בע"ה ה' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בג"ץ קנס חברה שסירבה למכור דירה לערבים

בית המשפט העליון פרסם פסק דין ארוך בו בשם עקרון השוויון נקנסה חברה שביקשה לא למכור דירה לערבים בפסגת זאב

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ' אב תשע"ט - 16:05 21/08/2019
גודל: א א א
פסגת זאב. ארכיון
פסגת זאב. ארכיון

בהודעה מפורטת שהוציאה דוברות בתי המשפט פורסם השבוע פסק דין של בימ"ש העליון בנוגע לעניינה של חברה הנדסית שסירבה למכור דירה לערבים.

החברה, מי טל הנדסה, סירבה למכור דירה בשכונת פסגת זאב בירושלים לבני זוג ערבים. על החברה הוטל לשלם לבני הזוג פיצוי כספי ונאסר עליה להמנע ממכירת הדירה לערבים.

לתכנים הייחודים והמקוריים של הקול היהודי - הורידו את האפליקציה שלנו >>

החברה עתרה לבית המשפט העליון בדרישה שיאפשר לה למכור את הדירה למי שתראה לנכון, אלא שבפסק הדין הארוך בו הועלו שוב ושוב חשיבותם של השוויון ואי ההפליה נאסרה על החברה האפשרות.

 "נקבע, כי השוויון הוא ערך יסודי עליון בכל תפיסה דמוקרטית המכבדת זכויות אדם, ובלעדיו חברה לא תיחשב כחברה דמוקרטית", נכתב בפסק הדין.

עוד נמסר מדוברות בתי המשפט כי גם היועץ המשפטי לממשלה הצטרף להליך המשפטי ואף לפי חוות דעתו החובה לנהוג בשוויון מוטלת גם על קבלן פרטי הבונה על קרקעות המדינה.
 
היועץ המשפטי לממשלה הבהיר בעמדתו, שהוגשה באמצעות הפרקליטה לימור פלד, מהמחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה, כי הותרת החובה שלא להפלות על המדינה בלבד תעקר מתוכן את חובתה להקצות  מקרקעין באופן שוויוני ולכן יש להחיל את החוק גם על האדם הפרטי.  
 
בנוגע לערעורה של החברה על ההחלטה לחייב אותה למכור את הדירה לערבים כתב היועמ"ש: "התנהלות המערערת פגעה בליבת הזכות לשוויון, ולפיכך יש לראותה כהתנהלות בחוסר תום לב המצדיקה תשלום פיצויים".
 
לסיום נכתב כי: "פסק דין זה מהווה נדבך נוסף בשורה של צעדים הננקטים מדי יום על-ידי מערכת המשפט לחיזוק הביטחון המשפטי של האזרח, אליהם התייחס היועץ המשפטי לממשלה גם לאחרונה".
 
 

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד