בע"ה ט"ו תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המאחז מעוז אסתר חוגג שלוש שנים להיווסדו – סיפורו של מקום

מעוז אסתר, מאחז סמוך ליישוב כוכב השחר, הוחרב בידי המדינה פעמים רבות מספור. התושבים בנו את בתיהם שוב ושוב, ונאחזים במקום בגבורה מדהימה.\r\n

  • א' טבת תשע"א - 14:11 08/12/2010
גודל: א א א

מעוז אסתר, מאחז סמוך ליישוב כוכב השחר, הוחרב בידי המדינה פעמים רבות מספור. התושבים בנו את בתיהם שוב ושוב, ונאחזים במקום בגבורה יהודית - בימים ההם בזמן הזה.

\
r\n[caption id="attachment_1464" align="alignleft" width="270" caption="מעוז אסתר - בגשם ובשרב (אתר מעוז אסתר)"]מעוז אסתר - בגשם ובשרב (אתר מעוז אסתר)

המאחז מעוז אסתר הסמוך לישוב כוכב השחר, הוקם לראשונה בחנוכה התשס"ו, על שם אסתר גאליה הי"ד, תושבת כוכב השחר, שנרצחה על ידי ערבים בצומת רימונים בשנת תשס"ג, כשנסעה לביתה בסיום עבודתה. המאחז נמצא על רכס גדול השולט על מרחבים עצומים בדרך לבקעת הירדן.

כרוניקה של הרס ובניין

במאחז נבנו מספר מבנים שנעזבו לאחר מספר ימים. המקום נהרס על ידי בדואים, ובהמשך כוחות צה"ל השלימו את ההרס.

בחנוכה התשס"ח הוקם המאחז מחדש על ידי תושבי כוכב השחר וארגון 'נוער למען ארץ ישראל' שיזם מבצע להקמת נקודות התיישבות חדשות.

כנס ההקמה התקיים ביישוב כוכב השחר בהשתתפות צפריר רונן ז"ל שנאם במקום, ומיד לאחר מכן ירדו אוהבי ארץ ישראל רבים לנקודת ההתיישבות ובנו את המקום.

בתחילה גרו בחורים ומשפחות באהלים, מבני גבס ומבני אבן מקומית 'חושות'. בעשרה בטבת הגיעו כוחות הרס וחורבן והחריבו את המקום, אוהבי ארץ ישראל לא התייאשו והמקום נבנה מחדש. לאחר מספר שבועות נהרס המאחז שוב.

לאחר הרצח בישיבת 'מרכז הרב' נבנה במקום בית כנסת "שירת יהונדב" לזכרו של יהונדב הירשפלד הי"ד, תושב כוכב השחר שנרצח בפיגוע. בחנוכת בית הכנסת השתתפו הגאון הרב דב ליאור שליט"א, ורבי יוסף שוורץ - 'הסבא מנתניה'.  "אני מקווה שלא ירחק היום שיתפללו פה במניין כל יום ולא רק מניין אחד, יהיו כמה מניינים,  והגבעה כולה פה תתנוסס, וילדים וילדות ישחקו פה, וחיים ישגשגו באזור הזה" - אמר הרב דב ליאור שליט"א באירוע.

\
r\n[caption id="attachment_1465" align="alignleft" width="300" caption="בפעם המי יודע כמה. (אתר מעוז אסתר)"]בפעם המי יודע כמה. (אתר מעוז אסתר)

מספר ימים לאחר חנוכת בית הכנסת, החריבו כוחות צה"ל ומשטרה את המאחז פעם נוספת. שנה לא פשוטה עברה על תושבי המקום שגרו במבנים עראיים ללא כל בידוד. "שרדנו במקום גם במזג אויר חורפי וקייצי, עברנו אירועי שלג וגשמים עזים, בית הכנסת נהרס מהרוחות, בוץ כיסה את המקום ואת הדרך, גם בקיץ החם היה לא קל".

בניסן התשס"ט שוב נחרב המאחז. תושביו לא התייאשו ובנו מחדש את המקום. בחודש אייר שוב הרסו את מעוז אסתר, התושבים החליטו שלא נשברים מהשבר, אלא מתחזקים ממנו, ושוב בנו את המאחז.

הפעם כוחות ההרס היו אכזריים במיוחד. מועד חנוכת בית כנסת חדש נקבע לי"ב בסיוון התשס"ט. בערב קודם לאירוע, הגיעו כוחות הרס וחורבן והחריבו את המקום.

למרות ההרס – בית הכנסת נבנה, ולמחרת ההרס התקיימה חנוכת בית כנסת בהשתתפות הרב דב ליאור שליט"א, הרב יוסף בדיחי שליט"א – שהיה משמשו של הרב צבי יהודה הכהן קוק, ח"כ מיכאל בן ארי ועוד.

ההתנכלות המשטרתית נמשכה לתושבים בהצקות ובהפרעות. גם שנת התש"ע חלפה באופן דומה. כל חודשיים –שלושה המשטרה הרסה את המקום, והתושבים – בנו מחדש.

\
r\n[caption id="attachment_1466" align="alignleft" width="300" caption="כוחות ההרס התייאשו. בית הבטון (אתר מעוז אסתר)"]כוחות ההרס התייאשו. בית הבטון (אתר מעוז אסתר)

הפעם האחרונה היוותה ניצחון על כוחות ההרס. בחשוון האחרון, הגיעו כוחות והרסו את מבנה בית הכנסת ושני מבנים נוספים. הפעם התחכמו התושבים ובנו מבנה בטון שאיזור שאינו נגיש לכלי רכב. הכוחות. הקבלן הערבי שנשכר להרוס את המאחז, שלח את פועליו להרוס את הבית בעזרת פטישי אוויר ושאר כלי משחית, בליווי של כוחות יס"מ רבים. לאחר כחצי שעה של ניסיונות עקרים הם נטשו את המקום – כיוון שידעו כי יהודים נאמנים רבים בדרכם להיאבק עימם. יצויין, כי זהו תקדים ראשון בו כוחות ההרס לא סיימו את מלאכתם הניבזה.

בשבתות ובחגים, מקיימים תושבי מעוז אסתר מניינים ואירועים חגיגיים כמו שמחת בית השואבה. בחודשי החופש הגדול נערכו במעוז אסתר ערבי לימוד בהשתתפות תושבים מהיישובים הסמוכים.

כיום גרים במקום מספר משפחות ובחורים, הנאחזים במעוז אסתר בדביקות ובמסירות. "במעוז – כמו במעוז, לא נוטשים אותו, אלא מגינים עליו בחירוף נפש", אומרים התושבים. במעוז אסתר קוראים לציבור לסייע להם בפעילות ולתרום לפיתוח המקום. לתרומות -  052-7203708 או באתר האינטרנט של המאחז http://www.maoz-ester.022.co.il/BRPortal/br/P100.jsp

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד