בע"ה א' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"המתנדבים שהגיעו לשמור על הגבעות בלמו את הערבים"

מארגני היוזמה לשמירה על והמאחזים ביו"ש, מביעים סיפוק על ההצלחה בסוף השבוע האחרון, ואומרים כי יקימו בעז"ה מערך הגנה מסודר שיפעל בעת הצורך. עשרות המתנדבים הוכיחו את עצמם, כשנערכו ופעלו אל מול ערבים שעלו למאחזים בבנימין ובשומרון.\r\n

  • אלחנן גרונר
  • כ"ח אלול תשע"א - 16:06 27/09/2011
גודל: א א א

מארגני היוזמה לשמירה על המאחזים ביו"ש, מביעים סיפוק על ההצלחה בסוף השבוע האחרון, ואומרים כי יקימו בעז"ה מערך הגנה מסודר שיפעל בעתות הצורך. עשרות המתנדבים הוכיחו את עצמם, כשנערכו ואף פעלו אל מול ערבים שעלו לעבר המאחזים בבנימין ובשומרון.

בשבוע שעבר פרסמנו באופן בלעדי על יוזמה שצמחה מקרב המורחקים המנהליים מיצהר. המורחקים ארגנו למעלה ממאה מתנדבים שהגיעו בסוף השבוע למאחזים וגבעות ברחבי יו"ש, ונערכו להגן עליהן מפני התקפות הערבים שתוכננו, במקביל לנאומו של אבו מאזן באו"ם.

אמנם ברוב האיזורים נשמר שקט יחסי, אולם באיזור גוש שילה, וגם בשומרון, פעלו המתנדבים וסייעו רבות בהגנה אל מול צעדות הערבים.

המתנדבים הצילו את הכרם והדפו את הפורעים

בכפר קוצרא הסמוך לישובים אחיה ואש קודש שבגוש שילה, פרצו עימותים בין מאות ערבים לחיילי צה"ל. בשלב מסויים החלו הערבים להגיע מכיוון נוסף אל עבר כרם של תושב הישוב אש קודש.

תושבים מהאיזור, יחד עם קבוצה של כחמישה עשר מתנדבים נערכו להגן על הכרם. בשיחה עם הקול היהודי, סיפר תושב תושב אש קודש, כי כוחות צה"ל איחרו להגיע למקום והמתנדבים הם אלו שהדפו את הערבים. "הערבים הגיעו למרחק של 20 -30 מטר מהכרם ובאיזור לא היה אף חייל. המתנדבים נעמדו מולם והצליחו להדוף אותם חזרה לכרמים של הכפר, כשהם משתמשים בציוד מתאים. אחרי כמה דקות הגיעו חיילים שמנעו מהערבים להתקרב חזרה לכרם" הוא מתאר את האירוע.

"אני יכול לומר בודאות שאם המתנדבים לא היו במקום, היה נגרם נזק כבד מאוד לכרם, כפי שאגב קרה בעבר, ומי יודע אם הערבים לא היו ממשיכים אל תוך תחומי הישוב".

מח"ט חברון שולח חיילים 'לשמור' על המתנדבים

בגבעת מצפה אביחי (גבעה 18), הסמוכה לקרית ארבע, אמנם לא נרשמו אירועים חריגים, אך צה"ל יחס חשיבות רבה למתנדבים ששמרו על המקום.  ביום שישי, שוחח מח"ט חברון עם גורם בטחוני בכיר בקרית ארבע וסיפר לו כי הוא שמע שבאים חבר'ה מיצהר לשמור על מצפה אביחי. "אני לא אתן שיהיה פה בלאגן בגזרה" הודיע לו המח"ט.

מאוחר יותר הגיע צוות של חיילי צה"ל למצפה אביחי והתמקם במקום. לשאלת התושבים, מה נאמר להם בתדריך, השיבו החיילים כי אמרו להם ש"הגיעו לגבעה שלושה חבר'ה מיצהר ועליהם לשמור שלא יצאו מהמקום פעולות נקם נגד ערבים".

גם במקומות נוספים פעלו המתנדבים. תושבי גבעת גל יוסף הסמוכה לשילה, אליה הגיעו עשרה מתנדבים, סיפרו לקול היהודי כי במהלך השבת התקרב לגבעה רכב מהכפר אל מועייר הסמוך. מספר מתנדבים ששמרו באותה עת במקום הבחינו בו ויצאו לעברו. "ברגע שהערבים שהיו ברכב הבחינו בשומרים, הם נסעו מהמקום במהירות חזרה אל הכפר" סיפר התושב.

תושבי גבעת רונן הסמוכה להר ברכה סיפרו כי בשבת בצהריים הבחינו  שבכפר בורין הסמוך לגבעה החלה התארגנות של עשרות ערבים עם דגלים ותופים. הערבים התאספו באיזור המסגד החדש בכפר. למקום הגיעו חיילי צה"ל אך הם לא מנעו מערביי הכפר להמשיך ולהתכונן למה שהיה נראה כצעדה המונית שתצא לעבר הגבעה.

\
r\n[caption id="attachment_12042" align="alignleft" width="100%" caption=""נקים מערך הגנה לגבעות", עקיבא הכהן (הקול היהודי)"]
תושבי הגבעה הודיעו על המצב לגורמי בטחון בישובים יצהר והר ברכה, ובמקביל החלו המתנדבים ששהו במקום להיערך במורדות הגבעה, כשהם מצויידים באמצים שונים. במקביל ירדו תושבים מיצהר אל ציר גלעד הסמוך לכפר, וידו אבנים אל עבר כלי רכב של ערבים. כוחות צה"ל שהגיעו למקום, מנעו מהם להמשיך אל תוך הכפר.

כשהבינו בצה"ל כי במידה והצעדה תצא מהכפר, יתפתחו עימותים בין הצדדים, החלו לזרום לשטח כוחות גדולים של מג"ב וצבא שפיזרו את התקהלות הערבים שגדלה בנתיים.

תושבי גבעת רונן סיפרו כי שנים רבות לא נצפתה יעילות שכזו בפעילות צה"ל ומג"ב, שפיזרו את ערביי הכפר בצורה מקצועית. "אין ספק שהחשש מכך שהתושבים יפעלו, הוא מה שהניע את הכוחות להפעלת יד קשה אל מול הערבים" אמר תושב הגבעה.

מארגני המהלך מביעים סיפוק: "נפעל להקמת מערך הגנה קבוע"

עקיבא הכהן, תושב יצהר שהורחק מביתו לתקופה של שנה בצו מנהלי, והיה ממארגני היוזמה, הביע סיפוק על הצלחת המהלך. הכהן סיפר בשיחה עם הקול היהודי כי בכוונת מארגני היוזמה לפתח מערך הגנה שיפעל בעת הצורך לשמירה על הישובים והמאחזים.

"בעקבות ההצלחה, בעז"ה אנחנו בונים מערך הגנה מאורגן יותר, שיפעל בעת הצורך בישובים ובמאחזים" אומר הכהן. "מערך ההגנה יכלול מתנדבים וציוד הגנה. במקביל אנחנו ממשיכים בקורסים להכשרת המתנדבים. אנו קוראים לציבור להשתתף איתנו ביוזמה להצלת חיים ולתרום לפעילות, כיון שההוצאות על הקורסים וארגון המתנדבים והציוד גדולות מאוד".

תגובות (11) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד