בע"ה כ"א טבת תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ט"ו באב: כמה זוגות נישאו ובאיזה גיל, ומה אחוזי הרווקות?

דו"ח מסכם של הלמ"ס חושף הצצה לנתוני הנישואין בישראל. גילאי הנישואין הנפוצים, האוכלוסיות המתחתנות ובאיזה ערים ישנם רווקים רבים?

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ד אב תשע"ט - 20:05 15/08/2019
גודל: א א א

יום ט"ו באב מזוהה במקורות כיום של שמחת נישואין. יום שהותרו שבטים לבוא זה בזה.

לרגל היום המיוחד פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דו"ח המסכם את הנתונים השונים בישראל בנושא זה. החל משיעור הנישואין באוכלוסיה וכלה בגדילת אחוזי הרווקות והעלייה בגיל הנישואין. 

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

את נתוני הדו"ח ניתן לנתח באופנים שונים וישנם לא מעט ארגונים העוסקים בנושא, זאת כאשר  נושא העלייה הגבוהה באחוזי הרווקות מדירה שינה מעינהם של רבים. 

ריכזנו עבורכם את כללה נתונים ואם מוזמנים ללמוד מעט לאן הולך מוסד הנישואין בישראל - מזל טוב!

בשנה הלועזית 2017, התחתנו בישראל 35,810 זוגות יהודים שנרשמו כדין במשרדי הרבנות הראשית.

מדו"ח הלמ"ס עולה כי שיעור הנישואין הגולמי בישראל הוא 5.7 לאלף נפשות בכלל האוכלוסייה. מהדו"ח עולה כי חלה ירידה לאורך השנים בנישואין הרשומים. כדוגמא מובאת בדו"ח כמות הזוגות שנישאו בשנת 1985 בה נישאו 6.9 לאלף ומאז חלה ירידה איטית בגרף.

   | גיל הנישואין 

גיל הנישואין הממוצע בקרב החתנים שנישאו לראשונה בשנה הלועזית 2017 היה 27.4. לעומת זאת בקרב הכלות שנישאו לראשונה הגיל הממוצע היה צעיר יותר ועמד על 25.

גיל הנישואין הממוצע עלה מאז שנת 1970, בכשנתיים וחצי בקרב החתנים, ובכשלוש וחצי שנים בקרב הכלות.  

לעניין הפרש הגילאים בין החתנים לכלות, בדפוס השכיח בנישואין ראשונים הגבר מבוגר מהאישה. יש לציין כי היות הגבר מבוגר מהאישה נפוץ יותר בקרב הערבים לעומת היהודים בכעשרים אחוזים.

באוכלוסייה היהודית יש נטייה להינשא לבני זוג קרובים בגיל: ב-75% מהזוגות היהודים שנישאו לראשונה פער הגילים היה עד 3 שנים, לעומת 42% בלבד בזוגות המוסלמים.

בקרב בני זוג מוסלמים נפוץ יותר שהגבר מבוגר באופן משמעותי מהאישה.

רוב מכריע של הזוגות שנרשמו הינם זוגות להם אלו הנישואין הראשונים ב-87% ממקרי הנישואין של יהודים, שני בני הזוג נישאים לראשונה, רק 5.3% ממקרי הנישואין של יהודים היו של גרוש עם גרושה, 4.3% היו של גרוש עם רווקה ו-2.8% של רווק עם גרושה. 

   | אחוז הרווקים באוכלוסייה היהודית

נתון חשוב נוסף אשר משתקף מהדו"ח הינו העלייה בגיל הנישואין באוכלוסייה היהודית, וכחלק מכך, גדילתה של אוכלוסיית הרווקים.

אחוז הגברים הרווקים בגיל 29-25 באוכלוסייה היהודית עלה מ-28% בסוף 1970 ל-62% בסוף שנת 2017.

אחוז הנשים הרווקות בגיל 29-25 עלה באותה תקופה מ-13% ל-46%, בהתאמה.

במקביל, כתוצאה מהירידה בהיקף הנישואין באוכלוסייה היהודית, עלה אחוז הגברים הרווקים בגיל 49-45 באוכלוסייה היהודית מ-3% בסוף שנת 1970 ל-12% בסוף שנת 2017.

אחוז הנשים הרווקות בגיל 49-45 עלה באותה תקופה מ-2% ל-10%, בהתאמה.   | אחוזי רווקות: הבדלים משמעותיים בין ערים חרדיות לאחרות

מבין היישובים המונים יותר מ-10,000 תושבים, האוכלוסייה היהודית ביישובים אבן יהודה, קריית טבעון ותל אביב-יפו, מאופיינת באחוז גבוה של רווקים ורווקות בגילים 29-25 ביחס לכלל האוכלוסייה היהודית.

לעומתם, היישובים מודיעין עילית, ביתר עילית, אלעד, רכסים ובני ברק מאופיינים באחוז רווקים נמוך בגילים אלה. 

האוכלוסייה היהודית ביישובים תל אביב-יפו, רמת גן וגבעתיים מאופיינת באחוז גבוה של רווקים ורווקות בגילים 49-45 ביחס לכלל האוכלוסייה היהודית. לעומתם, היישובים מודיעין עילית, ביתר עילית ואלעד מאופיינים באחוז רווקים נמוך מאוד בגילים אלה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד