בע"ה י"ב חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בשביל הקצין הבכיר: זו הסיבה שאין מאבק על אדמות מדינה בנגב

ניצב מחוז דרום במשטרה אמר בשיחות סגורות עם תושבים כי מבחינתו אין מאבק של הבדואים להשתלטות על אדמות מדינה כי גם הם אזרחי המדינה. הקצין הודה כי המשטרה חוששת להיכנס לאזורים מסוימים

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ב סיון תש"פ - 10:34 14/06/2020
גודל: א א א
ביר הדאג' (רגבים)
ביר הדאג' (רגבים)

מבחינת קצין בכיר במשטרה, ההשתלטות הבדואית על שטחים נרחבים בנגב היא אינה "מאבק על שטחים" שכן הבדואים הם אזרחי המדינה.

את הדברים הדרמטיים הללו, אמר מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם סופר, בשיחות סגורות עם תושבי הישובים בנגב.

הקצין הבכיר, הממונה על אכיפת החוק ובטחון תושבי הדרום, אמרי כי יש אזורים בדרום הארץ, במקומות בהם מתגוררים בדואים, אליהם המשטרה פשוט לא נכנסת. הסיבה: למשטרה אין את הכלים לעצור את ההפקרות בנגב. כמו כן, הקצין הבכיר הוסיף כי מבחינתו הסיבה לתאונות הקטלניות אצל הבדואים היא העדר תשתיות במאחזים הבלתי חוקיים שבנו.

"אני לא מאלה שיגידו לכם שהכל בסדר, הכול יהיה בסדר. אני ממש לא חושב ככה", אמר סופר בהקלטה מתוך השיחה הסגורה, שפורסמה בחדשות 13. "באמת, עם יד על הלב, אני לא חושב שאני יכול למנוע את זה. אולי נקודתית במקום מסוים שהשקעתי במארב, אבל זה לא יכול להיות כל יום. אני אומר בכנות מלאה. כן יהיה פה את הנקודת משטרה, את התגובה, אבל בדרך כלל היא לא בזמן אמת כמו שאתם מצפים".

השיחה הזו כאמור נערכה בין תושבי רתמים לבין קצין המשטרה הבכיר, האחראי על בטחון התושבים באזור, לאחר התיעוד שהגיע מתקיפת קציני צה"ל בידי בדואים גנבו אמצעי לחימה ממחנה האימונים בצאלים.

"לא סתם אני אומר לכם שבאמת יש ירידה. צאלים יגידו לי שזה עדיין תופעה, אני אומרת לכם שזה סוג של אתנה. אם בסוף בכל גזרת שטחי האש של צאלים בקושי חמישה אירועים על היד, מינוריים, זה לא דרמה".

"אני שקוע, אני שקוע במשילות בתראבין כי הבנתי שיש לנו פספוס שם. אם מתקשרת אישה ואומר שיוציאו אותה כי היא רוצה לצאת לא רוצה להישאר ביישוב אבל ירו לי ברגליים, אתה מבין שאתה לא יכול להיכנס עם הניידת לבד".

הקצין סופר מספר על האירוע שהניע אותו לערוך את המבצע המשטרתי בביר הדאג'. במבצע איתרו כוחות המשטרה שדה גדול לגידול סמים, אמצעי לחימה וציוד שנגנב מצה"ל ועוד. "אני באתי לפני שבועיים וזה לא מצא חן בעיני שזה יצר התנגדות. אחרת, ברוב המקרים אני מדי פעם מגיע. לתלות על זה שבסוף, עם יד על הלב אני אגיד, תהיה פה שמירה אישית, קשה לי להגיד את זה".

בשלב הזה בשיחה הודה הקצין הבכיר כי ישנם מקומות אליהם המשטרה חוששת להיכנס: "אתה צריך להיכנס עם יותר שוטרים כי אם לא זורקים עליך אבנים אז אתה מבין שאתה צריך להחזיר משילות".

אחד המשפטים הדרמטיים שאמר קצין המשטרה הממונה על אזור הדרום, התייחס להשתלטות הבדואים על אדמות מדינה בנגב. "אני לא חושב שיש פה מאבק על שטחי מדינה, כי בסוף הם תושבי המדינה. אני חושב שמה שצריך לקרות הכי מהר שאפשר זה שהמדינה כמדינה תטפל בנושא ההסדרה כדי להכניס אותם לתוך בתי קבע כמו שצריך".

ומי אחראי על התאונות של הבדואים בנגב? המדינה שלא משקיעה בתשתיות למאחזים הבלתי חוקיים שהקימו ערבים כחלק מההשתלטות על אדמות הנגב. "אני אקח אתכם סביב באר שבע ותראו שיש אזורים שעדיין הבן משפחה עושה רוורס, דורס את התינוק, אירוע סופר מצער שאם הייתה תשתית בסיסית - מדרכה, חנייה, חשמל, תאורה - לא היה קורה. כמה אירועים כאלה בשנה? כמה אפשר לספוג? פשוט כואב הלב".

תגובות (12) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 1 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד