוד נאורים, מאוד ליבראליים, מאוד פלורליסטים אבל הם לא מוכנים לקבל את זה...".

כאמור בערב שבת האחרונה אף הגיע שוטר לבית הכנסת בעיצומה של התפילה.  "הגיעה ניידת נכנס שוטר לבית הכנסת עם דף ועט, ניסה לרשום שמות של אנשים, אותי זה זיעזע, רצה תעודות זהות מהאנשים. אם זה לא היה מזעזע אותי לא הייתי מצייץ. לקחתי אותו לצד ודיברתי אתו והוא הלך, אבל זה נורא מקומם כי זו אוכלוסיה חלשה ומושתקת שלא שמעו אותם אף פעם".

   | הגיע הזמן שאנשים יהיהו ליברלים ופלורליסטים לא רק בטוויטר

עוד סיפר כהן לערוץ 7 כי "צריך לתת לקהילה הזו את הביטוי המינימאלי שאותו הם מבקשים. בסך הכול מדובר בשתי דקות של שיר. הגיע הזמן שאנשים יהיו ליבראלים ופלורליסטיים גם בחיי היומיום ולא רק בטוויטר.

אגיד עוד דבר, בשכונה הזו יש גם כנסיה רוסית, ובכל שבת בין עשר וחצי לאחת עשרה יש פעמונים שקוראים לאנשים להגיע למיסה בכנסיה. בשנים האחרונות נבנו שיכונים מסביב ובהם גרים ש"סניקים וחרדים, האם מישהו התלונן אי פעם בעירייה שהפעמונים מפריעים לו? הגיעה קהילה חדשה לשפירא כי המקום הפך ללהיט נדל"ני והם לא מוכנים לכבד את האוכלוסייה המסורתית שחיה בשכונה, ואני חושב שכל אדם שהוא טיפה נאור צריך להתקומם נגד זה".

"יש שם אנשים שמאוד מזדהים עם המתפללים, אבל יש שם את המסיתים הקבועים שחלקם בשמות פייק מתסיסים את האווירה, הם כנראה אנשים מאוד מקושרים והם מצליחים להפעיל את כל הגורמים במשטרה ובעירייה", אמר.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד