בע"ה ד' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הזכות (הסלקטיבית) להפגין

שר המשפטים ניסנקורן קרא לשמור על "אבני היסוד בדמוקרטיה" ומארגני המחאה נגד נתניהו שוחררו. הבוקר, פשטו שוטרים על ביתו של פעיל להב"ה בחריש, כשתכנן מחאה מול המצעד בעיר.

  • מערכת הקול-היהודי
  • ו' תמוז תש"פ - 08:18 28/06/2020
גודל: א א א
"הזכות להפגין" נגד נתניהו בירושלים, במוצ"ש האחרון (שמריהו ספירו,tps)
"הזכות להפגין" נגד נתניהו בירושלים, במוצ"ש האחרון (שמריהו ספירו,tps)

בית משפט השלום בירושלים הורה למשטרה לשחרר ללא תנאים מגבילים, שלושה מפגינים שהשתתפו בהפגנת מחאה נגד בנימין נתניהו. מדובר על בכיר חיל האוויר לשעבר תא"ל במילואים אמיר השכל, גיל דניאלי וסדי בן שטרית. כולם, ככל הנראה, מארגני ההפגנה נגד נתניהו.

המשטרה ביקשה להרחיק את מארגני ההפגנה מירושלים למשך 15 יום, אולם השופטת אורנה סנדלר איתן דחתה את הבקשה וקבעה כי מדובר ב"צעד לא מידתי" שכן "הזכות להפגין היא זכות יסוד במדינה דמוקרטית".

"לטעמי", אמרה השופטת, "הרחקה של המשיבים מירושלים שפירושה מניעה מהמפגינים לממש את זכותם להפגין במקום בו בחרו היא צעד בלתי מידתי שאינו הולם על פי התרשמותי את עוצמת המעורבות, אם בכלל, של העצורים בהפרת הסדר הנטענת על ידי המשטרה", הוסיפה השופטת.

שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר דברים דומים. "חופש הביטוי והזכות להפגין הן אבני יסוד בדמוקרטיה שאין לערער עליהן אלא במקרי קיצון. אני מברך על החלטת בית המשפט לשחרר את המפגינים מול בית ראש הממשלה ללא תנאים מגבילים. זו ההחלטה המתבקשת ועל המשטרה להפיק ממנה לקחים בנוגע לכל הפגנה עתידית".

    |  "משטרת ישראל לא הפנימה את יסודות חופש הביטוי"

למרות הדברים, בשעות הבוקר המוקדמות, פשטו שוטרים על ביתו של פעיל להב"ה משה בן זיקרי בחריש ועצרו אותו מעצר מנע, לקראת הפגנה אותה הוא מתכנן לערוך מול מצעד עידוד הנטיות ההפוכות הצפוי להתקיים בעיר.

בעוד קרוב לשלושה שבועות יערך לראשונה בהיסטוריה מצעד המעודד נטיות הפוכות בעיר חריש. זאת במקביל לביטול מצעדים דומים שהיו  אמורים להתקיים בערים שונות בארץ, בשל הגבלות למניעת התפשטות נגיף הקורונה.

תושבים רבים בעיר, חרדים ודתיים, מתנגדים לקיומו של המצעד ואומרים כי המצעד עשוי לייצר קיטוב ומחלוקת בעיר החדשה, ולפגוע במרקם החיים במקום.

בימים האחרונים מבקש משה בן זיקרי, פעיל להב"ה ותושב חריש, לארגן הפגנת מחאה של תושבים נגד המצעד הצפוי להתקיים בעיר. מידי שנה, בן זיקרי מתחפש לאחד ממשתתפים המצעד ומצליח להגיע עד לבמה המרכזית, שם עולה וצועק דברי מחאה.

אלא שהיום, בשעות הבוקר מוקדמות, פשטו שוטרים על ביתו של בן זיקרי והוא נעצר.

"נראה את כל אלה שצעקו בשבת האחרונה על סתימת פיות יוצאים חוצץ נגד מעצרו של מרשי", אמר הבוקר עו"ד איתמר בן גביר המייצג את בן זיקרי. "זכותם של פעילי להבה למחות נגד המצעד ולצערי משטרת ירושלים לא מפנימה את יסודות חופש הביטוי. נבקש מבית המשפט לשחרר את בן זיקרי ללא תנאי כפי ששוחרר תא"ל השכל. חופש הביטוי זה לא רק לאנשי שמאל".

מארגון להב"ה נמסר בתגובה למעצרו של מארגן הפגנה, כי "אנחנו קוראים למשטרת ישראל לא להיות כלי השרת של תמר זנדברג. אסור לעצור בישראל על מחשבות. משטרת המחשבות פועלת כדי לרצות את השמאל הקיצוני. זה הרבה יותר חמור מהמעצר של השכל".

"על השר אוחנה להפנים שמותר במדינה דמוקרטית למחות גם כנגד מצעדי תועבה. אנחנו קוראים למשטרה לתת לפעילי להבה למחות הערב כנגד התועבה המתוכננת במרכז ירושלים".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד