בע"ה כ"א אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בית המשפט: "לוח עבודה עברית" אינו חוקי

​בפסק דין קבעה השופטת אבמן מולר כי 'לוח עבודה עברית' ישלם פיצויים של 40,000 ₪ על תמיכתו בעבודה עברית בלבד

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ו תשרי תשע"ח - 20:38 16/10/2017
גודל: א א א
לוח עבודה עברית (צילום מסך)
לוח עבודה עברית (צילום מסך)

התקבלה תביעת המרכז הרפורמי וארגון מוסאווא נגד "לוח עבודה עברית". בפסק דין שניתן אתמול (א') קבעה שופטת בית משפט השלום בירושלים עינת אבמן מולר, כי האתר המפרסם עסקים בהם עובדים יהודים בלבד, עבר על חוק איסור הפלייה בשירותים ומוצרים, ויפצה את התובעות ב-40 אלף ₪.

לפני כשלוש שנים הגישו המרכז הרפורמי לדת ומדינה וארגון מוסאווה, תביעה נגד אחד ממפתחי אתר 'לוח עבודה עברית'.

על פי התביעה, האתר מפרסם עסקים ומחפשי עבודה יהודים בלבד, ובאתר היו תכנים המפרטים את החשיבות שיש בעבודה עברית ובסכנה שיש "בהעסקת כאלו שאינם בני ברית, הן סכנה ביטחונית והן סכנה לקיומו של העם היהודי, בשל בעיית ההתבוללות הנוצרת במגע היום – יומי עם כאלו שאינם בני ברית".

בכתב התביעה תואר כי באתר רשימות עסקים, מקומות עבודה ודורשי עבודה, ו"סיפורי עבודה עברית", בהם מופיעות תגובות של משתמשי האתר ובהם מסופר בין היתר על התחושה הטובה שבהעסקת עובדים יהודים, ו"על הסיפוק הגדול לפרנס ולהעסיק את האחים שלי ולא לתת כסף למי שמוגדר כאויב שלי", וכיוצא בזה.

את הנתבע ייצגו עורכי הדין אורי צפורי ויצחק קובי מהתא המשפטי של תנועת "דרך חיים".

"תכלית הקמת האתר: עשיית צדקה וחסד עם יהודים"

במהלך המשפט, ביקשה נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה להצטרף לתיק כידידת בית המשפט בטענה שההליך מעלה סוגיות מהותיות לשאלת השוויון של האוכלוסיה הערבית בתעסוקה, ובית המשפט התיר לה.

יש לציין כי תחילה דרשו התובעים פיצוי כספי וכן צו המורה על הסרת האתר, אלא שבית המשפט הפנה את תשומת ליבם לכך שהסרת האתר אינה בסמכותו ובקשה זו הוסרה מכתב התביעה.

במהלך המשפט טענו עורכי הדין שייצגו את האתר, כי תכלית הקמת אתר לוח עבודה עברית היא "עשיית צדקה וחסד עם יהודים על ידי מתן סיוע במציאת פרנסה", מעלה שהרמב"ם מונה במצוות צדקה כמעלה הגבוהה ביותר.

עוד טענו כי חוק איסור הפליה לא נועד למנוע מקבוצת אנשים שביניהם מתקיימת מערכת קשרים ייחודית, את האפשרות לעשות צדקה וחסד עם חברי הקבוצה בלבד.

לפי עו"ד צפורי, טענתו מושתתת בעיקרה על היותה של מדינת ישראל מדינה יהודית, ועל זכותם של היהודים להגדרה עצמית, ממנה נגזרת זכותם להשתייך לעם ולהקים מסגרת שתפעל למענו, בעוד שטענת התובעות מושתת על היותה מדינה דמוקרטית.

השופטת דחתה את פרשנותו של עו"ד צפורי לחוק, תוך שהיא מסתמכת על פסקי דין של בית המשפט העליון ובהם פסק דין קעדאן השנוי במחלוקת קשה, ועל בסיסו כתבה כי "ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, הם אלו המחייבים שוויון בין הדתות והלאומים".

במהלך המשפט עלו לדיון שאלת מעמד המרכז הרפורמי לדת ומדינה להגיש את התביעה, ועו"ד צפורי הוכיח כי התנועה הרפורמית עצמה מפלה ערבים בשירותים ומוצרים, ומסרבת לחתן זוגות מעורבים של יהודים וגויים.

השופטת סירבה לפסול בשל כך את התנועה הרפורמית מיכולת לתבוע בתיק, וקבעה בסופו של דבר כי מפתח האתר יפצה את התובעות ב-40,000 ₪, וכן ישא בשכר טרחת עו"ד והוצאות משפט של 7,500 ₪.

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


6 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 60 מהשבוע האחרון