בע"ה ט"ו סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

דיין: "הפרסומים - עלילת דם". מרזל: "על דיין להתבטא בזהירות".

עיתון הארץ פרסם הבוקר מסמכי וויקיליקס בהם שורת התבטאויות של יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין. דיין בתגובה: "לא צריך וויקיליקס, מספיק גוגל להבין שאלו דיעותי". דמויות בהתיישבות: "זכותו לחשוב כך - עליו להיזהר בדבריו".

  • ג' ניסן תשע"א - 12:58 07/04/2011
גודל: א א א


[caption id="attachment_5727" align="alignleft" width="244" caption=""בשום אופן לא נצדיק, לא נהיה סובלניים וכדומה" - דני דיין (אתר מועצת יש"ע)"]
עיתון הארץ פרסם הבוקר מסמכי וויקיליקס בהם שורת התבטאויות של יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין. דיין בתגובה: "לא צריך וויקיליקס, מספיק גוגל להבין שאלו דיעותי". דמויות בהתיישבות: "זכותו לחשוב כך - עליו להיזהר בדבריו".

עיתון הארץ פרסם הבוקר מסמכים מאתר ההדלפות 'ויקיליקס', ובהן שורת התבטאויות של יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, בהזדמנויות שונות בהם קיים מפגשים סגורים עם אנשי שגרירות ארה"ב בישראל. בין השאר ענה דיין באשר לאפשרות עקירת מתיישבים בתמורה לפיצוי כספי: "אני כלכלן ואני יודע שיש אנשים שיסכימו לכך אם המחיר יהיה הוגן".

בין השאר, צוטט דיין בעיתון הארץ בנוגע למדיניות תג מחיר'  כי מדובר "בטעות שלא תשרת את האינטרסים של המתנחלים", וכן אמירות בנוגע למחסומים נגד האוכלוסיה הערבית ביו"ש, לפיהן יש לשאוף להסרת המחסומים ולשיפור חייהם של ערביי יו"ש.

בעקבות הפרסומים הוציא דיין הבהרה לתקשורת, בה נאמר כי אין בדברים האמורים משום חשיפה, וכי אלו עמדותיו הגלויות מאז ומתמיד. "הדברים המופיעים בידיעה נאמרו על ידי בפומבי עשרות פעמים. בשביל זה לא צריך וויקיליקס, מספיק גוגל. רק באמצעות מניפולציה מכוערת וקטיעת משפטים באמצע, יצר 'הארץ' כותרת ראשית על חשבוני. הנה סקופ: חוקי הכלכלה חלים גם על יהודה ושומרון. זוהי עובדה שככל שמדינת ישראל תשחד מתיישבים ביותר כסף, כך יימצאו עוד כמה מתפתים לשתף פעולה עם הגירוש הכלכלי. אבל הדבר העיקרי שאמרתי בשיחות אלו, כמו גם בעשרות ראיונות, הוא שגם אם יציעו שוחד מרקיע שחקים - שיעור המתפתים לקבלו יהיה זניח וללא משמעות התיישבותית".

דיין הוסיף "גם עמדתי בנושאי תג המחיר והמחסומים ידועה, ואין צורך בוויקיליקס. תג מחיר פוגע בהתיישבות, ומחסומים הם אמצעי ולא מטרה. בנוגע לסוגיית המאחזים – אמרתי כי המאחזים הוקמו ע"י ממשלת ישראל ואם יהיה צעד כוחני של ממשלת ישראל כנגדם, היא תישא בתוצאות החמורות, ואת המאבק הזה אנחנו נוביל בנחישות גמורה. הבאתי כדוגמה את מעוז אסתר, שהוקם זמן קצר לפני כן, כחלק ממהלך שנועד להפנות את תשומת הלב מהמאחזים הותיקים שלגביהם מתנהל דיון משפטי ומדיני מתמשך, אל מאחזים חדשים יותר ומיושבים פחות. הניסיון להציג את דבריי כאילו הבעתי הסכמה לפינוי מאחזים מבודדים ביהודה ושומרון - זו לא פחות מעלילת דם".

מאיר ברטלר, מהדמויות הבולטות בנוער הגבעות ופעיל בגרעיני הערים העבריות תקף את דיין בחריפות: "מי שלא מבין שהפקרת 'מעוז אסתר' כמוה כהפקרת ירושלים, שייכבד וישב בביתו". "אנחנו יודעים מזמן", הוסיף ברטלר, "זה שמועצת יש"ע מוכרת את תושבי המאחזים, ומסכימה להתכנס לגושי התיישבות כאלו ואחרים, אלו עובדות ידועות. המצער הוא שוועדי המתיישבים ממשיכים בשיתוף פעולה עם מועצת יש"ע, ואנחנו קוראים להם להתנתק מהגוף הזה שנטש את החזון שבשמו הוא מתיימר לייצג אותנו".

ברוך מרזל, מראשי היישוב היהודי בחברון עידן מעט את הדברים: "אני חושב שאמירות אלו מאוד מחלישות אותנו כלפי חוץ. בוודאי שזו זכותו של דיין לחשוב מה שהוא חושב, אך כלפי חוץ עליו להתבטא באופן זהיר שבעתיים. עליו להבין שדבריו עלולים להתפרש בעיני מערכת הבטחון וכלי התקשרות שונים לחלוטין ממה שהוא התכוון, ולכן יש להיזהר שבעתיים".

תגובות (6) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 6 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד