בע"ה י"ח תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"החיילים שלנו חשובים יותר"

סדרת חקירות פליליות וכתבי אישום נגד חיילי צה"ל | ארגונים מפנים אצבע מאשימה כלפי הפצ"ר האלוף אביחי מנדלבליט | הרב יצחק שפירא: "על הציבור לתמוך בחיילים."

  • ח' תשרי תשע"א - 12:15 16/09/2010
גודל: א א א


"שיתוף פעולה פורה עם בצלם" מנדלבליט.
"שיתוף פעולה פורה עם בצלם" מנדלבליט.

המציאות בה נתקלים חיילי צה"ל יום יום ביש"ע הפכה בשנים האחרונות להיות מוקד לדיון מוסרי, יותר מאשר צבאי. האויבים, שגילו מזמן את מתיקות החיבוק הציבורי העולמי, מסתתרים דרך קבע בתוך אוכלוסיה אזרחית. האכזריות שמתגלה ברצח יהודים אינה נעלמת כשמדובר בסיכון חיי אזרחיהם, נשותיהם וילדיהם. מנגד, חוגגים ארגוני השמאל ודעת הקהל העולמית על כל תמונה של נפגעים. לאור זאת, סובלים חיילי צה"ל מהתקפות חוזרות ונשנות על מוסריותם, ומדרישות להימנע מלוחמה יעילה נגד המחבלים.

בשנים האחרונות התפתחה מגמה מסוכנת, כאשר גורמים בתוך הצבא חותרים נגד החיילים שלנו, במגמה לפתוח בחקירות נגד החיילים ולסרס את יכולת העמידה שלהם. המגמה הזו התחזקה מאד בתקופה האחרונה, מאז מבצע "עופרת יצוקה", ובקרב הציבור כבר נשמעים קולות חזקים הקוראים לשנות את המצב.

הפרקליט הצבאי הראשי

מי שעליו בעיקר יצא הקצף הוא האלוף אביחי מנדלבליט, הפרקליט הצבאי הראשי, הרוח החיה מאחורי המגמה המסוכנת הזו. בשנים האחרונות, חיילים וקצינים רבים עמדו למשפט של "פגיעה בלתי חוקית" באזרחי האויב במהלך פעילות מבצעית, וחלקם אף נידון לעונשי מאסר.

בכתבי האישום הבולטים ניתן למנות את סמ"ר ס', חייל גבעתי שהואשם בהריגת 'אלמוני' במהלך "עופרת יצוקה" לאחר שירה לעבר קבוצת אזרחים ערבים  שלפי ידיעתו הסתתר בתוכם מחבל. סמוך להגשת כתב האישום אמרו חיילי היחידה לעיתון "ישראל היום" שצה"ל פשוט מפקיר אותם.

כתבי אישום נוספים הוגשו בשל שימוש במה שמכונה "נוהל שכן", ובשל שימוש בכח בתיחקור ערבים – כמו במקרה של סגן אדם מלול. במקרה זה, גם מפקדו שניסה לגבות אותו "זכה" לחקירה פלילית נגדו.

מנדלבליט עובד "בשיתוף פעולה פורה" עם ארגוני השמאל, במיוחד 'בצלם', "מטרתם להגיע לחקר האמת" כך מנדלבליט לעיתון 'הארץ' לפני כשנה. זאת למרות שברקע ההרמוניה ניצב איום מתמיד בתביעות משפטיות בחו"ל.

"השתגענו, להתעורר"!

מספר גורמים מנסים להשיב לפעולה סדירה את מצפן מוסר הלחימה. לפני כשנה הוקם על ידי חיילים יוצאי חטיבת כפיר ארגון 'בין הכוונות', השם דגש על פעילות חינוכית לחיזוק רוח הלחימה בקרב חיילי צה"ל. לארגון הצטרפו חיילים בסדיר, ובמילואים, בהם גם קצינים, פסיכולוגים ועורכי דין.

לאחרונה פרסם הארגון תחקיר על ניסיון הלינץ' בחיילי צה"ל על ידי המון ערבי בחברון, בשעה שהכח תעה בדרכו בזמן מד"ס. באירוע נפצעו שלשה חיילים וציודם של השאר נבזז. מהתחקיר עולה כי הדבר התרחש משום שהחייל היחיד שנשא נשק במקום, לא קיבל אישור ממפקדו לפתוח באש.

ארגון נוסף הפועל בשטח הוא 'הורים של חיילים', בו חברים הורים חילונים ודתיים מכל רחבי הארץ. הארגון מפיץ חומר הסברה למתגייסים הטריים, ובו תזכורת מיהו האויב ומיהו האוהב וקריאה להילחם באויבים ולא לגרש יהודים מבתיהם.

בעקבות מותו של סא"ל דב הררי לפני כחודשיים בגבול הצפון, התקיימה מחאה מקורית נגד התנהלותו המשפטית של הפצ"ר: בבית הכנסת בו מתפלל מנדלבליט חולקו מאות כרטיסי ביקור עם הכיתוב "נודניק, אל תפריע לנו להילחם", ו"אביחי מנדלבליט, הורד ידך מחיילי ישראל".

החיילים שלנו יקרים יותר

הרב יצחק שפירא, ראש ישיבת 'עוד יוסף חי' ומחבר ספר 'תורת המלך' העוסק בסוגיות ההלכתיות שבין ישראל לעמים, יצא השבוע בקריאה לכלל הציבור לתמוך בחיילים. "בראש ובראשונה" אומר הרב שפירא,  "על הציבור לחזק את העמדה המוסרית של החיילים. יש להדגיש כי כך, ויותר, ראוי היה לפעול". לדברי הרב שפירא, "חשוב לציבור הרחב להשמיע ברמה את הקול הבריא והפשוט – כי חייהם של חיילינו יקרים מחייהם של אזרחי האויב, גם כאלו המוגדרים "חפים מפשע". זוהי גם עמדתה המוסרית של ההלכה היהודית, כפי שמובא בספרנו "תורת המלך". הרב שפירא תהה כיצד יכולים החיילים להשתתף בתחקירים מבצעיים, לאור השימוש בעדויותיהם שבתחקירים האלו לצורך חקירה פלילית.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד