בע"ה כ"ז כסלו תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ההורים ביבנה: סייעות ערביות לא בבית ספרנו

שתי סייעות ערביות שנכנסו לעבוד במעון ביבנה נאלצו לעזוב לאחר מחאה מצד ההורים

  • עמיחי שילה, הקול היהודי
  • ה' תשרי תשפ"ד - 11:45 20/09/2023
גודל: א א א
גן ילדים. אילוסטרציה אברהם שפירא
גן ילדים. אילוסטרציה אברהם שפירא

שתי סייעות ערביות, תושבות רמלה, החלו לעבוד השבוע במעון של רשת "נעמת" ביבנה. אך לאחר מחאת ההורים אולצו לעזוב. 

באתר "סיטי ניוז" פורסמו קטעים שכתבו ההורים הזועמים לרשת נעמת. "מחדל! אנחנו, ההורים במעון 'הפטל' מטעם נעמ"ת יבנה זועקים לעצור את המחדל המתרחש במעון!", כתבו ההורים. "אתמול בצאת החג, ללא הודעה מוקדמת, מנהלת המעון הציבה עובדה כי 2 מטפלות מהחברה הערבית יצטרפו החל ממחר לצוות המעון, כאשר אינן דוברות את השפה כלל ואינן בעלות הכשרה מינימלית או ניסיון קודם כלשהו! איך ילד אמור לתקשר עם הסייעת שלו כאשר הן לא מבינות את השפה?  

ההורים התיחסו גם לטענות המנהלת כי העובדות הוכנסו עקב מצוקה של כח אדם. "אנחנו מבינים את המחסור בכח אדם וליבנו עם הצוות המסור שעובד ועומל לטובת חינוך ילדינו אך באותה מידה אי-אפשר להעסיק כל אדם ללא תנאי בסיסי של שפה!. התשובות של נעמ"ת אלינו לא נענות כמובן, מתנערות מכל אחריות בכל צורה שהיא, אין שקיפות כלפי שום-דבר ואפילו איימו להזמין משטרה לאחד ההורים!" 

כאמור, בעקבות המחאה של ההורים נאלצו ב"נעמת" להעביר את הסייעות למקום אחר. 

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

תופעה נרחבת ומכוונת

רק לאחרונה דיווחנו על המעון הדתי "מנגינות" בקטמון, שם עם תחילת שנת הלימודים גילו ההורים להפתעתם, כי הצוות התחלף ובמקום המטפלות שהכירו להם בימי ההיערכות הביאו מטפלות ערביות מוסלמיות ממזרח ירושלים.  

"מנהלת המעון אמרה לנו שזה זמני עד שהיא תמצא מישהו אחר, אבל משיחות עם הורים אחרים הבנו שהן הולכות להישאר באופן קבוע." אמר לנו אז אחד ההורים. "משפחה אחת שעלתה לאחרונה מצרפת ושלחה את בנה אל המעון החליטה להוציא אותו משם ולשלוח אותו למוסד אחר. "עליתי מצרפת כדי לתת לילדים שלי חינוך יהודי, הייתי מעדיף להישאר בצרפת אם הייתי יודע שזה החינוך שהם יקבלו" אמר האב." 

אפשר לחשוב שמדובר במחסור בכח אדם שגורם לתופעה הזאת, אולם מחקר וניסוי של אוניברסיטת בן גוריון בשיתוף עם עיריית לוד, ואגף מו"פ ניסויים ויזמות במשרד החינוך מעלה את האפשרות שיש פה מגמה מכוונת.   

מדובר במחקר שבוצע לפני כשנתיים והובילו אותו ד״ר טלי זיו וסמר אלדינה תחת הכותרת "היכרות עם האחר בגיל הרך: מחקר הערכה להתערבות בגני ילדים".  

המיזם הנסיוני שהובילו השתיים נקרא "הגן שלי מגוון". הוא בוצע בגני הילדים בלוד במטרה "להכיר את האחר" ולהביא ל"חיים משותפים", ובמסגרתו גננת יהודיה עבדה בגן ערבי וגננת ערביה עבדה בגן יהודי.  

הניסוי בוצע במשך שנה שלימה, כאשר הגננת שימשה למעשה כגננת משלימה. במהלך הניסוי כל גננת העבירה בגן תכנית לימודים על התרבות והלאום אליו היא שייכת וכפי שנכתב במצגת המסבירה את המחקר, מדובר ב"תכנית פדגוגית הכוללת שירים, משחקים ופעילויות להכרת התרבות או הקבוצה החברתית של הגננת המשלימה".  

במחקר מוסבר, כי להיכרות הילדים דווקא עם דמות סמכות של גננת, "יש פוטנציאל להפוך לעמוקה וקרובה בגלל התפקיד המשמעותי שלה בחיי הילדים", וכמו כן נכתב כי המחקר מתייחד בכך שהוא "מיושם באוכלוסיה שאולי לא היתה יוזמת בעצמה מפגש זה". 

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 46 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד