בע"ה ט"ז אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הרבצ"ר: הציבור הדתי אשם בפקודות החדשות

במהלך דברים שנשא, האשים היום הרבצ"ר את הציבור הדתי באחריות להנחיות החדשות, המחייבות חיילים להשתתף בשירת נשים. אולם ממכתב ששלח לאחרונה עולה, כי דווקא הרב פרץ היה זה שקיבל את ההחלטות שעוררו את הסערה הציבורית.

  • יהודה פרל
  • ד' אדר תשע"ב - 15:33 27/02/2012
גודל: א א א
מי אחראי? הרבצ''ר פרץ מעביר את הנחיות הרמטכ''ל (דו''צ)
במהלך דברים שנשא, האשים היום הרבצ"ר את הציבור הדתי באחריות להנחיות החדשות, המחייבות חיילים להשתתף בשירת נשים. אולם ממכתב ששלח לאחרונה עולה, כי דווקא הרב פרץ היה זה שקיבל את ההחלטות שעוררו את הסערה הציבורית.
במהלך כנס ירושלים של העיתון "בשבע", האשים הרב הצבאי הראשי, הרב רפי פרץ, את הציבור הדתי באחריות להנחיות החדשות של הרמטכ"ל, המחייבות חיילים להשתתף בשירת נשים.
"הפעם היחידה שהצבא עשה בעיות ופעל ראש בראש היה כשהציבור שלנו החליט לקחת את נושא "שירת נשים" ולעשות מזה "הורדת ידיים", הצבא אמר - גם אני יכול ברוח כזו", אמר הרב פרץ.
לא לקחת את המושכות
"אנחנו זוכים למשהו דמיוני שרק חלמנו עליו", תיאר הרבצ"ר בהתרגשות. "אנחנו לא צריכים לקחת את המושכות ולעשות ככל העולה על רוחנו. צריך לדעת להשתלב. אני חושב שהתקדמנו מאוד מבחינת היחס לדת, גם לחרדים. עושים מה שאפשר כדי שהשירות יהיה מתאים גם לחרדים".
במהלך הכנס פרש הרב פרץ את משנתו לגבי ההלכה בצבא. "אי אפשר לשחק עם ההלכה. הצבא מכבד את מסורת ישראל. הלוואי שזה היה ככה בציבור הרחב. הצבא מאוד מכבד את המסורת. יש סוגיות והתמודדות אבל אנחנו בצבא אחר היום. יש תהליכים ויש שינויים. הרמטכ"ל אמר שהוא מצפה ממפקים להתחשב באמונות של חיילים. בבה"ד 1 נכון עשו החיילים שרצו לצאת אבל כשמפקד אומר נא לשבת זה שונה מהלכות שבת. כשמפקד אומר נא לשבת ויש מפגש בין ערכים. יש אפשרויות להתמודד להסיט את הראש לא להתכוון. ברור שאנחנו שומרים על הלכה וגם שומרים על אחדות ישראל. בהליכה משותפת נשמור על שני הערכים הללו".
הרבצ"ר אחראי לפקודות החדשות
אולם מממכתב ששלח הרבצ"ר לפני מספר שבועות לראשי ישיבות ההסדר, עולה כי דווקא הרב פרץ, היה זה שפתח את הפתח לפקודות החדשות שעוררו סערה רבה בקרב הציבור הדתי והחרדי.
במכתב מדגיש הרב פרץ, כי ההחלטה בנושא שירת נשים בצה"ל התקבלה תוך שיתוף פעולה הדוק בינו לבין הרמטכ"ל בני גנץ. "בדיונים אלו השתתפתי גם אני באופן פעיל", הוא כותב.
במכתב מפרט הרב פרץ את השיקולים ההלכתיים-אמוניים עליהם התבססה פסיקתו, ביניהם "הנאה בעל כרחו", "אינו מביט בה", כבוד צה"ל, לכידות הצבא כגורם משפיע על כשירות היחידה וכבודן של המשפחות השכולות.
בהמשך כותב הרב פרץ את פסק ההלכה שלו: "בטקסים רשמיים בהם יש שירת נשים, הרבנות הצבאית מאפשרת להסתמך על המקלים ולהשתתף ואין לצאת במהלכם. ביתר הטקסים, במידה והמפקד החליט לאחר הפעלת שיקול דעת עמוק ופרטני, כי יש להשתתף בהם, היות וניתן במצב זה להסתמך על גדר 'דיעבד' הלכתי של "הנאה הבאה לו בעל כרחו", אין לסרב פקודה.  בפעילויות הווי ונופש, תתאפשר לחיילים שהפעילות פוגעת באמונתם, אי השתתפות, על פי פקודת 'השילוב הראוי'".
המפקד הוא הסמכות העליונה
בהמשך המכתב, מציין הרב פרץ כי הרמטכ"ל היה קשוב לעמדה ההלכתית של הרבנות ו"טיפל בנושא באופן רגיש ומעורר הערכה", כלשונו.
"בצה"ל המפקד הוא הסמכות הבלעדית והקובעת ביחידתו ולא אף גורם זולתו", חותך הרב פרץ. "בכל מקרה של שאלה או ספק בתחום הדתי, יכולים המפקדים להיוועץ ברבנים הצבאיים ובהם בלבד ולצורך זה יש רק סמכות רבנית אחת בצה"ל - הרב הראשי לצה"ל".
עוד בנושא:
תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


6 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד