בע"ה י"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

היסטוריה בעתניאל - בית ראשון ב"עבודה עברית"

"יש בכך סיפוק גדול, לפרנס ולהעסיק את האחים שלי, ולא לתת כסף למי שמוגדר כאויב שלי. זה גם הרבה יותר כיף. מדובר ברמות אחרות של אימון שאני יכול לתת בפועלים", אומר עדי קולני, קבלן יהודי, שסיים לבנות כעת בעתניאל בית ראשון על טהרת ה"עבודה העברית".

  • אברהם בנימין
  • ב' אייר תשע"ב - 16:59 24/04/2012
גודל: א א א
"יש בכך סיפוק גדול, לפרנס ולהעסיק את האחים שלי, ולא לתת כסף למי שמוגדר כאויב שלי. זה גם הרבה יותר כיף. מדובר ברמות אחרות של אימון שאני יכול לתת בפועלים", אומר עדי קולני, קבלן יהודי, שסיים לבנות כעת בעתניאל בית ראשון על טהרת ה"עבודה העברית".
רוב מכריע מבין עשרות אלפי הבתים אדומי הגגות ביישובי יהודה ושומרון, נבנו על ידי פועלים ערבים. גם פעולות הטרור הרבות שיצאו מקרב ערביי יו"ש ופגעו פעמים רבות בתושבי היישובים, לא מנעו את המשך העסקתם בתקופות המעבר בין פרץ אינתיפאדה לסגר שבא לאחריה. התקוות שתלו בכך חלק ממנהיגי ההתיישבות ביו"ש, לקדם דו קיום על ידי קשרי מסחר עם השכנים הערבים, נכזבו.
בשנים האחרונות נרשמת עליה המטפסת ביציבות של דרישה לבניה בעבודה עברית, על אף שבדרך כלל מדובר בתמחור גבוה יותר מהצעות מחיר של קבלנים ערבים או של יהודים המעסיקים פועלים ערבים או עובדים זרים.
בניית בית בעבודה עברית (אילוסטרציה)
תרצה עולמי, אלמנתו של הרב עמי עולמי הי"ד, רב היישוב עתניאל שנרצח לפני כ18 שנה, הכפילה לאחרונה את גודלו של בית המשפחה. "מבחינתי זו בכלל לא היתה אופציה לבנות עם ערבים, הילדים שלי 'איימו' שהם לא ייכנסו בכלל לתוספת אם ערבים ייבנו אותה", היא צוחקת.
"עדי קולני, הקבלן, היה פשוט נפלא", היא מוסיפה. "אנשים שעברו ליד הבניה התרגשו מאוד. הם אמרו לו שהוא עשה היסטוריה, משום שזה הבית הראשון בכל היישוב שנבנה על ידי עובדים יהודים. המתח השורר בדרך כלל בין הלקוח לקבלן, בכלל לא היה. אנחנו שומרים על קשר מצוין גם אחרי הבניה".
קולני, המתמחה בבניה קלה, התחיל להתרוצץ על הפיגומים מאז היותו נער. כיום הוא עובד בעיקר באזור גוש עציון והר חברון, "מירושלים בואכה באר שבע", כהגדרתו, ומודע היטב למחיר הכלכלי שהוא משלם. "קשה מאוד להתחרות בהצעת מחיר שנותנים קבלנים ערבים או יהודים שמעסיקים ערבים או פועלים זרים בתנאים של ניצול. בניגוד לקבלנים ערבים, אנחנו משלמים לרואה חשבון ולביטוח לאומי, וגם מתמודדים עם מסים גבוהים במחירי חומרי הבניין. כדי לתת לפועל שלי יחס הוגן ושכר הוגן, אני צריך לשלם יותר, וזה מתבטא בהצעות המחיר".
על אף האתגר, קולני מרוצה. "יש בכך סיפוק גדול, לפרנס ולהעסיק את האחים שלי, ולא לתת כסף למי שמוגדר כאויב שלי. זה גם הרבה יותר כיף. מדובר ברמות אחרות של אימון שאני יכול לתת בפועלים". הוא אומר. "בהרבה עבודות אנחנו באים לתקן נזקים שעשו פועלים ערבים שהכניסו בטון לצנרת וכדומה".
תרצה עולמי משוכנעת שבסופו של דבר, פער המחירים בין קבלנים יהודים לערבים איננו גבוה מאוד. "אם מוסיפים את עלויות האבטחה הנדרשת ביישובי יו"ש על פועלי בניין ערבים, זה יוצא כמעט אותו דבר".
"הפרנסה מגיעה מה'", אומר קולני. "ההמלצות מגיעות מפה לאוזן. מיד אחרי שסיימתי את הבנייה אצל משפחת עולמי, קיבלתי כבר כמה הצעות עבודה ממשפחות מעתניאל, שנחשפו לערך של עבודה עברית, ובחרו ללכת על המהלך הזה בשמחה".
עוד בנושא:
נריה אופן על קידום העסקת ערבים: "קודם כל דואגים למשפחה"
"בזכות מי שמתעקש על עבודה עברית יש לי פרנסה"
סערה ביישוב עלי בעקבות החדירה: "להפסיק העסקת ערבים"
אלון מורה: "נמשיך להעדיף עבודה עברית"
בקדומים רוצים נהגי הסעות יהודים בלבד
תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד