בע"ה כ"א אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המשתתפים המפתיעים בשיעור ב"תורת המלך"

דיון של תלמידים מיצהר עם שוטרי מג"ב שאבטחו ערבים במסיק, הפך עד מהרה ל"שיעור שמש" ב"תורת המלך" אותו העביר מחבר הספר, הרב אליצור

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ו חשון תשע"ח - 16:01 15/11/2017
גודל: א א א
תלמידי "דורשי יחודך" בשיעור שמש עם שוטרי מג"ב ב"תורת המלך" צילום: הקול היהודי
תלמידי "דורשי יחודך" בשיעור שמש עם שוטרי מג"ב ב"תורת המלך" צילום: הקול היהודי

מחזה מפתיע התגלה בשבוע שעבר על שביל הפטרול של הישוב יצהר. קבוצה שיושבת ולומדת סוגיא מהספר "תורת המלך", כשהיא מורכבת מתלמידים בישיבת "דורשי יחודך" יחד עם שוטרי מג"ב.

השוטרים הגיעו למקום כחלק מכח גדול של חיילים ושוטרים שהגיע כדי לאבטח ערבים מהכפרים מדמא ובורין במסיק הזיתים. בשל פסיקת בג"ץ, הצבא והמשטרה מאפשרים לערבים להיכנס לשטחים האסורים בכניסה ביום יום בשל סכנה ביטחונית.

התלמידים הלומדים בקמפוס ישיבת 'עוד יוסף חי' הסמוך למקום, ירדו לשטח כדי להביע מחאה על הכנסת הערבים לשטחי יצהר, ושוחחו עם שוטרי המג"ב שהוצבו בשביל הפטרול של הישוב.

"סיימנו תפילת שחרית, וראינו שיש הרבה מג"בניקים על שביל הפטרול הסמוך לישיבה. למרות שזה שהם שומרים על הערבים ומכניסים אותם לשטחים של הישוב זה מקומם, עדיין הרבה מהם יהודים, אחים שלנו, ויצאנו לדבר איתם, להניח להם תפילין, וכמובן – להבהיר להם שחבל מאד שהם משתתפים באבטחה של גזילת הארץ בידי האויב", סיפר לקול היהודי אחד התלמידים.

"התפתחה שיחה מעניינת, וכאשר הגיע הזמן של השיעור – בהשגחה פרטית זה היה בדיוק שיעור בענייני מלכות מתוך תורת המלך ב', וזה התקשר למה שדיברנו עם השוטרים. חלק מהשוטרים הציעו שנקיים את השיעור יחד איתם, קיבלנו את ההצעה, והיה לנו 'שיעור שמש' מעניין".

התלמידים מספרים כי השוטרים אמנם לא הצליחו לרדת לעומק הסוגיות ההלכתיות שעלו בשיעור, אותו העביר מחבר הספר הרב יוסי אליצור, אך לדבריהם, היה להם חידוש שלתורה יש מה לומר גם על מלכות ועל ניהול מדינה.

"נראה לי שלא היה להם קל", אומר התלמיד. "השיעור היה על חילוק של הרמ"א בין שתי סוגיות, שהוא בסיס למחויבות של הציבור זה לזה בצורך משותף. אבל נראה לי שהם בהחלט הבינו שיש לתורה הרבה מה לומר בסוגיות ציבוריות, ושהעמידה שלנו מול השלטונות בסוגיות רבות נובעת מתוך תורה רחבה שיש לה מה לומר במציאות".

קירוב -כן, לגיטימציה - לא

שיעור משותף עם שוטרי מג"ב הוא סוגיה רגישה, בפרט כאשר מדובר בישיבת עוד יוסף חי, עליה השתלטו כוחות מג"ב לתקופה ארוכה, חיללו והרסו ציוד בישיבה, ואף הציבו מתקני כושר בבית המדרש.

התלמידים מדגישים את החילוק בין שוטרי המג"ב היהודים לאלו שאינם יהודים, וחשוב להם לציין שלמרות האהבה שכל יהודי צריך לחוש לאחיו, הם לא מוכנים לתת לגיטמיציה למעשים פסולים של השוטרים.

"ברור לנו היטב ש'הימין מקרבת' – הנחת התפילין, הפצת יהדות, שיחת רעים – לא סותרת את הצורך בשמאל דוחה, במאבק נגד מעשים פסולים של מג"ב, כמו גירוש יהודים או אבטחת ערבים שגוזלים את הארץ. אבל אנחנו מרגישים שבאמת צריך לברר את הדברים ולהגיע ללב היהודי החם של השוטרים, למרות שלפעמים הלב הזה שבוי בתוך מערכת שמנצלת את האכפתיות מעם ישראל כדי להשתמש בחיילים הללו נגד יהודים.

בדרך כלל השוטרים והלוחמים עצמם באים מתוך מוטיבציה להגן על עם ישראל, אבל בגלל פקודות מגבוה של מפקדים שמיישרים קו עם שופטי בג"ץ, הם מגיעים לעימות מול יהודים".

"בסופו של דבר הבחירה שלהם היא העיקר", הוא מדגיש, "ואם הם יצליחו להיות מחוברים ללב שלהם – הם גם יוכלו לבחור שלא להשתתף במעשים כאלה. ראינו בשבוע האחרון כמה וכמה חיילים ושוטרי מג"ב שהקטינו ראש בצורה מאד משמעותית במהלך ארועי ה"מסיק", ואנחנו מקווים שלא ירחק היום בו לשוטרים יהיה אומץ להבהיר למפקדים שלהם שהם לא התגייסו בשביל לשמור על ערבים רוצחים שבאים לסכן את הביטחון של הישובים היהודיים".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד