בע"ה ו' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"המשפחות הערביות רצו להגיע למסיבת חנוכה"

עשרות משפחות ערביות עברו להתגורר במגדל בתקופה האחרונה. גם המיסיון קובע יתד במקום. התושבים היהודים לא אוהבים את המצב, אבל נראה שרק מעטים מהם לא חוששים להיאבק בתופעה.

  • א' טבת תשע"א - 14:20 08/12/2010
גודל: א א א

עשרות משפחות ערביות עברו להתגורר במגדל בתקופה האחרונה. גם המיסיון קובע יתד במקום. התושבים היהודים לא אוהבים את המצב, אבל נראה שרק מעטים מהם לא חוששים להיאבק בתופעה.

\
r\n[caption id="attachment_1431" align="alignleft" width="116" caption="מושבה יהודית מאה שנים. ובהמשך?"]מושבה יהודית מאה שנים. ובהמשך?
עשרות משפחות ערביות וארגוני מיסיון קבעו את משכנם בשנתיים האחרונות במושבה מגדל, הסמוכה לטבריה. "מדובר גם בעסקי נדל"ן של מיליונים, אבל בעיקר בתודעה של כיבוש המקום", אומר שלומי קמישר, דור שלישי למייסדי מגדל המתגורר במקום, שמנסה להשיב מלחמה. "לא הייתי קורא לזה מלחמה, כי לצערי המועצה המקומית וגם חלק מהרבנים פה ישנים, אבל חבריי ואני עושים מה שאפשר".

"הכל התחיל בערבי אחד שעבד וגר אצל אדם בודד מהמושבה, לפני למעלה מעשור. לאחר שאותו אדם נפטר, הערבי נשאר לגור בביתו של הקשיש הערירי. לפני כשנה, הוא רכש מגרש במרכז המושבה ובנה עליו בית ענק", מספר קמישר, בעל משאית המפעיל גם סטודיו לצילום במקום. "אחר כך הכל קרה מאוד מהר. בשנה האחרונה נכנסו למגדל למעלה מעשרים משפחות ערביות, חלקן בשכירות, וחלקן כבר רכשו פה נכס".

"כמו בהרבה מקומות אחרים", הוא נאנח, "היו לזה השפעות מיידיות. החל מההיבט הפלילי הפשוט, התחילו פה פריצות, שש-שבע בשבוע – מה שלא היה בכזו תדירות קודם לכן. לא כל האנשים יכולים להרשות לעצמם לשים סורגים על כל הבית והם חוששים מאוד. גם ברחובות המושבה, בני הנוער הערבים שוברים פנסי רחוב, מציקים לילדים וגם תוקפים אותם ממש". קמישר מספר על צעיר ערבי המתגורר במושבה, שנחקר בחשד לאונס נערה יהודיה מטבריה הסמוכה. "פשוט מפחיד. מה יכול לצאת מזה".

ילדים ערבים במעון

למשפחות הערביות יש גם ילדים, הזקוקים לשירותי חינוך. על פי חוק חינוך, חובה על מוסד ממלכתי לקבל לשורותיו כל מי שמתגורר באותה הרשות, אלא אם כן מדובר במוסד דתי, שהקריטריונים לקבלה תלויים בהשתייכות של המשפחה למגזר הדתי והמסורתי. "נכנסו כמה ילדים ערבים למעונות, לגנים ולבתי הספר, ואנחנו נחרדנו". קמישר, כמו גם משפחות דתיות נוספות, שלחו את ילדיהם למעון המקומי, כיוון שלא רצו לשלוח את ילדיהם לחינוך החרדי במקום המופעל תחת תנועת ש"ס.

"ניסינו להוביל מהלך, ולהוציא את כל הילדים היהודים מהמעון ולפתוח מוסד חדש, וכך לא יישאר מספיק ילדים על מנת להפעיל את המעון הישן עם הילדים הערבים. לצערי זה נכשל אחרי זמן קצר ורוב ההורים החזירו את ילדיהם למעון. חב"ד עשו עכשיו מסיבת חנוכה לילדי המושבה. התקשרו שבע עשרה משפחות ערביות וביקשו להשתתף. זה היה מצחיק אם זה לא היה כל כך עצוב". קמישר שולח את ילדיו למוסדות חינוך בטבריה, אף על פי שמדובר בסכומי כסף גבוהים וצורך בהסעתם לעיר הסמוכה.

מיסיונרים: "מגדל תהיה שלנו"

"לא מדובר פה בגזענות", מסביר קמישר. "העניין הוא שאנחנו רוצים לחיות כמו יהודים, וגם לגדל את ילדינו כיהודים. יש פה את הערבים שהולכים ונכנסים עוד ועוד למגדל, ויש פה גם את המיסיון שקונה נכסים ומנסה לצוד נשמות יהודיות".

הכנסיה האנגליקנית רכשה בשנתיים האחרונות מגרשים ובתים במושבה, ולפני שנתיים רכשו חוף ענק סמוך לכנרת, בה קיימים אתרים המקודשים לנצרות. קמישר מספר על זוג מיסיונרים שמסתובב בערב ומפיץ חומר על הנצרות. "הם מכירים אותי כאחד שמתנגד לפעילותם. פעם אחת האשה אמרה לי "מגדל עוד תהיה שלנו".

האבות לומדים תורה והילדים לומדים עם ערבים

קמישר מודאג מהאדישות של המועצה המקומית ושל גורמי הדת ביישוב. "אני לא מעוניין לפרט במי ומה מדובר, אבל יש פה כאלה שאמורים לייצג את האינטרס היהודי ולא עושים את זה. נוצר פה מצב אבסורדי. יש פה הרבה יהודים טובים שמתעוררים מוקדם כדי ללמוד תורה בשעה ארבע בבוקר, אבל כמה שעות אחר כך הילדים שלהם לומדים ומתרועעים עם ערבים. ההתעוררות האמיתית צריכה להיות ביחס למצב המתדרדר".

גורם במועצה אליו פנינו אמר כי צריך לדעת שהדבר תלוי בתושבים שפותחים את ביתם ומשכירים לערבים. "באופן רשמי, המועצה חייבת לספק שירותים לכל מי שגר במקום". "באופן אישי", אמר הגורם, "הדבר חורה לי ומפריע לי מאוד בדיוק מאותן טענות שהוזכרו. אני עצמי פניתי לכמה תושבים שנודע לי כי הם משכירים לערבים ובעקבות כך הם פעלו לצמצום וביטול חוזי השכירות.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד