בע"ה י"א סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
פסק תקדימי ומסעיר:

בית המשפט: בעל עסק חייב להעניק שירות, גם נגד ההלכה

בית המשפט בהחלטה תקדימית עם פרשנות חדשה לחוק 'איסור הפליה במוצרים', קובע כי בעל עסק חייב לא רק למכור מוצרים לכל דורש, אלא גם לייצר במו ידיו מוצרים, אף עם עצם הייצור מנוגד לאמונתו ואף מנוגד להלכה יהודית. "הוכשרה הכפייה החילונית בישראל".

  • יח"צ
  • כ"ז ניסן תש"פ - 15:06 21/04/2020
גודל: א א א

שופטת בית משפט השלום בבאר שבע, אורית ליפשיץ, קיבלה באופן תקדימי, תביעה אזרחית של ארגון המעודד נטיות הפוכות, כנגד בית דפוס בעיר באר שבע, אשר סרב לבצע עבודת דפוס אשר נגדה את אמונתו, ובכדי לבצעה הוא היה חייב לעבור על ההלכה היהודית. בית המשפט חייב את בית הדפוס לשלם לתובעים סכום של 50,000 ש"ח.

האירוע נשוא התביעה התרחש לפני כ-3 שנים, אז סטודנטים מ"התא הגאה" באוניברסיטת בן גוריון ביקשו הצעת מחיר עבור הדפסת חומרי פרסום המעודדים נטיות הפוכות. בתגובה לבקשה השיב בית הדפוס לפונים מייל בו הזהיר שלא לשלוח לבית הדפוס חומרי תועבה "איננו עוסקים בחומרי תועבה, יהודים אנחנו" נכתב באזהרה. לאחר מייל זה לא התקיימה כל פניה ישירה חוזרת מצד הסטודנטים, אלא באמצעות עו"ד שהתגלגלה לתדהמת בעל בית הדפוס לתביעה משפטית ע"ס 100,000 ש"ח.

את בית הדפוס ייצג עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו. עו"ד יאדו הציג לבימ"ש 2 חוות דעת של רבנים, אשר קבעו כי על פי ההלכה היהודית בעלי בית הדפוס אינם יכולים להדפיס חומר מסוג זה. עוד טען עו"ד יאדו כי לא ניתן לחייב את בית הדפוס לייצר במו ידיו מוצר יחודי ללקוח שנוגד את אמונתו ואת ההלכה היהודית.

בהחלטתה קבעה השופטת באופן תקדימי כי "מקום שבו אמונתם מתנגשת עם ההכרח לתת שרות "במקום ציבורי" הערך האחרון מכריע", תוך שהיא מנמקת שיש לפרש את חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים בצורה רחבה, וכי הוא גובר על חופש הדת.

נקודה נוספת אותה קבעה השופטת היא כי יש לחייב בעלי עסקים לתת שרות לא רק במוצרי מדף, אלא אף בייצור יחודי למזמין ההזמנה. 

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו שייצג את בית הדפוס תקף בצורה חריפה את החלטת בית המשפט. "בית המשפט הכשיר את הכפייה החילונית בישראל. אם במדינת ישראל יהודי מאמין לא יכול לנהל עסק ע"פ אורחות חייו, איפה כן??? . כל יהודי מאמין יודע שעם ישראל שרד אלפי שנות היסטוריה בזכות תורת ישראל, ביהמ"ש שכח או אולי אף פעם לא למד את השיעור הזה והוציא פסק דין שמנחית מכת מחץ על בית עסק של אנשים יראי השם ונקיי כפיים שבשל צו מצפונם וציוו דתם לא השתחוו לפסל הלהטב"י.

זהו יום קשה למדינת ישראל, אשר חייבת במציאות המורכבת לאפשר שוויון גם לשומרי תורה ומצוות, כפי שאפשרו בסוגיות דומות בתי המשפט הן בארה"ב והן בבריטניה, אולם בית המשפט בישראל הפעיל מנגנון הכרעה חד צדדי, פרו להטב"י ואנטי דתי שיכרסם בכושר הלכידות של החברה הישראלית ויפגע בחוסנה".

תגובות (7) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד