בע"ה י"ג תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כך התקשורת מלהיטה שנאה: סיפורו של פייק החרם הערבי

ב'כאן 11' עשו כתבה על "חרם כלכלי ערבי על העיר עפולה", חרם שכלל לא קיים. הכתב סיפר שעפולה מנעה מהפועל סכנין להשתמש באיצטדיון העירוני בגלל "גזענות", למרות שהפועל כלל לא פנתה לעירייה בבקשה • ביקורת תקשורת

  • יהודה פרל
  • ה' תמוז תשע"ט - 10:45 08/07/2019
גודל: א א א
החרם שלא היה (צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של כאן חדשות)
החרם שלא היה (צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של כאן חדשות)

תחת הכותרת 'החרם הערבי – תושבי אום אל-פאחם שמנסים להילחם בגזענות בעזרת חרם כלכלי על עפולה', פרסם הכתב ערן זינגר, ראש דסק ערבים בתאגיד השידור הציבורי כאן 11, על החרם כביכול שיוזמים ערבים על העיר ממנה הם מתפרנסים.

12 דקות של כתבת וידאו הוקדשו בתאגיד הציבורי לביקורת על עיריית עפולה וניפוח חרם ערבי שספק האם יכול בכלל לצאת לפועל. וכל זה, על רקע סגירת הפארק העירוני בעפולה לתושבי חוץ. מהכתבה עולה כי מדובר בצעד של גזענות.

הירשם עכשיו וקבל את כל הכותרות החמות אליך לווצאפ! - לחץ כאן 

מלבד משפט הפתיחה "יש שיגידו שאסור לערבב בין תרבויות" ומשפט נוסף של יהודי בעל מוסך בעפולה, לא טרח זינגר להביא את הצד השני של המקרה. את תושבי עפולה או את נציגיו של ראש העיר אבי אלקבץ שיסבירו מדוע הם מבקשים לסגור את הפארק העירוני לתושבים בלבד.

   | עד להחלטת ראש העיר: תושבי עפולה הדירו רגליהם מהפארק

נתחיל עם קצת רקע, שזינגר שכח לציין: תושבי העיר עפולה מרגישים שלא בנוח להגיע לפארק הגדול והמושקע שבנתה העירייה עבורם. הסיבה: ערביי הסביבה, מאום אל פאם וכפרים נוספים, מגיעים בהמונים לפארק. לא משנה מה הסיבה, הדבר גורם לתושבי העיר שמימנו את המקום מכספיהם, להדיר את רגליהם ממנו.

כמעט כל תושבי העיר, כמו נציגיהם באופוזיציה ובקואליציה בעיריית עפולה, מבינים ומסכימים עם הבעיה ומבקשים למצוא פתרון. ראש העיר אבי אלקבץ, שנבחר בין היתר ברוב קולות לאחר שהבטיח לשמור על צביונה היהודי של העיר ולאפשר לתושבים לנפוש בפארק העירוני באין מפריע, עשה מעשה. מעתה, רק תושבי העיר עפולה יוכלו לבקר בפארק.

אחרי שזינגר מקשר את המקרה בעפולה לגזענות נגד יוצאי אתיופיה, הוא מביא את הרקע לכתבה אך מתחיל לספר רק מהאמצע: "העירייה החליטה שרק מקומיים יוכלו להשתמש בפארק העירוני. כלומר, תושבי העיר היהודים". אחרי שכבר סיפרנו לכם שהכל התחיל עוד קודם, כשתושבי העיר הרגישו שלא בנוח להגיע למקום, נציין כי המשפט הזה של זינגר כלל איננו נכון. גם ערבים תושבי העיר יכולים לבקר בפארק כאוות נפשם.

בשלב הזה הכתבה פורשת את אופני התגובה האפשריים מצד הערבים: "הערבים נוקטים אמצעי מחאה. יש אמצעים משפטיים ויש עוד דרכי פעולה". כשצפיתי בכתבה הרגשתי שמישהו מאיים עלי. תמונות מאירועי 'אוקטובר 2000', האינתיפאדה השנייה, הוצגו על המסך. מאות ואלפי ערבים משתתפים בהתפרעויות, צמיגים בוערים, זריקות אבנים ובקבוקי תבערה. בשביל כתב 'כאן 11' סך הכל "יצאו ערבים לכבישים, התעמתו עם המשטרה, והציבור הערבי שילם מחיר כבד". אמנם 13 ערבים נהרגו, אך בואו נזכור שמדובר במתפרעים. מחבלים. כזכור, במהלך ההתפרעויות נרצח יהודי אחד וכמה נפצעו.

עיתונות יהודית אקטיבסטית צריכה מימון כדי לפעול - הצטרפו עכשיו להשמעת הקול היהודי >>

הכתבה מתארת מחיר נוסף ששילמו הערבים בארץ. מחיר כלכלי, כאשר קונים יהודים הדירו רגליהם מבתי עסק של ערבים.  בואו נשים את הדברים על השולחן. היהודים לא התאגדו והחליטו לעשות חרם, הם פשוט פחדו להגיע למקומות בהם רק לפני ימים ספורים התפרעו מאות ואלפי ערבים.

   | שיטת הפרסום: "חרם כלכלי"

כעת הכתב מתמקד בעיקר – "החרם הכלכלי": "19 שנים לאחר מכן, שוב מדברים כאן על חרם כלכלי. הפעם הערבים הם המאיימים לפגוע בכיס של היהודים". הבעלים של חנות המותגים 'סולינו' באום אל פאחם קורא בפייסבוק להחרים את עפולה. "הוא אומר שהרעיון צובר תאוצה", מציין זינגר. נכון לרגע זה הפוסט קיבל כ-300 לייקים ו-7 שיתופים בלבד. לא מספיק בשביל חרם. נראה שבשלב הזה הרעיון לחרם כלכלי ערבי לא צובר תאוצה.

אגב, בפוסט שפרסם הבעלים של 'סולינו', מוחמד ג'בארין, הוא מספר כי המחירים בחנות שלו יורדים בשביל החרם. האם זו קריאה אמיתית לחרם או שיטת פרסום להגדיל את ההכנסות? תשפטו אתם.

זינגר מראיין את ג'בארין ושואל אותו: "אתה לא פוחד שזה יהיה כמו בומרנג? שיהיו יהודים שיגידו 'לא נבוא לקנות באום אל פאחם'?". ג'בארין מיד מגיב שהוא לא חושב כך. "עפולה לא באים לאום אל פאחם. כמה באים? אחד? לא רוצים שיבוא". אתם יודעים למה תושבי עפולה לא מגיעים, נכון? רמז: אוקטובר 2000. יחד איתו בכתבה קוראים עוד מספר תושבי אום אל פאחם לחרם. כולם אגב, בני משפחתו של ג'בארין.

בשלב הזה מוצג סיפור נוסף: הפועל אום אל פאחם ביקשה לשכור את המגרש הביתי של עפולה ונענתה בשלילה. בזה אחר זה מרואיינים אנשי הפועל אום אל פאחם שמסבירים שזה "רק בגלל שאנחנו ערבים". הכתב לא טרח להביא הסבר מנציג העירייה, שאגב, מכחישה בכלל את פניית הפועל בנושא. "אם באום אל פאחם ישלמו את סכום השכירות הנדרש", אומרים בעיריית עפולה, "הם יוכלו לשחק באיצטדיון בעפולה, לא לפני שהם יתנצלו באופן פומבי על האשמות השווא המיותרות שהאשימו את עפולה".

לקול היהודי נודע, כי בינתיים, הפועל אום אל פאחם הגישו מכתב התנצלות לעיריית עפולה ולעומד ברואשה אבי אלקבץ, אך ב'חדשות כאן' טרם התנצלו על הפרסום.

נראה שהחרם היחיד שיש כאן על היהודים הוא בכתבה הזו של התאגיד הציבורי, שם לא רואיין כמעט אף יהודי. זאת אומרת, מתוך המרואיינים הרבים בכתבה, הובא בתחילת הכתבה משפט אחד מיהודי אותו כבר הזכרנו, וכמה שחקנים יהודים מהפועל באום אל פאחם המתלוננים כנגד העירייה.

אחרי כל זה, לא פלא שכששמעון הדרי ,מאמן הפועל אום אל פאחם, מתראיין לכתבה הוא מתאר את המקרה כ"שנאה". לולא בתאגיד היו טורחים לספר לציבור את סבלם של תושבי עפולה, היה ניתן להבין שככל הנראה מדובר כאן על אהבה. אהבה של ראש העיר לתושביו, ואהבה של תושבי העיר לעירם.

מכאן חדשות נמסר בתגובה: "בחנו את פנייתכם, ולא מצאנו כל דופי בכתבה. המחלוקת בעפולה סוקרה רבות בפלטפורמות השונות של כאן חדשות, ובמסגרת זו הובאו בהרחבה עמדותיהם של תושבי עפולה ונציגי העירייה. בניגוד לטענתכם, גם בכתבה המדוברת התראיין תושב עפולה שהסביר מדוע יש לשמור על עפולה עיר ליהודים בלבד. פנייתנו לראיון עם ראש העיר נענתה בשלילה, וגם פנייה אל סגנו העלתה חרס. עמדת העירייה הובאה בבהירות בטקסט כתוב על גבי המסך".

עוד הוסיפו ב'כאן חדשות' ואמרו כי "כתבה זו באה להציג פן נוסף במחלוקת, והוא עמדת ערביי ישראל וזאת בעקבות קריאות שונות להחרמת עסקים בעפולה. קריאות אלה לא הסתכמו ב'פוסט בפייסבוק' בלבד כפי שטענתם, אלא בשיח ער בנושא ברשתות החברתיות בשפה הערבית, והמרואיינים הערבים בכתבה העידו על כך ביתר שאת".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד