בע"ה י"ט אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בלעדי - הרבנות הצבאית: על רבנים להשתתף באירועי שירת נשים

פרסום ראשון: במסמך בלעדי אשר הגיע לידי 'הקול היהודי' מתייחסת הרבנות הצבאית לראשונה לפרשת הצוערים המודחים. הפתרונות המוצעים: איתור חיילים 'בעייתיים', ו'הכשרת' אירועים ע"י השתתפות רבני היחידות.

  • אברהם בנימין
  • כ"ז אלול תשע"א - 12:29 26/09/2011
גודל: א א א
פרסום ראשון: במסמך בלעדי אשר הגיע לידי 'הקול היהודי' מתייחסת הרבנות הצבאית לראשונה לפרשת הצוערים המודחים. הפתרונות המוצעים: איתור חיילים 'בעייתיים', ו'הכשרת' אירועים ע"י השתתפות רבני היחידות.

לראשונה התייחסות רשמית של הרבנות הצבאית לפרשיית הצוערים. במסמך רשמי שהגיע לידי 'הקול היהודי', עליו חתום רב זרוע היבשה, סא"ל הרב יצחק בן יוסף,  נכתב כי "הצונאמי שעובר בנושא 'שירת נשים' פוגע במערכת הצבאית ומזיק בכל היבט".

אולם הפיתרונות אותם מציעים ברבנות מפתיעים למדי - לאתר מראש חיילים העלולים לעמוד על דעתם, ולהושיב רבנים באירועים בעייתים.

"יש לזהות את החיילים העלולים לנקוט בצעדים השנויים במחלוקת ולהשקיע איתם יותר בשיחות", נכתב במסמך. בנוסף מורה הרב בן יוסף לרבני היחידות להשתתף בעצמם באירועים השנויים במחלוקת, ובכך בעצם להכשירם בעייני החיילים. "על הרבנים לנתח את גרף האירועים", כותב רבה של זרוע היבשה, "... להיות נוכחים ביחידה בשעת קיומם ואף להשתתף בהם".

הסיבה לכך, על פי טענתו של הרב בן יוסף, "עלינו לשדר יהדות של אהבה, רעות וסובלנות". את עמידתם העיקשת של הצוערים על עקרונות ההלכה, מכנה הרב בן יוסף במסמך "תרבות של חרפות וגידופים".

\
r\n[caption id="attachment_15789" align="aligncenter" width="448"] הרב בן יוסף (צילום: נתיבי חיים ומשה)

על החיילים להשתתף באירועים בהם יש שירת נשים

לאורך המסמך לא נכתב בפרוש כי על חיילים להשתתף באירוע בו מושמעת 'שירת נשים'. אולם גורם בפיקוד צפון, אשר העביר את המסמך לידי ה'קול היהודי', סיפר, כי בהתכתבות בדואר האלקטרוני אליה צורף המסמך, נכתב בפירוש כי חל איסור על חיילים לצאת מאירוע בו מתקיימת שירת נשים, ועליהם להשתתף באירוע שכזה.

נזכיר כי לפני מספר שבועות הודחו ארבעה צוערים מקורס קציני חי"ר, מרביתם משתייכים ליחידות מובחרות כגון דובדבן ואגוז, לאחר שסירבו להאזין לשירת נשים של להקה צבאית, במסגרת ערב מורשת קרב על "עופרת יצוקה".

\
r\n[caption id="attachment_15733" align="alignleft" width="249"] הרב רפי פרץ (פלאש 90)

יצויין כי מאז האירוע לא נשמעה כל אמירה או תגובה רשמית מצד הרבנות הצבאית, אשר אמורה לתת מענה לחיילים בסוגיות שכאלו. עקב כך נמתחה ביקורת כלפי הרבצ"ר, הרב רפי פרץ, אשר נאלם דום ולא הוציא כל הנחייה ברורה לחיילים בנושא.

בין המבקרים היה הרב ראם הכהן, ראש ישיבת עותניאל, בה לומדים חלק מהצוערים שהודחו, אשר הלין על כך שהרבצ"ר לא גיבה את תלמידיו.

בראיון אשר העניק לערוץ 7 אמר הרב הכהן כי: "בוודאי שיש כאן קול באשה ערווה, לשמוע אישה שרה סולו, זה אסור. אמנם בדיעבד אם מגיעה לאדם הנאה בעל כרחו, יש הייתר להישאר. אבל לחייב 40 אחוז מהצוערים להשתמש בהיתר של בדיעבד, האם זו דרכה של מנהיגות. טרומפלדור ידע לגלות מנהיגות, המג"ד הזה לא. עוד הרבה לפני אלעזר שטרן אני זה ששלחתי את חיילי לשרת גם עם חיילים שאינם בני ישיבות. זו הייתה תפיסת המעורבות שלי, אבל מאידך אני גם לא רוצה שתיפגע קדושתם, שיישארו טהורים כמו יוסף הצדיק"

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לכתבה כי "חובת השירות בצה"ל והמחויבות לשוויון בנטל יוצרות, מטבע הדברים, דילמות הנוגעות לשירות המשותף ולשילובן של כלל האוכלוסיות בחברה הישראלית המשרתות בצה"ל. דילמות אלה מחייבות שיח פנימי ושיקול דעת של המפקדים, שבסיסם הקפדה על כבודם של כל חייל וחיילת. מכיוון שהנושא נמצא בתהליך הסדרה שטרם הושלם, חיבר רב זרוע היבשה מסמך ביניים לרבניו בו הוא קורא לשמור על אחדות בין המשרתים בצה"ל ולגלות ערנות לאור רגישות הנושא.

יש להדגיש כי המסמך אינו מהווה את עמדתה המוצהרת של הרבנות הצבאית הראשית או של צה"ל בנושא. בימים אלה מתקיים באגף כוח האדם תהליך רחב שנועד להסדיר סוגיות שונות הנוגעות לשירות המשותף. עם השלמתו של התהליך, יינתן ביטוי לתוצריו."

בצה"ל אף ציינו כי מדובר ברב זרוע היבשה, הכפוף לפיקוד זרוע היבשה, וכי אין זו עמדתה הרשמית של הרבנות הצבאית.


\
r\n[caption id="attachment_15749" align="aligncenter" width="582"] מסמך הרבנות בעניין שירת נשים
 
תגובות (28) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד