בע"ה י"ד סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בצה"ל חוששים מחלוקת "פק"ל היהדות" ללוחמים

בצה"ל מביעים חשש מחלוקת 'פק"ל היהדות ללוחם' ומעדיפים להסתתר מאחורי סמכות הרבנות הצבאית

  • מערכת הקול-היהודי
  • ט"ז אייר תשע"ט - 15:03 21/05/2019
גודל: א א א
שער החוברת
שער החוברת

"פק"ל יהדות", כך מכונה פנקס כיס חדש שהוציא ארגון 'צו 1' המאגד את כלל פקודות צה"ל הנוגעות לצביונו כצבא העם היהודי.
 
את הפק"ל מתכוונים בארגון לחלק לאלפי חיילים בתקווה שזמינותו ללוחמים תסייע להם לשמור על אורח חיים יהודי גם במהלך השירות הצבאי. 

אלא שנראה כי בצה"ל חוששים מהפצת הפנקס בקרב החיילים וממהרים לחדד עמדות.

במענה לשאלת הקול היהודי אודות חלוקתו בשורות צה"ל של פק"ל היהדות הגיבו בדובר צה"ל כי הרבנות הצבאית הינה הסמכות היחידה בנושא זכויות הדתי בצה"ל ולאף ארגון אחר אין את האפשרות לעשות זאת. 

"פקודות הצבא בנושא דת וכן זכויותיהם של החיילים הדתיים המעוגנים בפקודות, מפורסמות בקרב כלל החיילים והחיילות באמצעות המפקדים וסגלי הרבנות הצבאית ביחידות וכן באתר צה"ל באינטרנט", נמסר מצה"ל לקול היהודי.

"במידה ולחיילים או למפקדים יש שאלה לגבי הפקודות הנ"ל, עומדת בפניהם האפשרות והזכות לפנות לסגלי הרבנות הצבאית ביחידות למתן הסבר/חידוד בכל נושא הקשור לתחומי העיסוק של הרבנות. הרבנות הצבאית היא הסמכות הבלעדית והיחידה בצה״ל למתן מענה מקצועי לחיילים הדתיים ולמפקדים וזאת במסגרת פקודות הצבא המעגנות את פקודות הדת וזכויות החיילים/ות הדתיים", השיבו בצה"ל.

יוזמי החוברת הגיבו לדברים ואמרו כי ללא ספק גם הם מאמינים כי הרבנות הצבאית הינה אכן הגורם הרשמי האחראי על הטמעתה של הזהות היהודית בצה"ל.

אך עם זאת הם מדגישים, כי הפקודות אינם ידועות לחיילים ואינם מיושמות בשטח כראוי. 

מוציאי הפק"ל מספרים כי מידי חודש מתקבלות פניות רבות בהן קובלים חיילים על הפגיעה בצביונו היהודי של צה"ל על ידי רשויות הצבא. בין אם בענייני שמירת זמני התפילה, שבת, כשרות, מועדים, הפרדה בין גברים לנשים, ונושאים נוספים בהם נתקלים לוחמים מידי יום. 

הם מדגישים כי הנושאים שבחוברת נלקטו לאורך תקופה ארוכה מתוך פקודות צה"ל הרשמיות לאחר תלונות רבות שהתקבלו סביב נושאי החוברת. 

"פקודות הצבא בכלל ובענייני דת בפרט אינן מפורסמות דיין בין החיילים, וריבוי הפקודות והסעיפים מקשה מאוד על ההתמצאות בהן. הפק"ל מנגיש את עיקרי הפקודות בתמציתיות ובבהירות.

סמכותה, מעמדה וחוסנה של הרבנות הצבאית יקרים לנו. כמצוין בחוברת, בכל שאלה או בעיה המתעוררת בנושאים אלו, ניתן לפנות לרב היחידה. בנוסף, ציינו כי עומד לרשות החיילים מענה הלכתי זמין בקו הפתוח של הרבנות. נשמח לכל שיתוף פעולה מצדה, בפרט בהוצאת פק"ל זה", אמרו.

עם זאת חשוב להדגיש כי פעולות הארגון והוצאת הפק"ל לא נועדו על מנת לתת מענה למצוקותיו הפרטיות של החייל הדתי בלבד אלא הינן חלק ממערכה כללית המתנהלת לשימור זהותו היהודית של צה"ל ושמירתו כצבא ערכי, ומוסרי.

"איננו דורשים את "זכויות החיילים הדתיים". מטרתנו היא שמירה על צביון ההולם את צבא העם היהודי באמצעות יישום הפקודות הנוגעות לכך ואנו תקווה שהפק"ל יהווה כלי עזר יעיל להשגת מטרה זו".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד