בע"ה ט' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כך ניסתה המחלקה היהודית לגייס אברך כסוכן

​"אל תספר לרב שלך על קיום הפגישה", דרש המכונה "טל", מאברך שהיה בטוח שהוא נקרא לשליחות ביטחונית חשובה - בלעדי

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • א' טבת תשע"ט - 09:30 09/12/2018
גודל: א א א
ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: גלעד פילבר/TPS)
ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: גלעד פילבר/TPS)

יצחק (שם בדוי) הוא אברך כבן 25 הלומד ומתגורר באזור גוש דן. מעולם לא הסתבך בפלילים או בפעילות חריגה, ועוסק בלימוד תורה בישיבה שקטה בעיר בה הוא מתגורר.

הטלפון המפתיע הגיע לפני כארבעה חודשים. יצחק התבקש לסור לתחנת המשטרה בעירו לצורך "בירור".

כמי שלא מורגל בתחום הפלילי, כלל לא חשב שזכותו לברר במה מדובר ואף לא התייעץ עם מי מחבריו או בני משפחתו. "התחלתי לחשוב שאולי עשיתי איזו עבירת תנועה עם האופניים או משהו כזה", הוא משחזר בשיחה עם הקול היהודי.

אלא שבתחנת המשטרה הוא התבקש לעבור בידוק ביטחוני עם גלאי מתכות ולהיכנס לאחד החדרים, שם ישב אדם שהציג את עצמו כ"טל" משירות הביטחון.

"טל" פתח בשיחה והרגיע את יצחק. "לא עשית משהו רע. אתה אדם טוב, אך מכיוון שלא התגייסת לצבא ותרמת, אנחנו רוצים להציע לך לתרום בדרך אחרת לטובת עם ישראל".

"הוא הסביר לי שבמערכת הביטחון מעוניינים להתייעץ דווקא עם אנשים פשוטים בלי עבר ביטחוני ולשמוע מהם על הנעשה באזור מגוריהם כדי לשים לב לבעיות ביטחוניות שלא תמיד מוכרות להם", אומר יצחק.

"לא לגמרי הבנתי מה הוא מתכוון וביקשתי פירוט מה הכוונה. אז הוא התחיל להגיד לי שרוצים לדעת מה יכול להיות מסוכן באזור שלנו ולשמוע על תחושות התושבים".

עוד בנושא:

 - השב"כ פיצה צעיר על שיחת ניסיון גיוס כ"שמפניה"

 - נחשף: רכז שב"כ לא מנע התאבדות של סוכן מחוות גלעד

 - פריצה מסתורית לבית סוכן השב"כ וחשבון בחו"ל

 - מדוע "דב" ממשרד הביטחון מטריד בחורי ישיבה?

"אל תגלה לרב"

מכאן עברה השיחה להיבט כללי יותר. "הוא ביקש לדעת מה אני עושה, שאל עלי כל מיני שאלות כלליות וכדומה. בסופו של דבר הוא אמר שהם רוצים להציע לי סוג של עבודה. פעם בכמה שבועות הם יתייעצו איתי על נושאים שונים", נזכר יצחק.

אלא שכאן הגיעה נורת האזהרה הראשונה. "אמרתי לו שאני לא רוצה להחליט על כאלו דברים לבד ורוצה להתייעץ עם הרב שלי, אבל הוא ביקש שלא אתייעץ איתו ולא אספר לו על הפגישה".

הפגישה הסתיימה כאשר יצחק לא לגמרי מבין במה מדובר ומה רצונם של אנשי "שירות הביטחון".

כעבור כמה ימים צלצל הטלפון בשנית. "לא יכולתי לענות לו, והחלטתי שלמרות הבקשה שלו אני כן חייב להתייעץ עם הרב שלי כי היה נראה לי מוזר הסיפור".

רבו של יצחק, שכבר הבין לאן הרוח נושבת לאור מקרים בהם נתקל בעבר, המליץ לו לנתק את הקשר עם אנשי השב"כ. מכיוון שהיתה זו תקופת החגים, לא נקבעה בינתיים פגישה נוספת, אך לאחר החגים שוב התקשר טל.

"אמרתי לו שאני לא מעוניין להמשיך איתם את הקשר אבל הוא ביקש שאבוא בכל זאת".

יצחק, שלא היה מודע לזכותו המשפטית שלא להגיע לפגישה, החליט שכן להגיע לפגישה, ושם סוף סוף נחשפה כוונתו האמיתית של "טל".

"הפגישה התחילה בכך שאמרתי לו שאני לא רוצה קשר איתם, אבל הוא לא וויתר והמשיך לשאול אותי כל מיני שאלות והתחיל להתמקד על הישיבה שלנו. זה התחיל משאלות כמו מה סדר הלימוד, מה הבחורים עושים במהלך היום וכד', אבל פתאום התחיל לשאול האם לומדים אצלנו בחורים קיצוניים", אומר יצחק.

בשלב זה הבין יצחק מה מטרת הפגישה.

לאחרונה החל ללמוד בישיבה בחור תושב השומרון שבעבר היה נתון בצווים מנהליים בשל פעילותו בגבעות יהודה ושומרון.

"כשעלה השם של הבחור הוא התמקד עליו ושאל האם הוא מתסיס אנשים לבוא להפגנות או לחסום כבישים ודברים כאלה. אני לא כל כך מכיר את הבחור הזה אבל אמרתי לו שמההתרשמות שלי הוא בסך הכל בא לישיבה ללמוד תורה והוא בחור טוב. "טל" המשיך לשאול למה אני חושב שבחור כמוהו בא ללמוד אצלנו בישיבה".

בסופה של הפגישה הזו, כאשר הבין יצחק כי לא "נושאים ביטחוניים" מעניינים את איש שירות הביטחון, אלא שמדובר בניסיון של אנשי המחלקה היהודית להופכו לסוכן עבורם בכדי לרגל אחר תלמיד בישיבה, חזר יצחק לרבו והחל לפרסם את הדברים לחבריו.

לפני כשבועיים שוב חייג אליו "טל". "אמרתי לו שאני לא הולך להיפגש איתו. אחרי כמה ימים שוב הגיע טלפון והפעם כבר הפסקתי לענות".

לבקשתו של יצחק, אנו לא מפרסמים את שם הישיבה וראש הישיבה, אך סיפורו מצטרף לסיפורים נוספים שחשפנו לאחרונה כאשר השב"כ ניסה לגייס מספר תלמידים מישיבת "תורת החיים".

יש לציין כי לפני מספר ימים אף פנה לקול היהודי תלמיד ישיבה מירושלים שסיפר כי הוזמן לשיחה עם אדם "ממשרד ראש הממשלה" אך סירב להגיע אליה.

יש לציין כי מבחינה חוקית נאסר על השב"כ לחייב אדם להגיע לשיחה שכזו, ובעבר זכה אדם שחוייב להגיע לשיחה שכזו עם אנשי המחלקה היהודית, לפיצוי כספי לאחר שתבע את השב"כ והמשטרה באמצעות ארגון חוננו. 

השיטה של אנשי השב"כ ליצור קשר עם אזרחים נורמטיביים בדרכי מרמה אינה חדשה. בעבר פרסמנו את סיפורו של גדעון אושר שמואלי, אברך ממכון מאיר שלאחר שירות צבאי בסדיר ובקבע נקרא גם כן למשימה ביטחונית חשובה.

רק לאחר תהליך גיוס של כחדשיים התברר לו כי מי שעומד מולו הם אנשי המחלקה היהודית בשב"כ, והוא נדרש להתברג בישיבת תורת החיים או באחד מישובי גוש שילה. שמואלי נקלע לסחרור ובסופו של דבר ניתק את הקשר עם אנשי השב"כ.

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד