בע"ה י"ג סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בנווה צוף מזהירים: "אם הצבא לא יפעל – נשקול את צעדינו"

ערבים מנבי צאלח הציתו אמש (ב) שריפה ליד נווה צוף שגרמה נזק כבד. ביישוב אומרים לקול היהודי, "הודענו לחטיבה כי אם הצבא לא יפעל למיגור הטרור מהכפר – נשקול את צעדינו עצמאית". נראה כי יש כבר שהחליטו להגיב.

  • כ"ד תמוז תשע"א - 13:55 26/07/2011
גודל: א א א

ערבים מנבי צאלח הציתו אמש (ב) שריפה ליד נווה צוף שגרמה נזק הנאמד בעשרות אלפי שקלים. ערן סגל, חבר מזכירות היישוב אומר לקול היהודי, "מדובר בחלק ממכלול של פעילות חבלנית נגד היישוב. הודענו לחטיבה כי אם הצבא לא יפעל למיגור ההצתות והטרור מהכפר – נשקול את צעדינו". נראה כי יש כבר שהחליטו להגיב.

אמש הציתו ערבים את שטחי היישוב נווה צוף שבבנימין, השריפה שהשתוללה עד סמוך לשעה 11 בלילה, כובתה בידי צוותי כיבוי ואזרחים מנווה צוף ויישובים יהודיים סמוכים. מטעים וכרמים של מתיישבי היישוב, נשרפו כליל ונגרם נזק כבד לחקלאות. לאחר כשלוש שעות הצליחו צוותי כיבוי רבים, בפיקודו של להב יצחק בלוך מפקד תחנת בנימין, להשתלט על האש.

כמאה ערבים יידו אבנים לעבר תושבים יהודים שנאבקו באש, ואף יידו לעברם רימון גז צהל"י. "חיילי המילואים ששהו בשטח ניסו להרחיק דווקא את היהודים", אומרים תושבי נווה צוף, "כשנגד עיניהם ראו את המציתים נמלטים חזרה לעבר הכפר". לאחר שהמתיישבים הודיעו שאם צה"ל לא מגיב, הם יעלו לכפר בעצמם, הגיבו החיילים בירי גז לעבר המחבלים. המתיישבים חסמו את הכביש לתנועת ערבים. נזק נגרם לעשרות רכבים ערבים שחלפו במקום.

ערן סגל, ממזכירות נווה צוף שוחח הבוקר (ג) עם הקול היהודי. "השריפה איננה אירוע בודד, אלא חלק ממכלול של פעילות חבלנית שנעשית נגד היישוב בתקופה האחרונה. מזה שלושה שבועות, בכל ערב, מגלגלים ערבים מנבי צאלח צמיגים בוערים לעבר רכבים יהודיים שחולפים על הכביש מגבעה שחולשת על הכביש".

איך הצבא מתמודד עם התופעה?

"לצערי הצבא יודע מזה ולא עושה שום דבר מהותי. הרבשצי"ם פה מדווחים על כל אירוע באופן מיידי. בעקבות ההבלגה הזו, העזו המחבלים לעשות צעד נוסף, חצו את הכביש והציתו את כל השטח הסמוך לנווה צוף. מבחינתנו מדובר בפיגוע של ממש, בפרט לאור העבודה שהשהות שלהם על הגבעה הזו יכולה לייצר פיגועים אחרים. משם הם גם יכולים לזהות תנועה של כוחות, והכל פתוח מבחינתם".

איך אתם, כתושבים, מתמודדים עם התעצמות האירועים?

"אתמול, בזמן שנאבקנו באש, פגשתי את סגן מפקד חטיבת בנימין, סא"ל שחר שטרית שהגיע לאירוע. אמרתי לו: "ידעתם על ההסלמה בשבועות האחרונים, ונתתם למצב להתדרדר. הצבא נרדם". "הסמח"ט הקשיב לא גילה אנטגוניזם לדברים שאמרתי", אומר סגל. "כל מה שהוא הציע זה להעמיד פילבוקס (עמדת תצפית) ממנו ניתן יהיה לצפות על השטח.

סגל סבור שמדובר בפעולת מגננה שלא תצמיח כלום. "הבעיה היא בגישה ולא ביכולות שיש לצבא, כמובן. אמרתי לסמח"ט בפירוש, שאם לא נראה תגובה הולמת של ממש, אנחנו נשקול את צעדינו. הכפר הזה הוא קן צרעות, שהפך למוקד ההפגנות החדש של השמאל הקיצוני ואנרכיסטים. בלילות שבת אנחנו מתקשים לצאת לבית הכנסת כתוצאה מענני הגז המדמיע שמגיעים ליישוב. להיכנס לכפר כדי לירות קצת באוויר זה לא רציני, זה פורים קטן. אנחנו לא נגד הצבא, אבל נגד האופן שבו הוא מתנהל, זו סכנת חיים".

יש שכבר הגיבו

נראה כי יש שכבר החליטו להגיב להצתות המתמשכות. במהלך כיבוי השריפה אמש נגרם נזק לכשישים כלי רכב ערבים. ציר "חוצה בנימין" נסגר ע"י מתיישבי נווה צוף ומתגברים שהגיעו מיישובי האזור, במהלך השריפה, לתנועה ערבית. עד להגעת כוחות משטרה ומג"ב שפינו את המתיישבים לשוליים, וצילמו את הנוכחים.

אייל, צעיר כבן 20 מהיישוב הסמוך עטרת, שנקלע לשריפה והשתתף בכיבויה, דיווח לקול היהודי כי קבוצות של צעירים יהודים מהאיזור, הסתובבו באיזור הכפרים דיר ניזאם, ונבי צאלח, וכן בכבישים המובילים לכפרים. ופגעו בכלי רכב ערבים. עוד דווח על טרנזיט ערבי שנפגע מאבנים, והתהפך במהלך נסיעתו. כוחות מג"ב ומשטרה שהו במהלך הלילה והבוקר בנווה צוף, ככל הנראה בחיפושים אחר אנשים שהגיבו לאירוע ההצתה.

היום בצהרים (ג) הוצת מטע זיתים סמוך לכפר, כאשר תושבים מנווה צוף אומרים שמבחינתם זו רק ההתחלה.

 

\
r\n[caption id="attachment_11589" align="aligncenter" width="576" caption="ההצתה בנווה צוף (יחידת תצפית - אהוד אמיתון)."]
תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד