בע"ה כ"א תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הצעת חוק: התקנת פיקוד שבת על משאבות מים בבניינים

חוק המחייב קבלנים להתקין מערכת פיקוד שבת על מנגנוני משאבות מים המותקנות בבניינים להגברת לחץ המים, יעלה בוועדת השרים

  • דוד אור שחר
  • ו' חשון תשע"ט - 20:45 15/10/2018
גודל: א א א
בניין. אילוסטרציה  (צילום: יהודה פרל)
בניין. אילוסטרציה (צילום: יהודה פרל)

אמש (ראשון) התקיים דיון בוועדת השרים לחקיקה בו דנו השרים בהצעת החוק שיזם חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' לפיה יותקנו בבנינים מערכות פיקוד שבת.

על פי הצעת החוק המדינה תחייב התקנת שעון שבת למשאבות המים השומרות על הלחץ בברזים בכל בניין מגורים חדש שייבנה בישראל.

ההצעה, אותה יזם ח"כ בצלאל סמוטריץ', זכתה לתמיכה רבה בקרב חברי הכנסת מהמפלגות השונות וחתמו עליה בין היתר גם הח"כים מהמחנה הציוני נחמן שי ואיתן כבל. על פי ההצעה, בניין שלא יותקן בו מנגנון פיקוד שבת למשאבה לא יזכה בהיתר בנייה.

בדברי ההסבר להצעת החוק שפורסמו נכתב כי מדובר במהלך משלים לחוק ישן בנושא התקנת פיקוד שבת במעליות.

בהצעת החוק החדשה נכתב כי היא מקודמת כמענה לבעיות הלכתיות שמקשות על "ציבור רחב של שומרי מסורת לשמור את השבת כהלכתה. אדם שומר מסורת שפותח את הברז בשבת למעשה מפעיל את מערכת המשאבות בעצמו מבלי שרצה בכך", נכתב בהצעה. "התקנת המנגנון, כאמור, תאפשר שימוש במים בכל שעות השבת ותקל על ציבור גדול של שומרי מסורת המעוניינים לגור בבניינים רבי קומות ללא חשש של חילול שבת. מדובר בנושאים שלעיתים ציבור זה אינו מודע אליהם ושהטכנולוגיה הקיימת מאפשרת פתרונות זולים ופשוטים לעניין".

הרב מנחם פרל, ראש מכון צומ"ת (צוותי מדע ותורה) המספק פתרונות טכנולוגיים והלכתיים פנה במכתב לחברי הכנסת."מזה שנים שנבנים בארץ בנינים רבי קומות", פתח הרב פרל.

"לחץ המים הטבעי (גרביטציה) ממגדל המים לא מספק את הלחץ הנדרש לחיים מודרניים בבנין מעל ל5 קומות (בדר"כ זה הגובה הקובע). על מנת להגביר את הלחץ מתקינים היום בכל בנין גבוה משאבות חשמליות שיגבירו את לחץ המים.

שמוש משמעותי במים (מקלחת, הדחת כלים) מפעיל את המשאבה החשמלית, וסגירת הברז מנתקת את המשאבה, דבר שמשמעותו חילול שבת.

ההתקן מקשה מאד על אדם מסורתי, דייר או אורח, לגור בבנין. קיימים היום בשוק כמה פתרונות של פיקודי שבת, המאפשרים את השימוש החופשי במים ללא הפעלה של המשאבה.

עלות פתרונות אלו נמוכה ביותר (6,000 ₪) לבניין שלם. כמה מאות שקלים בודדים לדירה, סכום זניח ברכישת דירה אחת

 מכון צומת עוסק מעל לארבעים שנה בפתוח פתרונות טכנולוגיים ידידותיים לאתגרי ההלכה בחיים המודרניים. ככזה אני רואה צורך חיוני בחוק, שכן אזרחים מסורתיים רבים לא מודעים לבעיה, וכשמודעים אליה מתוסכלים עקב כך שאחרי רכישת הדירה, הפתרון נעשה כמעט בלתי אפשרי.

גם אלה שמודעים לבעיה, כפרטים בתוך בנין רב דירות, מתקשים מאד למצוא פתרון מניח את הדעת. כאן מקומה של המדינה, בדאגה לצרכי הפרט, לאפשר חיים סבירים לכל אזרח. הצעת החוק תעלה ביום ראשון לוועדת שרים לחקיקה. אני קורא לך לתמוך בחוק על מנת להמשיך את האפשרות למגורים משותפים בבנין אחת לכל מגוון האוכלוסיה הישראלית.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד