בע"ה כ"ה אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בזוית חדה - ויעשו כולם אגודה אחת

את מי רוצים לאגד, את כל היהודים בארץ? את כל תושבי ארץ ישראל, יהודים וגוים ביחד? או את כל היהודים בעולם, ורק את היהודים? יהושע הס במאמר שני בסדרה - למה אני חבר בתנועת דרך חיים?

  • יהושע הַס
  • כ"ח אלול תשע"א - 06:52 27/09/2011
גודל: א א א

את מי רוצים לאגד, את כל היהודים בארץ? את כל תושבי ארץ ישראל, יהודים וגוים ביחד? או את כל היהודים בעולם, ורק את היהודים? יהושע הס במאמר שני בסדרה - למה אני חבר בתנועת דרך חיים?

למאמר הראשון בסדרה

כולנו רוצים אחדות בין כל היהודים. ערבות הדדית בין כל היהודים היא מסורת של עם ישראל מאז היותו לעם, או מאז הכניסה לארץ, כפי שהופיע בפרשת השבוע, פרשת ניצבים, וכדרשת חז"ל על הפסוק "הנסתרות לה' אלוקינו והנגלות לנו ולבנינו..." . ה' שורה על עם ישראל, על כל יהודי, ועוד יותר על כל עשרה יהודים – אבל כלל השראת השכינה היא על כלל ישראל. אפשר וראוי להאריך בזה הרבה, אבל בסופו של דבר זוהי גם הנחה פשוטה לכל יהודי, גם בלי להאריך.
האחדות הזו בין כל היהודים איננה תלויה במקום גיאוגרפי. אנו חפצים באחדות בין כל היהודים החיים בכל מקום בעולם, בארץ ישראל או בארצות אחרות. "כי לא ידח ממנו נידח", כל יהודי שייך לקיבוץ הכללי של עם ישראל.
אם רוצים להביא את האחדות הזו לידי ביטוי, צריך להקים מסגרת שמטרתה לאגד את כל היהודים בעולם ביחד. מטרת האגודה הזו היא קודם כל לדאוג לעם ישראל כעם, לייצג את האינטרסים של עם ישראל – זה ברמה הפשוטה. וברמה הגבוהה יותר, לדאוג לממש את השליחות של עם ישראל בעולם, כשליחי ה' יתברך, גם כ"עם לבדד ישכון" וגם "והלכו גוים לאורך", כדברי הנביא ישעיהו בהפטרת "כי-תבוא".
חלק מההתאגדות הזו הוא גם הדאגה למקום שבו עם ישראל ישכון, לארץ משלנו, שהיא כמובן ארץ ישראל. אבל זהו חלק מההתאגדות הכללית של כל היהודים, ולא יכול להחליף אותה. לכן היהודים צריכים להתאגד יחד, אלו שבארץ ואלו שבחוצה לארץ – ואילו הגויים החיים בארץ ישראל, יהיו איזה שיהיו, אינם יכולים להיות חלק מההתאגדות הזו.
התאגדות כזו לא קיימת היום. מדינת ישראל מאגדת בתוכה דווקא את מי שגר כרגע ב(חלק מ)ארץ ישראל, כולל גם את מי שאינם יהודים המתגוררים כאן והם בעלי זכות בחירה, ואיננה מאגדת את היהודים בחו"ל. בלי להתייחס כלל לשאלה איזו מדינה ראוי שתהיה בארץ ישראל, יש צורך באיגוד שיאגד את כל היהודים בדווקא, ורק את היהודים. מדינת ישראל איננה עונה על הצורך הזה. על כן צריך להקים אגודה כזו.
תנועת דרך חיים היא תנועה הרוצה לדאוג לאינטרס של העם היהודי, והיא בונה את עצמה כמודל כזה. היא פתוחה להצטרפות יהודים מהארץ ומכל העולם בשווה. בזה היא מרימה את הדגל של "חברים כל ישראל", של הצורך של עם ישראל להתאגד יחד, רק היהודים וכל היהודים. וזו סיבה נוספת, מדוע אני חבר בתנועה הזו.
לקבלת פרטים על התנועה שלחו מייל לכתובת: t.derechhaim@gmail.com
הבהרה: הכתוב במאמר איננו "תעודת הזהות" של התנועה, אלא זווית אחת (חדה…) אישית של הכותב. יש עוד הרבה מה לכתוב, להבהיר וללבן ביחס למשטר מתוקן בכלל ולתנועה בפרט, ואי"ה נזכה להוסיף עוד בנושא הרחב הזה.
תגובות למחבר ניתן לשלוח במייל shuki34@gmail.com.
 
תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד