בע"ה ב' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
היהודים בחרו:

בנט בפנים, הערבים בחוץ, כחול לבן עולים וגוש הימין מנצח

את תוצאות הבחירות כולם מכירים. אולם מה היה קורה אילו בעלי זכות ההצבעה לכנסת במדינת היהודים היו יהודים בלבד? בדקנו

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • ו' ניסן תשע"ט - 11:36 11/04/2019
גודל: א א א

בבחירות לכנסת ה-21 של מדינת ישראל בעלי זכות ההצבעה היו יותר מ-6 מיליון אזרחים, כאשר סך המצביעים עמד על קצת יותר מ-4 מיליון. את התוצאות כבר כולם שמעו.

אולם מה היה קורה אילו בבחירות לכנסת במדינת היהודים בעלי זכות ההצבעה היו יהודים בלבד?

מבדיקה שערכנו בקול היהודי עולה כי לו יהודים בלבד היו בעלי זכות ההצבעה בקלפי, סך הקולות הכשרים היה עומד על 3,228,514 מה שאומר ששווי מנדט בודד היה 26,904 ואחוז החסימה, העומד על 3.25% מסך הקולות הכשרים, היה עומד על 104,119 (לעומת 139,902 קולות לפי הספירה היום).

לפני שנצלול לתוצאות שהעלו הבדיקות שלנו, ועוד לפני שנסביר את הקריטריונים לבדיקות, נציין כי מדובר בנתונים שאינם מדויקים לחלוטין כיוון שבאזורים מסוימים (כדוגמת ערים מעורבות) קשה מאוד עד בלתי ניתן להבחין בין פתקים של בוחרים יהודים לשאינם יהודים. עוד נציין, כי בדקנו את תוצאות הבחירות לאחר שנספרו כ-98% מהקלפיות, עוד טרם ספירת הקולות של החיילים, האסירים והמאושפזים במרכזי הרפואה והמעטפות הכפולות.

   | היהודים בוחרים: תוצאות הבחירות לכנסת ה-21

אם אזרחים יהודים בלבד היו מצביעים בבחירות, מפלגת כחול לבן הייתה המפלגה הגדולה ביותר עם 38 מנדטים, כאשר היא מובילה במנדט בודד על הליכוד שנמצא עם 37 מנדטים. עם זאת, גוש הימין מוביל בפער ניכר על גוש השמאל עם 71 מנדטים לעומת גוש השמאל עם 49 מנדטים בלבד.

המפלגות הערביות, חד"ש-תע"ל בראשות איימן עודה ורע"ם-בל"ד נשארות בחוץ ולא עוברות את אחוז החסימה. הימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד נכנסים לכנסת עם ארבעה מנדטים ו-111,243 קולות.

מפלגת העבודה מתחזקת במנדט נוסף ועומדת על 7 מנדטים, בעוד המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, נשארות עם 8 מנדטים כל אחת. גם ישראל ביתנו נשארת עם 5 מנדטים. מפלגתו של כחלון כולנו נכנסת לכנסת עם 4 מנדטים ו-119,039 (במקום 144,147היום).

איחוד מפלגות הימין בראשות הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' נשארים עם 5 מנדטים ו-132,443 קולות (לעומת 148,334 קולות היום). מפלגת מרצ מגרדת מלמעלה את אחוז החסימה וגם היא נכנסת לכנסת ומביאה איתה 4 מנדטים, אותם בחרו 106,459 יהודים (לעומת 147,525 יהודים וערבים כיום).

מפלגת זהות בראשות משה פייגלין מביאה איתה 87,901 קולות (לעומת 101,704 כיום) ואינה עוברת את אחוז החסימה. מפלגת גשר בראשות אורלי לוי-אבקסיס מביאה איתה 63,762 קולות (לעומת 74,219 כיום) וגם היא אינה עוברת את אחוז החסימה.

   | ככה בדקנו את זה – נוסחת באדר-עופר

איך חישבנו את תוצאות הבחירות אילו יהודים בלבד היו בעלי זכות ההצבעה לכנסת במדינת יהודים?

שלב 1 – הפחתת המצביעים הערבים והקולות הפסולים

בתחילה הורדנו את כל הקלפיות הממוקמות בערים וכפרים ערביים, דרוזים ובדואים. לאחר מכן, כדי להוציא את הקלפיות מהשכונות הערביות בערים המעורבות, הוצאנו את הקלפיות בהם למעלה מ-75% מהמצביעים בהם בחרו במפלגות הערביות, מתוך הנחה שככל הנראה קלפי זו ממוקמת בשכונה ערבית.

חשוב לציין כי ישנם ערבים ואינם יהודים נוספים (בישראל מאות אלפי יוצאי חבר העמים שאינם יהודים) שהצביעו בקלפיות נוספות אך לא יכולנו להוריד אותם. במידה וישנם מצביעים יהודים שהורדנו את הפתקים שלהם, הם זניחים. משכך, התוצאות שלפנינו אינן מדויקות אך קרובות לאמת.

בשלב זה קיבלנו את סך הקולות, מהם הפחתו את סך הקולות הפסולים (20,764) ונותרו לנו 3,228,514 קולות כשרים מהמצביעים היהודים. (ללא ספירת קולות החיילים, האסירים והמאושפזים במרכזי הרפואה וכן ללא המעטפות הכפולות).

שלב 2 – חישוב אחוז החסימה

בשלב זה בדקנו אילו מפלגות עברו את אחוז החסימה, העומד על 3.25% מסך הקולות הכשרים.  לעניינו מדובר ב-104,119 קולות. רק נציין כי לפני הבחירות הקודמות לכנסת ה-20, בעקבות החשש מהצלחת המפלגות הערביות, הועלה אחוז החסימה מ-2% ל-3.25%.

שלב 3 – שווי מנדט בודד

כעת, חילקנו את מספר הקולות הכשרים ב-120, כמספר המושבים בכנסת. התוצאה המתקבל היא שוויו של מנדט בודד. לענייננו מנדט בודד עומד על 26,904 קולות כשרים.

מכאן המשכנו בחלוקת המנדטים על פי נוסחת באדר-עופר, על פיה מחולקים המנדטים כיום בישראל. למיטיבי לכת בלבד:

שלב 4 – חלוקה ראשונה של מנדטים קשיחים

בשלב זה חילקנו את סך הקולות כשרים להם זכתה כל מפלגה בשוויו של מנדט בודד וקבלנו את מספר המנדטים השלמים שקיבלה כל מפלגה.

שלב 5 – חלוקת מנדטים עודפים

אחרי שחילקנו את המנדטים לכל המפלגות קיבלנו קצת יותר מ-110 מנדטים, וחסרים לנו מספר מנדטים בכדי להרכיב את הכנסת. המשכנו לפעול לפי נוסחת באדר-עופר, על פיה מחולקים המנדטים כיום בישראל.

לקחנו את מספר הקולות שקיבלה הרשימה וחילקנו אותם במספר המנדטים שקיבלה הרשימה בחלוקה הראשונה + 1. הרשימה עם התוצאה הגדולה ביותר מקבלת את המנדט הנותר הראשון, וכך הלאה.

כמובן שלקחנו בחשבון את הסכמי העודפים בין המפלגות (שעברו את אחוז החסימה, כמובן), מה שאומר שאת המנדטים העודפים מחלקים בין השתיים.

הסכמי העודפים בבחירות לכנסת ה-21 כיום היו בין הליכוד-איחוד הימין, העבודה-מרצ, הימין החדש-ישראל ביתנו, ש"ס-יהדות התורה.

חושב שטעינו בחישוב? רוצה להעיר או להאיר לנו על התוצאות?

מוזמן לפנות אלינו לכתובת הדוא"ל: hakol.office@gmail.com ונשתדל להגיב.

להורדת טבלת הקלפיות לאחר שהורדנו את המפלגות הערביות – לחץ כאן.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד