בע"ה כ"ג אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בר-לב: "תפילת יהודים בהר הבית - בניגוד לחוק"

מאות יהודים עלו במהלך ט' באב להר הבית. ערבים רבים הגיעו באוטובוסים למקום. התפרעויות החלו מול כוחות משטרה. לשכת רה"מ: "הכוונה הייתה לחופש ביקור יהודים בהר ולא לחופש פולחן".

  • מערכת הקול-היהודי
  • י' אב תשפ"א - 11:45 19/07/2021
גודל: א א א
(צילום: TPS)
(צילום: TPS)

1700 אבלי ציון עלו בטהרה בתשעה באב - יום חורבן בתי המקדש, למקומות המותרים בהר הבית. העולים נכנסו להר הבית בכעשרים קבוצות.

לאחר שלפנות בוקר רוקנה המשטרה את הר הבית מרוב הפורעים המוסלמים, שביקשו לסכל את עליית היהודים להר הקדוש ומיעוטם נסגרו בתוך אל אקצא.

​קבוצה אחת הוצאה משער השבטים לאחר שירה קבוצתית ועימות עם הוואקף. מספר יהודים הוצאו מההר לאחר שהשתחוו.

מלבד תקרית אחת, אשר בעקבות עימות מילולי עם פורעים מוסלמים הוצאו העולים משער השבטים, עברו כל העליות ברוגע.

במהלך העליות נאמרו קינות, נישאו תפילות לבניין המקדש ונאמרו דברי תורה המותרים ביום האבל על חורבן בית מקדשנו.

ח"כ עמיחי שיקלי מ'ימינה' עלה להר יחד עם מאות יהודים: ''בעיניי זה חשוב מאוד, זה שריד המקדש, הסמל הלאומי הכי מובהק שיש לעם ישראל. זה הרבה מעבר לעניין דתי, סגירת מעגל היסטורית. זו סגירת מעגל מול הרומאים. הפעם ביקשנו שבועיים מראש ואישרו לא בקלות אבל אישרו בסופו של דבר'', אמר חה"כ שיקלי.

ממנהלת עולי הר הבית נמסר כי הר הבית נסגר ליהודים עד ליום ראשון הבא, בנימוק של חג מוסלמי. תפילות יהודים יתקיימו בשערי הר הבית, וברחבות הכותל המערבי והדרומי, המזרחי והצפוני של ההר.

בעקבות עליית מאות היהודים להר הבית, ארגון הטרור חמאס קרא לערבים להגיע לאלאקצא. אוטובוסים רבים של ערבי ישראל עושים דרכם כעת מרחבי הארץ להר הבית.

ח"כ מנסור עבאס ממפגת רע"מ של התנועה האסלאמית קרא למוסלמים להגיע למסגד אל-אקצה כדי לחזק את האופי האסלאמי של המקום. בראיון לערוץ "הלא" ואתר "פאנט" הדגיש חה"כ עבאס את חשיבות ההגעה של מוסלמים למסגד אל-אקצה כדי לחזק את הזהות האסלאמית של המקום, וכן השמעת עמדה נחרצת בעניין זה ע"י העולם הערבי והאסלאמי, ולפיה "מסגד אל-אקצה (כל שטח הר הבית) שייך באופן בלעדי למוסלמים ולהם הזכות להגן עליו מפני כל סכנה שהיא".

לדברי ח"כ עבאס מחלקת ההקדשים האסלאמית היא זו שמממשת את הריבונות על מסגד אל-אקצה ובידיה הסמכות לאשר או למנוע כניסה לאתר. התנועה האסלאמית והרשימה הערבית המאוחדת הוציאו הודעה רשמית שכותרתה: "מסגד אל-אקצה הוא זכות בלעדית של המוסלמים ואין לאיש פרט להם זכות בו".

עשרות ערבים הגיעו לפנות בוקר ט' באב למתחם ההר וקראו: "ברוח ובדם נפדה את אל-אקצא". ההתפרעויות הגיעו לאחר הקריאה לערבים להגיע להר - ולמנוע עליית יהודים למקום.​ הערבים ניסו למנוע את עליית היהודים להר הבית, זרקו אבנים ובהמשך פוזרו ע''י שוטרים.

נפתלי בנט, קיים הערכת מצב בהשתתפות השר לביטחון הפנים ומפכ"ל המשטרה בנוגע לאירועים בהר הבית. בנט הנחה להמשיך בעלייה מסודרת ובטוחה של יהודים להר, תוך שמירה על חופש הפולחן ליהודים בהר. בנט הדגיש, כי חופש הפולחן בהר הבית יישמר באופן מלא גם למוסלמים, המציינים בימים הקרובים את יום עורפה וחג הקורבן.

במפלגת רע''מ של התנועה האיסלאמית אמרו כי: ''מסגד אל-אקצא הוא זכות בלעדית למוסלמים ואין לאף אחד אחר שום זכות עליו''. בהודעה שהוציאה התנועה האיסלאמית ומפלגת רע"מ, הזהירו מפני כניסתם של מספר רב של יהודים, פלישתם ופגיעתם בקדושתו של מסגד אל-אקצא.

חבר הכנסת מנסור עבאס, יו"ר רע"מ אומר, כי מפלגתו העבירה לראש הממשלה נפתלי בנט מסר ברור בנוגע ל"פלישה" של יהודים למסגד אל-אקצה במהלך תשעה באב.

בתנועה האיסלאמית ורע"מ הטילו על מדינת ישראל את האחריות להשלכות החמורות "ברחבת המסגד שבבעלות איסלאמית מלאה בכל ה-144 דונמים שלו" והזהירו "משירת ההמנון הלאומי 'התקווה' ברחבת מסגד אל-אקצא".

"התנועה האיסלאמית ורע"מ מדגישים כי התנועה וכלל בני עמנו יעמדו כקו הגנה מול נסיונת לכפות כל חלוקה זמנית או מקומית בתוך מסגד אל-אקצא". עוד נכתב: "התנועה האיסלאמית מברכת על מאמציהם של חברי הכנסת של רע"מ שהמשיכו במאמציהם ללחוץ על הממשלה לעצור את הפלישות הללו ולפנות את כל 'המתנחלים' הפולשים ממסגד אל-אקצא, ולהזהיר מפני השלכות הפלישות הללו".

‏יו''ר רע''מ לשעבר וחבר מועצת אל-שורא מסעוד גנאיים אמר: ''ממשלה שמעמיקה את הכיבוש במסגד אל אקצא, שתלך לאלף עזאזל''. רע"ם העבירה מסר לממשלה בדרישה לרסן את המשטרה בהר הבית.

השר לביטחון הפנים התייחס להתפרעויות שקיימו הערבים בהר ויצא נגד הודעת הסיעה הערבית: "הסטטוס קוו בהר הבית לא השתנה. הוכחנו ב-24 השעות האחרונות שגם חופש הפולחן למוסלמים מתקיים. גם חופש הביקור של יהודים ותיירים. אם יהודים מתפללים בהר הבית - זה בפירוש בניגוד לחוק. גם בעבר היו יהודים שעלו להר הבית במסווה של סיור והתפללות. זה בניגוד לחוק". 

השר עיסאווי פריג' ממר"ץ אמר הבוקר בכניסה לישיבת הממשלה: "אני מתנגד לתפילת יהודים בהר הבית".

בלשכת בנט הבהירו שאין שינוי בסטטוס קוו בהר הבית והכוונה הייתה לחופש ביקור של יהודים בהר ולא לחופש פולחן.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד