בע"ה ב' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האם יחשפו חומרי הוועדה המסננת שופטים?

לאחר שהנשיאה לשעבר מרים נאור סירבה לחשוף את חומרי הועדה המסננת מועמדים לשפיטה, ערערה התנועה למשילות לבית המשפט ומחר ידון העליון בדרישה לחשיפה

  • יח"צ
  • כ"ה אלול תשע"ח - 15:20 05/09/2018
גודל: א א א
צילום: יהודה פרל
צילום: יהודה פרל

 

בשנים האחרונות מפעילים נשיאי בית המשפט העליון ועדה שאינה קבועה בחוק ומטרתה לסנן עבורם מועמדים לשפיטה המעוניינים להתקדם מבתי משפט השלום אל בתי המשפט המחוזיים. התנועה למשילות ודמוקרטיה עתרה בדרישה לחשוף את עבודת הועדה אך בית המשפט דחה את העתירה והתנועה ערערה על פסק הדין לבית המשפט העליון.

מחר (ה') ידונו השופטים עוזי פוגלמן, יצחק עמית ונעם סולברג בערעור ויכריעו האם ועדת השתיים כפופה לחוק חופש המידע או שחומריה ישארו חסויים.

לאורך השנים פעלה "ועדת השתיים" בלי ידיעת הציבור ולאחר שנודע על קיומה של הועדה, פנתה התנועה למשילות ודמוקרטיה בבקשה על פי חוק חופש המידע לנשיאת העליון בדרישה לחשוף את הפרוטוקולים וההמלצות של הועדה. הנשיאה סירבה, והתנועה הגישה נגדה עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים שדחה את העתירה.

יהודה עמרני מנהל הפעילות של התנועה למשילות אומר כי "מצופה ששופטי בית המשפט העליון יתייחסו בכובד ראש לדרישת השקיפות שלנו. לא יתכן שכל הרשויות נדרשות לשקיפות ודוקא ועדה כזו המשפיעה רבות על המדינה והציבור כולו ומסננת מועמדים לשפיטה, תישאר חסויה ונסתרת מעיני הציבור".

היועץ המשפטי של התנועה למשילות ודמוקרטיה עו"ד שמחה רוטמן אומר כי "עצם קיום ועדה חשאית שכזו לסינון מועמדים לשפיטה הוא תמוה וראוי לא להמשיך בו, אך כל עוד הוא מתקיים, אין כל הצדקה חוקית להסתיר את הפעולות הללו מעיני הציבור. סירובה של נשיאת העליון מרים נאור ושל הנשיאה החדשה אסתר חיות, לחשוף את המידע עומד בסתירה לעקרונות העומדים בבסיס חוק חופש המידע".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד