בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הצתות, עקירות, הפגנות ועימותים - מי הבעיר את גוש שילה?

מאז שהרסו כוחות צה"ל את גבעת עלי עין, לא שקט בגוש שילה. הצתות, עקירות עצים, הפגנות ועימותים, פעם מצד הערבים, ופעם מצד היהודים. התושבים מצדם מטילים את מלוא האחריות על התחממות האיזור על כתפי צה"ל.

  • אלחנן גרונר
  • כ"ח אב תשע"א - 17:22 28/08/2011
גודל: א א א
[caption id="attachment_13605" align="alignleft" width="100%" caption="האירועים בעלי עין ביום שישי (יחידת תצפית)"]מאז שהרסו כוחות צה"ל את גבעת עלי עין, לא שקט בגוש שילה. הצתות, עקירות עצים, הפגנות ועימותים, פעם מצד הערבים, ופעם מצד היהודים. התושבים מצדם מטילים את מלוא האחריות על התחממות האיזור על כתפי צה"ל.
לפני כחדשיים וחצי הגיעו באישון לילה כוחות גדולים של משטרה, צבא ויס"מ, בפיקודם של סמח"ט בנימין ומפקד תחנת בנימין, לגבעת עלי עין שבגוש שילה. הכוחות הרסו כל מה שנקרא בדרכם, ובכלל זה את בית משפחת זאב, הלול, הדיר, ערימות החציר וציוד חקלאי. מדובר, יש לציין בפעם השניה בה מחריבים כוחות צה"ל את המקום. באופן חריג, הוציא מח"ט בנימין סער צור, צו שטח צבאי סגור על איזור עלי עין, וזאת במטרה למנוע את ישוב המקום מחדש.
מאותו לילה, מספרים תושבי הישובים באיזור, הגזרה התחממה. ערביי האיזור "הרימו ראש" לאחר שהבינו שצה"ל עוזר להם בהשתלטות על שטחי אדמה, יהודי האיזור לא יכלו לשתוק על הצתות והתגרויות מצד הערבים, וחוזר חלילה. התוצאה - עקירת עצים, הצתות הדדיות, ידויי אבנים והפגנות. בין הצדדים חוצצים חיילי צה"ל המנסים לשמור על רגיעה באיזור.
בתגובה להוצאת צו השטח צבאי סגור, החליטו תושבים מגוש שילה לקיים בכל יום שישי הפגנת מחאה מול גבעת עלי עין. בשבוע שעבר הגיעו כהרגלם כעשרים תושבים. לאחר תפילת מנחה ושיעור החלו התושבים להתפזר, אולם עשרות ערבים עלו מכיוון הכפר קוצרא והחלו להצית את ההר, לכיוון הישוב אש קודש. תושבים רבים יחד עם צוותי כיבוי הצליחו להשתלט על האש כעבור כשעה. יומיים לאחר מכן דיווחו ערביי קוצרא כי שמונים שתילי זית שנעקרו בכניסה לכפר בידי יהודים.
ביום שישי האחרון התקיימה כרגיל הפגנה של כעשרים תושבים שעמדו עם דגלי ישראל סמוך לעלי עין החרבה. לדברי הנוכחים בהפגנה, רגעים ספורים לאחר הגעתם למקום החל המואזין בקוצרא לקרוא לערביי הכפר לצאת אל המתנחלים. נחיל של עשרות ערבים, שעד מהרה הפכו למאות, התקדם לעבר גבעת אש קודש. כחמישה חיילים חצצו בשלב הראשון בינם לבין התושבים המקומיים. הערבים החלו להדליק שריפות במספר מוקדים על ההר והתעמתו עם החיילים. למקום הוזעקו חיילים נוספים ושוטרי מג"ב. במהלך העימותים פתח ערבי בריצה אל עבר החיילים. החיילים ביצעו נוהל מעצר חשוד ולאחר שהערבי סירב לעצור, ירה אחד החיילים כדור בודד אל רגלו של הערבי. הערבי פונה עצמאית מהמקום.
תושבי האיזור הביעו מורת רוח מהתנהלות צה"ל באירועים. "הכל החל לאחר שהרסו את עלי עין", סיפר אחד התושבים בשיחה עם הקול היהודי. "כעת הצבא מנסה לשמור על שקט מלאכותי, ובעצם לא מצליח להתמודד עם הפורעים הערבים. אנחנו תולים את האשמה במח"ט סער צור ובסגנו שחר שטרית. כמובן שניצן אלון נותן את ההוראות, אבל ההתנהלות כאן היא מחפירה ורק מלבה עוד יותר את האש", דברי התושב.
ואם לא די בזה, ביום שישי האחרון דיווחו התושבים כי צה"ל הורה לרבש"צים ולכיתות הכוננות שלא להגיע למקום האירועים, וזאת מכיון שהאיזור איננו בתחום השיפוט של הישובים. "אם צה"ל היה מטפל באירועים כמו שצריך, היינו שותקים", אמר לקול היהודי גורם בטחוני מגזרת שילה, "אך לצערינו במציאות היום, בה החייילים מתקשים להתמודד עם מאות ערבים שמתפרעים, לא ניתן לסמוך אך ורק על צה"ל. על כיתות הכוננות והרבש"צים להגיע לשטח ולאבטח את הישובים".
מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "ביום שישי האחרון, נעו כ-30 מתיישבים מכיוון המאחז "עלי עין" אל הכפר קוצרה, צפונית מזרחית לרמאללה. במקום התפתח חיכוך בין המתיישבים לפלסטינים תושבי הכפר. כוחות צה"ל הגיעו לנקודה ומשסירבו המתקהלים להתפזר נעשה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. אחד מהפלסטינים החל לרוץ לעבר כוחות צה"ל אשר פתחו בנוהל מעצר חשוד. הפלסטיני נורה ברגלו, נפצע קל ופונה עצמאית מהאזור. ביציאת הכוחות מהאירוע יידו מספר פלסטינים אבנים לעברם. באירוע לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. רבש"ץ היישוב עלי היה בנקודה בעת האירוע."
תגובות (7) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד