בע"ה י"ב חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"כל ישותו היתה תורה, קדושה, ואהבה לכל יהודי"

מאות המנחמים שפוקדים את בית משפחת מרצבך בעתניאל, מספרים על אדם שכל עולמו היה עולם של קדושה. "ידענו שאבא היה צדיק" אומרים בני המשפחה, "אבל רק כעת אנחנו מתחילים להבין עד כמה".

  • אלחנן גרונר
  • י"ט חשון תשע"ב - 15:45 16/11/2011
גודל: א א א


[caption id="attachment_18863" align="alignleft" width="199" caption="הרב דן מרצבך זצ"ל (הקול היהודי)"]

מאות המנחמים שפוקדים את בית משפחת מרצבך בעתניאל, מספרים על אדם שכל עולמו היה עולם של קדושה. "ידענו שאבא היה צדיק" אומרים בני המשפחה, "אבל רק כעת אנחנו מתחילים להבין עד כמה".
הרב דן מרצבך זצ"ל, שנהרג מירי חייל צה"ל ביום שישי, היה אדם מופלא. אדם שכל ישותו היתה תורה, קדושה, ואהבה לכל יהודי.
הרב מרצבך, הפיץ תורה במשך כעשרים שנה, בישובי הר חברון שאינם מוגדרים כישובים דתיים, ובמקומות נוספים. הרב היה מעביר שיעור מדי שבוע בכל אחד מהישובים, היה מקרב את התושבים לאביהם שבשמים, דאג לבניית בתי כנסת ופתיחת מקוואות, והכל מתוך שמחה ואהבה עצומה לכל יהודי.
תושב אשכולות שבהר חברון, סיפר אתמול כי לפני כחמש עשרה שנה, בליל חורף סוער במיוחד, היה אמור להתקיים שיעור של הרב דן בישוב. "בקשתי מהרב שלא יטרח להגיע, כיון שאף אחד לא יצא מהבית, וגם משום שהדרך מפותלת ומסוכנת. הרב דן התעקש והגיע לבית הכנסת בישוב. הגעתי גם אני לשיעור, וכך ישבנו שנינו ולמדנו. באותם ימים לא היה הישוב מחובר לחברת החשמל, ובאמצע הלימוד נפל הגנרטור וכל הישוב חשך. רק בבית הכנסת ובקראוון בו התגוררתי המשיך לדלוק האור, ואנחנו למדנו, שרנו ורקדנו עד השעות הקטנות של הלילה".
כשהיו שואלים את הרב דן, מדוע הוא נוסע למרחקים בשביל שיעור ליהודי אחד או שניים, היה עונה, "אמבולנס יסע להציל חיים אפילו של אדם אחד. גם לימוד התורה זו הצלת נפשות".
כך קירב הרב דן יהודים רבים, והיה מעביר שיעורים רבים. בני המשפחה מספרים כי הרב דן היה ישן שעתיים בלילה. הרב היה מעביר שיעורים וחוזר מאוחר בלילה, ובשעה ארבע בבוקר כבר היה קם לטבול וללמוד לפני תפילת ותיקין.
הרב דן הקים בית מדרש גדול סמוך לביתו, והקים כולל של אברכים שלמדו במקום. בכניסה לבית המדרש הציב הרב שלט ובו מספר בקשות לנכנסים, שביטאו את חייו של הרב דן.
1. כל הנכנס מתבקש לקבל על עצמו לאהוב כל יהודי.
2. נא ללמוד מתוך שמחה ומתוך אהבת ה' בלבד.
3. כל הנכנס ולומד בטהרת הגוף תבוא עליו ברכת ה'.
הרב דן מרצבך, היה אדריכל במקצועו, והתמחה בבניית מקוואות ובתי כנסת. הרב דן לימד את הלכות מקוואות בכל הזדמנות, ועניין הטבילה במקווה היה חשוב לו מאוד.
[caption id="attachment_18861" align="alignleft" width="300" caption="השלט בכניסה לכולל של הרב מרצבך זצ"ל (הקול היהודי)"]
הוא היה מקפיד לטבול במקווה בכל בוקר, ולהתפלל תפילת ותיקין. "איך אפשר ללמוד תורה בלי לטבול קודם במקווה"? היה שואל הרב דן.
בעשרים שנים האחרונות, היה מקפיד הרב דן להגיע מדי יום שישי לתפילת ותיקין אצל האבות הקדושים במערת המכפלה.
אחד המתפללים הקבועים במערת המכפלה סיפר, כי ביום שישי האחרון, כששמע שהיה אירוע ירי, הסתכל אל מקומו של הרב דן. "כשראיתי שהוא איננו הבנתי מיד. 20 שנה הוא מתפלל ותיקין במערה. אם הוא לא כאן כנראה קרה לו משהו".
סימנים רבים מעידים כי הרב דן ידע שקיצו קרב. לפני כחודש תלה הרב דן בבית הכנסת בעתניאל וברחבי ביתו, את מכתב הצוואה של הבעש"ט, בו כותב הבעש"ט כי התגלה לו שקיצו קרב.
בשבוע האחרון לחייו החזיר הרב דן חובות שהיו לו, והעביר שיעורים רבים במיוחד.
אבי היתומים
הישוב עתניאל למוד מקרי שכול. הרב דן פרס את חסותו על רבים מהיתומים בישוב, והיה להם כאב.
לאחר הרצחו של חברו הטוב, הרב עמי עולמי הי"ד, למד הרב דן מדי בוקר עם ילדי המשפחה. הרב דן היה לומד עם הילדים עשר דקות בכל בוקר ומביא להם פרסים והפתעות, וזאת מדי יום במשך כשש שנים!
אחד מתושבי הר חברון סיפר כי הרב דן היה מארגן בכל שנה אזכרה לאחת המשפחות שבנה נהרג בתאונת דרכים. "הוא ארגן עליה לקבר, סעודה, שיעור וניגונים, והיה ממש מרים את המשפחה לכל השנה".
"כעת פנו אלי בני המשפחה ושאלו מה יהיה השנה, מי יחליף את הרב דן? השמחה והאהבה שלו כל כך השפיעו עליהם וממש חיזקו אותם למשך כל השנה" הוא סיפר.
תושבת אחד הישובים בהר חברון, שהתחזקה בשמירת תורה ומצוות, סיפרה שלאחר ששיפצה את ביתה, החזירה את כל המזוזות, מלבד מזוזה אחת שלא הצליחה לחבר. בלילה חלמה האישה וראתה את הרב דן שואל אותה "מה עם המזוזות?". האישה ענתה שכבר תלתה אותם, אולם הרב דן התעקש ושאל שוב ושוב מה עם המזוזות. האישה התעוררה בבהלה, בדקה את דלתות הבית וגילתה את המזוזה שנפלה.
"בכל פעם שהיינו נפגשים, היה הרב דן מחזק אותי שאקבל על עצמי קבלה טובה" אומר אחד מאחייניו. בכל נופש משפחתי, הוא ההיה קונה חבילת ארטיקים, אוסף את הילדים ומלמד משניות. כל כולו היה רק קדושה ואהבת ה'".
הערב (ד') יתקיים בעתניאל ערב לימוד לזכרו של הרב דן מרצבך. בערב ישתתפו הרב ראם הכהן, הרב דניאל סטבסקי הרב יצחק אידלס ועוד.
תגובות (7) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 1 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד