בע"ה ז' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

השתדל להיות איש: 'אהבה' - ספרו החדש של ניר מנוסי

והשבוע, במקום ראיון עם איש הבאנו סקירה על ספר, אבל נדמה לנו שדרכו אפשר גם להכיר קצת את האיש שמאחוריו - ניר מנוסי. בינתים תהנו ממה שיש לרב יוסי פלאי לומר עליו.

  • הרב יוסי פלאי
  • כ"ט תשרי תשע"א - 14:42 07/10/2010
גודל: א א א

\
r\n[caption id="attachment_640" align="alignleft" width="257" caption="'אהבה'. ספר חדש. (גל עיני)"]אהבה (גל עיני)

עוד ספר חדש של הרב גינזבורג - זה כבר לא חידוש. גם לא הנושא – אהבה. ספרי הרב גינזבורג בתחום נפוצו מכבר בקרב מדריכי הזוגות ויועצי הנישואין בכל המגזרים. אבל הפעם יצאתי מגדרי לכבוד הספר. לא בגלל התוכן החשוב, אלא דווקא בגלל הסגנון. אם תרצו, בגלל הכלים ולא בגלל האורות.

עם השנים, מתחוללת מהפכה בספרי הרב גינזבורג. מספרים קבליים, תמציתיים, לא מובנים לקהל הרחב, הופכים הספרים להיות נגישים לקהלים רחבים יותר ויותר. את זאת משיג הרב על ידי שיתוף תלמידיו בתהליך הכתיבה, כמובן תוך אישור סופי של הרב לכל הנכתב. ועדיין, יש חדש בסגנונו של הספר שלפנינו.

זוהי יצירת הבכורים של ניר מנוסי, כותב חדש ומבטיח מאד, שעד עתה פרסם מאמרים שונים בבמות שונות (בעיתון מעריב ועוד). זהו ספרו הראשון [ואנו מחכים בקוצר רוח לבא אחריו!]. אמנם העורך עצמו הצניע את חלקו בספר, אך לנו מותר לגלות שהספר כולו, כולל ההקפדה על העיצוב החיצוני, הוא פרי טביעת אצבעותיו.

מה המיוחד בסגנונו של ניר? אין זה סוד שניר לא גדל בבית שומר מצוות (אביו, למי שמכיר, הוא דידי מנוסי), ואכן הוא יודע היטב לדבר בשפתו של 'היהודי-הישראלי' הממוצע, ואולי - המשכיל מעט יותר מהממוצע. ואכן, הספר שלפנינו נועד במוצהר גם ל"מתחילים"; הן מבחינת השפה ה'שוטפת' והן מבחינת הרקע הנצרך [לדוגמא, אפילו כאשר מוזכר דבר יסודי כמו ברית-המילה, נוסף משפט הסבר קצר].

אמנם, אי אפשר למתוח את השמיכה לכל הכיוונים, ויהיו קוראים שלא יאהבו את הסגנון הרחוק מהמקובל בספרות תורנית. אך בין יושבי בית המדרש ליושבי הפאבים, העדיף ניר את יושבי הפאב, ובצדק! גם כי את זה הוא עושה הכי טוב, וגם כי הם יותר זקוקים לטיפות מים-חיים של יהדות.

אולם יש יתרון חשוב בסגנון הזה דווקא לאלו המוגדרים כשומרי מצוות, כיון שפעמים רבות הם חיים בשניוּת: המחוייבות היא לתורה ולמצוות, אך עולם המושגים של הרחוב החילוני פולש ומאיים למלא את עולמם. אנשים כאלו (ואינני מוציא את עצמי מהם), זקוקים לספרים בסגנון כזה כמים קרים על נפש עיפה. זהו אולי היתרון הגדול של בעלי התשובה היום, כלפי הדתיים-מבית, המתקשים לעיתים להתמודד עם החילוניות.

בכל מקרה, חשוב להדגיש שלמרות הסגנון הנגיש אין כאן התפשרות מצד התוכן חלילה. להבדיל מדברים רבים הנכתבים היום, המנסים 'למתוח' את היהדות למחוזות לא ברורים, הרי כאן אנו נפגשים עם תורה בוטחת באמיתתה, לא מתנצלת ולא מתפשרת – אבל גם עדינה ומאירה.

מהו הסוד הגורם לדברים להיות כל כך מאירי-פנים? הסוד הוא הסוד. כלומר, השימוש בתורת-הסוד בכוחו להמתיק את הגלולות המרות ביותר. שכן גם כאשר בחיצוניות המציאות מרה, בפנימיותה היא מאירה.

הספר מיוסד על התבוננות על פי מושגי הקבלה, לפי עשר הספירות. שוב יש לפנינו מכשול של מושגים הצריכים 'תרגום' והסבר, אולם היתרון הסגנוני שהוזכר קודם מסייע כאן רבות. אמנם, התרגום הראשוני נעשה על ידי החסידות, בהקבלת המושגים לנפש האדם, אך הרב גינזבורג ממשיך ומתרגם את הדברים לשפת החשיבה של ימינו, וניר מצליח לתרגם אותם גם ללשון האדם הפשוט. דוגמא קטנה: בספרי הקבלה מובא סוד "שלם וחצי". כמדומני שזו הפעם הראשונה שהמושג מוסבר ומומחש כה יפה: "אם מישהו חווה עצמו כשלם, אזי שלמות זו גופא היא מגרעה עבורו. אין הוא מכיר את חוויית החסרון, את טעם הצמאון להשלמה מבחוץ והזדקקות למשהו מעבר לעצמו" (ההסבר השלם (וחצי) בעמוד 30 ואילך).

הספר שלפנינו פשוט 'מתעקש' שכל מושג בקבלה ובחסידות המוזכר בו, יתקבל כמשהו מובן, ואפילו מובן-מאליו, סוד ההולך ומתפענח כמפרש את החיים עצמם!

לסיום, ניר פשוט כותב יפה. הכתיבה מלאת חן, עשירה בביטויים ובגוונים, ועם זאת יודעת את הגבול ולא משתפכת יותר מדי. כמו יין טוב, מתגלגלות המלים על הלשון, מותירות טעם טוב ורצון לעוד, אך בלי להשתכר ממש.

דרך אגב, ניר מנוסי הוא גם העורך של אתר האינטרנט החדש של "גל-עיני" בעברית - www.pnimi.org.il – ומה שנכתב כאן על הספר נכון גם לגבי רובם-ככולם של המאמרים באתר (ובו ניתן גם לרכוש את הספר).

אז אם אתה, הקורא, קונה לאשתך את הספרים שגם אתה הכי אוהב – רוץ לקנות את הספר הזה - וכן להיפך כמובן.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד