בע"ה כ"ג תשרי תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

העובדים היהודים התגלו כגויים – "בעיית כשרות והתבוללות קשה"

בלעדי: עובדי מלון התגלו כגויים גמורים, ואמא של הכלה גילתה לחתן כי הוא עומד להתחתן עם גויה – על זיופי התעודות שהפכו לתופעה קשה

  • מערכת הקול-היהודי
  • ג' ניסן תשע"ח - 21:40 19/03/2018
גודל: א א א
בית מלון. אילוסטרציה
בית מלון. אילוסטרציה

תופעה קשה של זיופי יהדות מקרב יוצאי ברית המועצות, גורמת לחששות בנושאי כשרות והתבוללות, כך עולה ממספר מקרים שהגיעו לאחרונה לידיעת הקול היהודי.

בין 300 ל-600 אלף מבין העולים מברית המועצות שהגיעו לישראל, אינם יהודים, כך על פי ההערכות השונות שאינן מסתמכות על מספרים מדוייקים.

התופעה מגלמת בתוכה מספר קבוצות, כאשר מרבית העולים שאינם יהודים מוגדרים "זרע ישראל" עקב אב יהודי, ועלו מכח חוק השבות, שאינו תואם את ההלכה היהודית.

אולם מתברר כי בלא מעט מקרים עלו לארץ גויים גמורים שזייפו תעודות, וניצלו את רצונה של ישראל להעלות כמה שיותר יהודים, לצד הכאוס ברוסיה שלאחר נפילת מסך הברזל, בכדי להגר למדינה מערבית מצליחה.

מציאות זו גורמת לבעיות רבות, בפרט בנושא התבוללות וכשרות, ומכניס עולים רבים לפלונטר, שכן לא תמיד ידעו את זהותם האמיתית. כך נוצר מצב בו עולים בטוחים כי הם יהודים, אך לבסוף מתברר כי הוריהם זייפו תעודות המעידות על כך.

זיופים בבתי מלון

בראיון לקול היהודי מספר הרב רפאל כהן, מנהל מערך הכשרות בעיר טבריה, על מספר מקרים בהם נתקל במהלך השנים, חלקם בתקופה האחרונה, ובמסגרתם הציגו גויים ממוצא רוסי תעודה בה הצהירו על יהדותם, אך לאחר זמן הודו כי הינם  גויים והתעודה זויפה לצורך קבלה לעבודה או עליה לארץ.

במסגרת עבודתו בתחום הכשרות, משגיחים מטעמו פועלים בשני בתי מלון גדולים בצפון הארץ.

"שני מקרים נחשפו ממש לאחרונה, לקראת סוף השנה הלועזית" מספר הרב.

"באחד המקומות מדובר בעובדת שהגיעה אלינו בערך כשלושה חודשים לפני סיום השנה האזרחית, העובדת, ממוצא רוסי, הציגה תעודת 'הצהרת דת' וגם הביאה תצהירים מרוסיה בהם נכתב כי היא יהודיה", מספר הרב כהן.

הרב סיפר כי באותה תקופה בדיוק חיפשו בבית המלון עובד יהודי שיהיה אחראי על הכנת ארוחות הבוקר במלון, והעובדת התקבלה כדי למלא את המשרה הזו.

"לקראת סוף השנה האזרחית האחרונה, הבחין המשגיח שמוצב באורח קבע במלון, כי העובדת מסתודדת עם עובדים גויים שעובדים במלון. הללו התכוונו לצאת לחגיגות סוף השנה ותוך כדי שומע המשגיח כי היא מבקשת מהם להתלוות אליהם לחגיגות.

המשגיח שמע את העובדים שואלים אותה, איך את יכולה לבוא איתנו הרי את יהודיה?! ופתאום שומע אותה המשגיח אומרת, מה פתאום אני נוצריה בכלל!".

הרב סיפר כי מייד לאחר מכן דיווח המשגיח על המקרה ובבירור שנערך מולה בהנהלת המלון היא הודתה כי אכן התעודה שהחזיקה בידיה הינה מזויפת והעובדת שילמה עליה על מנת לקבל אישור עלייה לארץ.

"במלון אחר", מספר הרב כהן, "היה עובד שהתקבל לעבודה לפני כ-10 חודשים. אצלו גם כן היה סיפור מאוד דומה. עובדים במלון שמעו אותו מדבר על כך  שרוצה לצאת לאירוע נוצרי מסויים, המידע הגיע אלינו והזמנו אותו לשיחה.

שאלנו אותו איפה האישור שאתה יהודי? בהתחלה הוא אמר לנו שהוא יהודי ואין לו אישור. שאלנו למה אתה לא רוצה להביא לנו אישור שאתה יהודי? הפעלנו כל מיני מערכות ברוסיה כדי לברר את הזהות שלו והתברר שהוא לא יהודי. אז נכון להיום הוא מועסק בעבודות אחרות אבל לא בתור טבח".

לדבריו, בהנהלת המלון שבו התגלה הזיוף שקלו להגיש תביעה כנגד העובדת על הונאה, אך לבסוף לא רצו שיתקוממו נגדם ארגונים שונים.

התבוללות שלא מדעת

הדברים כמובן נוגעים לא פחות גם בתחום ההתבוללות.

"לפני קצת יותר משלוש שנים תלמיד שלי שהיה בצבא פגש שם בחורה עולה מחבר העמים. הם הכירו, והיא אמרה לו שהיא יהודיה", נזכר הרב כהן.

"לאחר תקופה של קשר החליטו השניים להתחתן, לפני שחתמו על ההסכם האחרון, פתאום הגיעה אליו האמא של הבחורה ואמרה לו - תדע לך שאנחנו לא באמת יהודים. שילמנו שם כסף, ברוסיה, ונתנו לנו תעודה כזאת...

האם הסבירה שלא אמרה זאת בהתחלה כי ידעה שלא יסכים להיות בקשר עם ביתה, אבל כעת אני מוכרחה לומר, ואתה תעשה מה שאתה רוצה. זה פשוט מזעזע לחשוב עד להיכן הדברים מגיעים", אומר הרב כהן.

"איך מאפשרים לגוי לבשל?"

הרב כהן משתף במקרה נוסף שהגיע לידיו לפני כשש שנים, של טבח שעבד כמה שנים בבית מלון שבהשגחתם הזמין לביקור חבר שבא מרוסיה.

"במהלך הביקור ניגש אלי החבר שלו, אדם דתי, ושואל אותי  האם אנחנו מאפשרים לגויים לבשל? אמרתי לו, לא, מה פתאום. והוא בא ואומר לי החבר שלי הוא גוי גמור! עבדתי איתו הרבה שנים ברוסיה ואני מכיר אותו טוב מאד".

"הזדעזעתי  ואמרתי לו, לא, מה פתאום הוא אמר שהוא יהודי. ביקשנו הצהרת יהדות והוא לא הביא ופוטר במקום".

יש לציין כי לא מדובר בתופעה בלתי מוכרת. בכתבה שעסקה בנושא אישורי יהדות ופורסמה לפני כשש שנים באתר YNET, צוטט הרב הראשי לשעבר של רוסיה, אדולף (אברהם) שייביץ, כי המונים הגיעו בשנות ה-90 מכל רחבי רוסיה למוסקבה כדי להוכיח שהם יהודים.

"לא היה אז בית דין רבני. אני הייתי די לבד, ללא ניסיון בתחום. היו אנשים שעבדו עלינו בכל מני דרכים. אנשים זייפו תעודות ומכרו אותן, במיוחד כאלה שביקשו להגר לגרמניה".

"להגיע לישראל בשנות ה-90 נחשב למציאה, ואפשר היה להשיג תעודות באופן כמעט יומיומי", צוטט באותה כתבה גם הרב הר-שלום העוסק בסוגיה. "מה גם שבשבעים שנות קומוניזם לא נכתבו כתובות, לא היו פנקסי קהילה, ואף לא היו קהילות מבוססות עם רקורד".

אלא שכעת יש מי שמבקש לנהל מאבקים נגד משרד הפנים והרבנות, המבקשים הוכחת יהדות מעולים רבים.

למנוע בדיקת יהדות?

לפני כשלושה שבועות פורסם כי על פי הודעת המדינה תינתן הסמכות לבתי הדין הרבניים לנהל 'רשימת ספק יהודים', ובתי הדין יוכלו לברר על זהותו היהודית של אדם ולערער אותה באם יגיע לידיהם מידע המוכיח זאת, גם אם לא התבקשו לכך במסגרת אישור נישואין, גיור, וכדומה.

ח”כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), הפועלת רבות למניעת מעורבות היהדות האורתודוכסית בנושאים אלו, טענה כי “זהו חוק פסול. הבית הלאומי של העם היהודי הוא המקום האחרון בעולם בו צריכה להיות רשימה כזאת.  יהודים היו "יהודים מידי” בתפוצות, ספגו אנטישמיות, רדיפות ונרצחו רק בגלל שהיו “ספק יהודים”. אם החוק יעבור, אפנה לבג”צ".

מעבר לנושאי הזיוף כפי שהובאו כאן בכתבה, סבטלובה מביאה מצוקה אמיתית של רבים המוגדרים "זרע ישראל" אך אינם יהודים על פי ההלכה.

מנגד, פריצת כל הגדרות כפי שנעשה בשנים האחרונות, גורמת להתבוללות קשה, ולמצבים רבים בהם בנים לגויות כלל אינם יודעים שהם אינם יהודים.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד