בע"ה ה' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הקלות בתהליך אישור זקנים בצה"ל

פקודה חדשה מעבירה את הסמכות לאשר פטור מזקן לחיילים דתיים, למפקדי יחידות בדרגת סא"ל אך מצמצם את האישור לתקופה של שנה בלבד. "יקל על החיילים הדתיים"

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"א תמוז תש"פ - 09:07 03/07/2020
גודל: א א א
(דובר צה"ל)
(דובר צה"ל)

ענף משטר ומשמעת שיגר השבוע עדכון לפקודת הזקנים. על פי הפקודה החדשה, מפקד יחידה בדרגת סא"ל יוכל לאשר לחייליו "פטור זקן".

מדובר בבשורה אשר תחסוך בירוקרטיה רבה שהייתה עד כה. עד עתה חייל אשר נזקק לפטור זקן היה צריך לקבל אישור מקצין שלישות של הפיקוד אליו היה שייך החייל. מדובר על קצין בדרגת אלוף משנה. התהליך היה ארוך ומסורבל וגרם בסופו של דבר לפגיעה בחיילים ולקבלת פטורי זקן באיחור רב. פעמים רבות במעלה הדרך, בקשות של חיילים נעלמו או נותרו ללא תשובה. 

הרב אייל קרים, הרב הראשי לצה"ל הפיץ אגרת לרבנים צבאיים בקבע ובמילואים ואמר כי: "הנוהל החדש של אישור מפקד בדרגת סא"ל יקל על חיילים דתיים המבקשים לגדל זקן מטעמי דת....". 

בפקודה החדשה נקבע, שפטור זקן תקף לשנה מיום הנפקתו. כך שבכל שנה החייל יצטרך להוציא פטור חדש. 

הרב קרים כתב על כך: "...אך בד בבד יוודא באופן הדוק יותר שחיילים אינם מנצלים לרעה את הפטור מטעמי דת, ומקבלים אותו שלא בהתאם לפקודה. זו גם הסיבה לכך שחייל יידרש לאשרר מחדש את הפטור אחת לשנה – כדי לוודא שאין "טרמפיסטים" שקיבלו אישור שלא על פי הפקודה".

יש לציין שלא חל כל שינוי בנהלי הזכאות לפטור: כל חייל המנהל אורח חיים דתי זכאי לפטור זה. גם בנוהל זה חייל יצטרך לקבל המלצה מרב היחידה שלו על מנת לקבל פטור זה. 

הרב קרים חתם את דבריו והדגיש כי: "בתקופת המעבר שנקבעה לשם מימוש ההוראה החדשה, שכוללת "יישור-קו" כלל צה"לי, יידרשו רבני היחידות לעיסוק מוגבר בנושא, בתיאום עם מפקדי היחידות. אני סמוך ובטוח שכולם ירתמו למשימה, וישתפו פעולה עם המפקדים, כדי לוודא את מימוש זכויות החיילים הדתיים מצד אחד, ומניעת היתרים בלתי מוצדקים מצד שני".

מארגון צו אחד נמסר, כי "הרמטכ''ל כוכבי מפקד קשוב. הדרך להבנה כי גידול זקן בצבא היהודי היחיד בעולם לא פוגע במשמעת עודנה ארוכה, אך כבר אפשר לומר כי הרמטכ''ל כוכבי הבין כי נעשתה טעות בהקשחת התנאים. אין ספק כי ברגע שהמפקדים הנמצאים בשטח מקבלים סמכות בחזרה, חיילים מסורתיים ודתיים יוכלו לממש טוב יותר את צו אמונתם ומצפונם. אנו מקווים כי כעת התלונות יפחתו בצורה משמעותית ועל כך אנו שמחים. נמשיך לפעול לטובת היהדות והמסורת בצה''ל לטובת החייל בשטח, ולטובת צה''ל".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


8 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד