בע"ה י"ז אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בלעדי: סערה נוספת ברבנות הצבאית - סגן הרבצ"ר מצנזר ספרים

פרסום ראשון: לאחר פסיקה הלכתית שהוציא הרבצ"ר לפיה חיילים דתיים יחויבו להשתתף באירועי שירת נשים שעוררה מתיחות רבה בצמרת הרבנות הצבאית, פסל סגנו, אל"מ אורי הורוביץ, את פרסומו של ספר הלכתי שחיבר בכיר ברבנות הצבאית בשל הציטוט "באבוד רשעים רינה".

  • אברהם בנימין
  • כ"ד טבת תשע"ב - 13:31 19/01/2012
גודל: א א א
פרסום ראשון: לאחר פסיקה הלכתית שהוציא הרבצ"ר לפיה חיילים דתיים יחויבו להשתתף באירועי שירת נשים, פסל סגנו, אל"מ אורי הורוביץ, את פרסומו של ספר הלכתי שחיבר בכיר ברבנות הצבאית בשל הציטוט "באבוד רשעים רינה".
[caption id="attachment_23175" align="aligncenter" width="250"]הרב חיים מרקוביץ'. ארכיון (באדיבות האגודה למען החייל) הרב חיים מרקוביץ'. ארכיון (באדיבות האגודה למען החייל)
ראש מטה הרבנות הצבאית, אל"מ אורי הורוביץ פסל לאחרונה הוצאת ספר העוסק בענייני צבא והלכה, משום שנכתב בו הפסוק "באבוד רשעים רינה". לדברי גורם במטה הרבנות אמר הורוביץ "מה פתאום בימים מסויימים אלו, נשים זרקור על אמירות בעייתיות".
לפני מספר חודשים, ביקש רב יחידות אכ"א בבסיס תל השומר, ורב מערך הנפגעים בצה"ל, סרן הרב חיים מרקוביץ' (40), להוציא באופן עצמאי ספר הלכתי העוסק בענייני צבא והלכה. הרב מרקוביץ, בוגר ישיבת מרכז הרב, שימש בעבר כראש מדרשת הרבנות הצבאית וכרב חטיבת הנח"ל. שנים ארוכות הוא מדריך ומלווה בהתנדבות מחזורי גיוס בישיבת ההסדר בעיר מעלה אדומים בה הוא מתגורר.
על פי נהלי צה"ל הרשמיים, ספרים היוצאים לאור על ידי אנשי צבא צריכים לעבור באמצעות דובר צה"ל את אישורו של ראש אכ"א. בפועל, נוהל זה כמעט שלא נאכף בהיבטים שאינם קשורים לצנזורה. גם עובדי מדינה אמורים לפעול באופן דומה, אך גם כאן הנוהל הארכאי לא נשמר.
מרקוביץ' פנה לדובר צה"ל בבקשה השגרתית וקיבל תשובה מפתיעה שאסרה את הוצאת הספר. הסיבה לפסילת הספר, משום שמבין כלל נושאי הספר העוסק בחיי היום יום של החייל הדתי בצבא, משובץ פרק העוסק בהריגת מחבלים במסגרת הפעילות הצבאית, שכותרתו הפסוק מספר משלי "באבוד רשעים רינה". פסוקים דומים לפסוק התנכ"י, כמו גם ציטוטים מתורת הרב קוק, בהם גם "הרע הגמור והמוחלט שאין בו שום ניצוץ של טוב, הוא שמח בכליונו, ואיבודו ואפיסתו זוהי שלימות התפתחותו היותר גדולה", היו לדעת דובר צה"ל סיבה ממשית לפסילת הספר שתוייג כבעל אמירות קיצוניות.
מסתבר כי פסוקים דומים אינם זרים למורשת הצהלי"ת שידעה בעבר לדבר במוצהר בשבח המלחמה באויב. סמל חטיבת שומרון מצהיר כי "ארדוף אויבי ואשיגם, ולא אשוב עד כלותם". עד היום, בכל טקס השבעה מקריא המפקד בפני החיילים את הפרק הראשון בספר יהושע, בו מצטווים ישראל לכבוש "מהמדבר והלבנון ועד נהר פרת". זאת, על אף ניסיון של חברי הכנסת אילן שלגי, יולי תמיר ויוסי שריד לפני כעשור, למצוא "משהו קצת יותר שוחר שלום או יותר אוניברסאלי", כדרישתה של מי שהיתה שרת החינוך של מדינת ישראל.
 
סגן הרבצ"ר מגבה : "אלו אמירות בעייתיות"
מרקוביץ' קבל בפני דובר צה"ל על ההחלטה התמוהה. בדובר צה"ל בחרו לאחרונה לפנות לסגן הרבצ"ר אל"מ אורי הורוביץ המשמש כראש מטה הרבנות לרבנות הצבאית, על מנת לקבל את עמדתה הרשמית בנוגע ל''ציטוטים הבעיתיים''.  אל"מ הורוביץ, בוגר ישיבת שבי חברון ותושב מעלה חבר, מונה לתפקיד הבכיר ברבנות, במקביל למינויו של הרב רפי פרץ לרב הצבאי הראשי.
"אל"מ הורוביץ חתם על המלצה שלא להוציא את הספר, או להוציאו לאור ללא הפרק האמור", סיפר לקול היהודי מקור בלשכתו של הורוביץ. "מה פתאום בימים המסויימים האלו אנחנו צריכים לשים זרקור על אמירות כאלו", ציטט המקור את הורביץ. "זה עלול להביא ללגיטימציה לפגוע בערבים".
"לאחר שהרב מרקוביץ' איים בתביעה, ובשל העובדה שהורוביץ עצמו אינו רב, והוא 'הוצנח' להיות ראש מטה הרבצ"ר לאחר שירות מתמשך בחיל המודיעין, לכן העביר הורוביץ את הספר לעיונם של מספר דמויות מהרבנות הצבאית שבאופן טבעי לא ראו בו כל בעיה", הוסיף המקור. על אף המלצות הרבנים, החליט הורביץ להקפיא את פרסום הספר, עד שמחבר הספר יציע ניסוח חדש שיחליפו את הציטוטים שנפסלו.
"יש ברבנות הצבאית אנשים יראי שמיים שהם תלמידי חכמים רציניים ביותר. תאר לעצמך איזה נזק מהותי נגרם לרבנות הצבאית ולכל החיילים הדתיים, עם הפסיקות האחרונות של הרבצ"ר שכביכול פוסק הלכה ובעצם מיישר קו עם הרמטכ"ל. האיוולת שבאי הוצאת ספר כל כך טריוויאלי היא סימפטום לכך", הוא אומר.
מחבר הספר, הרב מרקוביץ נמנע מלהתייחס לכתבה וסירב להגיב לדברים שיצאו ממטה הרבצ"ר.
 
מדובר צה"ל טרם התקבלה תגובה, ותפורסם מיד עם הגעתה למערכת.
תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד