בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כתב אישום נגד דיינים שהוציאו "כתב סירוב"

הפרקליטות נגד בתי הדין: דיינים שהוציאו כתב סירוב הואשמו באיומים ושיבוש הליכי משפט

  • יח"צ
  • כ"ט טבת תשע"ח - 22:58 16/01/2018
גודל: א א א
בית המשפט בפתח תקוה (אברהם שפירא)
בית המשפט בפתח תקוה (אברהם שפירא)

פרקליטות מחוז מרכז הגישה כתב אישום לבית השלום בפתח תקווה כנגד הרב שמעון גוטמן, הרב ישעיהו פלדמן והרב אליהו גולדברג, דיינים בבית דין קהילתי דתי פרטי עצמאי "הישר והצדק" באלעד, ואליעזר דוידזון, מזכיר בית הדין, בגין איומים בצוותא ושיבוש הליכי משפט בצוותא.

לפי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד רועי רייס, בתי דין דתיים פרטיים, וביניהם בית הדין הדתי "הישר והצדק", דנים על פי דין התורה בסכסוכים אזרחיים שונים, מכוח רצונם והסכמתם של שני צדדים מסוכסכים במקום בערכאה שיפוטית אזרחית. בהתאם לכך, על פי הפרקליטות, לבית הדין ולדייניו אין כל מעמד, סמכות, ושיוך ממלכתיים לרשות השופטת או לגורמים עירוניים. על מנת להתדיין בבית הדין נדרשת הסכמה של שני הצדדים.   

לפי כתב האישום, לפני כחמש שנים, פתחה המתלוננת, תושבת אלעד, בהליך בבית משפט אזרחי, בית משפט השלום בפתח תקווה, נגד אחד משכניה. בתגובה לכך, פנה השכן לבית הדין הדתי "הישר והצדק" והתלונן על פנייתה הפסולה כביכול לערכאה שיפוטית אזרחית.

בעקבות כך, במסגרת תפקידיהם בבית הדין הדתי, ללא כל סמכות שהיא לפעול כן מטעם המדינה, הפעילו הנאשמים במשך מספר ימים, באופן יום יומי, מסכת אינטנסיבית של לחצים כבדים ומאיימים בעל פה ובכתב על המתלוננת ובעלה, במטרה להביאם לבטל את ההליך המשפטי האזרחי ולחייבם להתדיין בנושא על פי הדין הדתי בלבד. עוד נמסר להם כי במידה ולא יעתרו ללחצים יוצא נגד המתלוננת "כתב סירוב", שהוא מסמך המטיל על אדם המסרב להתדיין בבית דין דתי סנקציות או גינויים חברתיים-קהילתיים-דתיים, במטרה לכפות התדיינות אך ורק בפני בית דין דתי, על פי דין יהודי דתי, ולהימנע מפנייה ל"ערכאות" אחרות. 

משעמדה המתלוננת על זכות גישתה לערכאות שיפוטיות אזרחיות, שהינה זכות יסוד בישראל, ולא צייתה לדרישותיהם המאיימות, הפיצו הנאשמים או מי מטעמם בבניין מגוריהם של המתלוננים, בבניינים סמוכים, בתי כנסת ולוחות מודעות ברחבי העיר, מסמך מאיים, הנחזה להיות רשמי, שכותרתו "כתב סירוב". ב"כתב הסירוב", החתום על ידי שלושת הדיינים – גוטמן, פלדמן וגולדברג, הודיעו לקהילה הדתית כי המתלוננת "פנתה לערכאות והרימה יד בתורת משה ואף לאחר התראה מבית הדין המשיכה להרים יד בתורת משה ואף עשתה פעולות שיש בזה משום מסירה. ולאחר התראות בית הדין הודיעה כי לא תדון בשום בית דין שהוא אלא רק בערכאות רח"ל. וע"כ יש להתייחס אליה כמרימה יד בתורת משה רח"ל". 

כתוצאה מהוצאת כתב הסירוב ופרסומו בקרב קהילתם, נגרמו למתלוננים ולמשפחתם נזקים חברתיים-קהילתיים כבדים, ונזקים נוספים שונים.

החל מיום הוצאת כתב הסירוב ועד הגשת כתב אישום זה עומדים הנאשמים גוטמן, פלדמן וגולדברג מאחורי "כתב הסירוב" ומסרבים להכריז על בטלותו, על אף פניות ובקשות של המתלוננת בנושא, עתירה לבג"צ שהגישו המתלוננת ועמותת חדו"ש  נגד הוצאת כתב הסירוב, ופתיחתה של החקירה הפלילית בעניין.

במסגרת ההליך האזרחי, שבגין פתיחתו וניהולו איימו הנאשמים על המתלוננת עדי כדי הוצאת "כתב הסירוב" הפוגעני וההרסני נגדה, קיבל בית משפט השלום בפתח תקווה את מלוא עמדתה ותביעתה של המתלוננת, ופסק כבקשתה.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד