בע"ה ח' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ועדת לוי: לבטל את הצו הדרקוני שחוקק צה"ל נגד יהודים

הועדה בראשותו של השופט לוי חשפה מציאות של אפליה קשה כנגד יהודים ביו"ש. דוגמא לכך הם דברי הביקורת הנוקבים בדבר השימוש בצו "שימוש מפריע במקרקעין", שהופעל כנגד יהודים בלבד, ואף תוקן בכדי לנשל יהודי מאדמה שעיבד.

  • אלחנן גרונר
  • כ"א תמוז תשע"ב - 13:56 11/07/2012
גודל: א א א

לפני מספר חודשים פורסם בקול היהודי בהרחבה סיפורו של מיכאל לסנס, חקלאי תושב קדומים, שבעקבות עמדת המנהל האזרחי הורה לו בג"ץ לעקור מאות עצי זית שנטע סמוך לישוב.

למרות העובדה כי הערבים שטענו כי האדמות שייכות להם, לא הוכיחו בעלות על הקרקע, החליטו במנהל האזרחי להשתמש ב'צו בדבר שימוש מפריע במקרקעין פרטיים', צו מיוחד שהופעל כנגד יהודים בלבד.

לסנס עתר באמצעות עו"ד דורון ניר צבי לועדת העררים וזו קיבלה את הערעור. השופטים הצבאיים אף מתחו ביקורת על כך שהצו מופעל אך ורק כנגד יהודים, וקבעו כי הצו לא יכול לחול במקרה של לסנס, שכן מדובר על שימוש בקרקע בתקופה של עד שלוש שנים, אולם לסנס מעבד את הקרקע במשך כחמש שנים.

אולם ראש המינהל האזרחי היה נחוש למנוע מלסנס לעבד את הקרקע. בתשובה לעתירה שהגיש לבג"ץ עו"ד מיכאל ספרד מארגון השמאל הקיצוני 'יש דין', הודיע אלוף פיקוד מרכז כי לבקשת ראש המנהל האזרחי דאז תא"ל פולי מרדכי הוא משנה את החוק, כך שהצו יחול גם על מי עיבד את הקרקע למשך חמש שנים.

במילים פשוטות, כשקבעה ועדת העררים כי לסנס לא הפר את החוק, צה"ל החליט פשוט לשנות את החוק. בהמשך עקר צה"ל כרם בבעלותו של משה דויטש מסוסיא תוך שימוש בצו דומה.

בראיון ארוך לקול היהודי גולל לסנס את סיפורו ותיאר את תחושותיו. "גם בסדום ובמקומות אחרים קיבלו החלטות חשוכות בדרכים חוקיות", אמר לסנס בכעס. "הפגיעה נעשית ביהודים בלבד. הערבים עושים מה שהם עושים, ואילו המדינה וצה"ל פועלים לטובת הערבים ומצרים את צעדיהם של היהודים בלבד".

חברי הועדה: "צו דרקוני כנגד יהודים"

נראה כי בימים האחרונים הגיע חיזוק לטענת האפליה של לסנס, דווקא מועדת לוי שהגישה לאחרונה את מסקנותיה.

בדו"ח שחיברו מתחו חברי הועדה בראשותו של השופט אדמונד לוי ביקורת חריפה במיוחד על השימוש בצו, כינו אותו "צו דרקוני", וקבעו שהצו נועד למנוע מההתישבות הישראלית ביהודה ושומרון להרחיב את גבולה.

"על פי השקפתינו צו זה הינו דרקוני, ושיטת משפט מתוקנת אסור לה שתשלים עם קיומו, גם אם הוא מנומק בצורך לשמור על הסדר הציבורי", כתבו חברי הועדה בדו"ח.

"לא ברור כיצד עיבוד חקלאי של קרקע שאינה קרקע מדינה ואין לה דורש מהווה הפרה של הסדר הציבורי... נראה אפוא כי הוגי הצו שמו לעצמם מטרה - למנוע מההתישבות הישראלית ביהודה ושומרון להרחיב את גבולה, ונדמה כי המרצע יצא מן השק בחודש ניסן התש"ע, כאשר הורחבה הסמכות לדרוש פינוי של מי שלהחזקתו בקרקע טרם מלאו חמש שנים", כתבו חברי הועדה כשכוונתם למקרה של מיכאל לסנס.

חברי הועדה לא מסתפקים בפחות מאשר קריאה לביטולו של הצו. "באשר לצו בדבר שימוש מפריע במקרקעין אנו סבורים שיש לבטלו", כתבו חברי הועדה. "ככל שיוחלט להותירו על כנו, אנו מציעים להורות על תיקונו במובן זה שהחלטתה של ועדת הערר לא תהיה בגדר המלצה בלבד אלא תחייב את ראש המנהל האזרחי לפעול על פיה".

עו"ד ניר צבי שיצג את לסנס, אמר בזמנו לקול היהודי כי השימוש בצו המיוחד החל בעקבות דו"ח המאחזים של טליה ששון. "ששון עצמה המליצה להשתמש בו בטווח של שנה בלבד, מאחר והוא כה פוגעני", ציין עו"ד ניר צבי.

בצה"ל לקחו את המלצותיה של ששון כמה צעדים קדימה, וזכו כעת לביקורת קשה מצד חברי הועדה שמינתה ממשלת נתניהו.

האם בעקבות הדו"ח החדש של השופט אדמונד לוי תשתנה התמונה, ותפסק אפליית היהודים? לראש הממשלה פתרונים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד