בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האם המרכולים ייסגרו בשבת?

היום תעלה הצעת החוק על סגירת מרכולים בשבת. בקואליציה עמלים להשיג רוב ובאופוזיציה מבטיחים להילחם ביד קשה. בגבעתיים הצביעו בעד חילול השבת

  • י"ג טבת תשע"ח - 21:35 31/12/2017
גודל: א א א
(יהודה פרל)
(יהודה פרל)

חוק המרכולים הנועד למנוע פתיחת מרכולים וחנויות נוחות בתחנות דלק בשבת, יעלה היום (שני) בבוקר להצבעה וועדת הפנים של הכנסת ולאחר אישורו בוועדה יהיה ניתן להצביע עליו במליאת הכנסת.

באופוזיציה הכינו להצעת החוק הזו למעלה מ-300 היסתייגויות, מה שעלול לגרום לח"כים מהאופוזיציה לנאום בכנסת במשך יומיים רצופים, אלא שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע כי לא יתערב בשיקול דעת של הפעלת סעיף 98 הכופה סדרי דיון על האופוזיציה. ככל הנראה, הדיון יימשך לכל היותר 12 שעות.

שר הפנים אריה דרעי שיזרם את החוק, כתב בטוויטר שלו, כי "‏לפני שכל הטרמפיסטים הקבועים מתחילים עם ההסתה, הנה העובדות: לפני קום המדינה, נחקק בפקודת העיריות כי שר פנים צריך לאשר חוקי עזר. השנה פסק בג"ץ שסמכות שר הפנים היא טכנית בלבד ואינה מהותית. בעקבות בג"ץ, נביא מחר תיקון לחוק שקובע כי סמכות השר מהותית ותשמור על המצב הקיים עשרות שנים".

בישראל ביתנו הודיעו כי יצביעו נגד החוק, יחד עם האופוזיציה, והסכם בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למפלגות ש"ס ויהדות התורה, על רקע עבודות הרכבת בשבת, מבטיח את נתניהו בצדם. כמו כן, נראה כי נתניהו יינסה לדחוק את חבריו למפלגה להצביע בעד החוק שיזם דרעי. גם ח"כ שרון השכל מהליכוד, ח"כ טלי פלוסקוב מכולנו, שניהם מהקואליציה, צפויים להתנגד לחוק. השר דוד אזולאי מאושפז כעת במרכז רפואי, וקיים חשש כי היעדרותו תקשה על הקואליציה.
   | ישנם רשויות המתנגדות לחוק
עם המתנגדים נרשמו רשויות מקומיות רבות וכמה מהן אף ניסו לעקוף את החוק כשהחלו לקדם חוקי עזר עירוניים שנועדו לאפשר להם להתיר פתיחת מרכולים בשבת. כך למשל בגבעתיים אישרו הערב את חוק העזר העירוני המתיר פתיחת מרכולים בשבת ברחבי העיר. ראש העיר ביקש מדרעי להקפיא את קידום החוק, ואמר כי כיום עירו כי מקום בו "חיים ביחד בשיתוף פעולה מלא, דתיים וחילונים, מזרחיים ואזכנזים, יש לנו סטטוס קוו נהדר", אמר והוסיף כי הוא מבקש  שיאפשרו לעירייה לקבל את החלטויה ללא התערבות השר. "שמחו עלינו שנקבל את ההחלטות האחריות, כמו שהפכנו את עירנו לעיר מרכזית והמבוקשת בישראל".
 
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד