בע"ה ה' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"לא הצבנו אלטרנטיבה בנושא שליט ופולארד, המדינה חסרת אונים" • ראיון

בשנים האחרונות עומדת במרכז סדר היום במדינת ישראל סוגית חטיפתו של החייל גלעד שליט. אולם נראה כי הפועלים למען שחרורו הם רק אנשי שמאל. פנינו לרב גדי בן זמרה, ראש אולפנת מעלה לבונה ופעיל במטה 'חומש תחילה', ושאלנו אותו מדוע הימין לא פועל לשחרור גלעד שליט ומה לדעתו צריכות להיות הפעולות לקידום שחרורו של החייל השבוי.

  • אלחנן גרונר
  • ח' תמוז תשע"א - 16:41 10/07/2011
גודל: א א א
בשנים האחרונות עומדת במרכז סדר היום במדינת ישראל סוגית חטיפתו של החייל גלעד שליט. אולם נראה כי הפועלים למען שחרורו של שליט הם אך ורק אנשי השמאל הדורשים לשחררו בכל מחיר. אנשי הימין ניצבים בפרץ למנוע שחרור מאות מחבלים, אולם לא נשמעת מכיוונם אף קריאת כיוון לפעולות שיביאו לשחרורו של החייל החטוף.
פנינו לרב גדי בן זמרה, ראש אולפנת מעלה לבונה ופעיל מרכזי במטה 'חומש תחילה' הניצב בחזית מאבקים ציבוריים רבים, ושאלנו אותו מדוע הימין לא פועל לשחרור גלעד שליט, מה לדעתו צריכות להיות הפעולות לקידום שחרורו של החייל השבוי ובכלל מדוע אין לימין חלופה מדינית לשמאל?[caption id="attachment_11030" align="alignleft" width="100%" caption="צעדה למען גלעד שליט"]
בשנים האחרונות אחד הנושאים הבוערים במדינה אם לא הבוער ביותר, הוא סוגיית שחרורו של החייל השבוי גלעד שליט בשבוע שעבר פרסמת מאמר ובו ניתחת מדוע הציבור הדתי ימני פועל למען שחרור פולארד ואילו השמאל פועל למען גלעד שליט. מדוע באמת הימין לא מציג אלטרנטיבה ופועל למען שחרור שליט?
"אפשר לומר שהמשבצת הזאת כבר נתפסה בידי השמאל" אומר הרב בן זמרה. "הנטיה הבסיסית של המשפחה היתה חבירה לשמאל, ואני מאוד מבין את הדאגה שלה לשחרר את הבן בכל מחיר. באופן טבעי השמאל מוצא את עצמו משובץ היטב במאבק כי זה מתחבר לו.
ממילא לנהל מאבק כאשר המשפחה משדרת קול אחר – "בכל מחיר" זה יותר מורכב, ולימין קשה להיכנס למגרש שיש בו שחקנים אחרים שאומרים את האמירה הזו תקופה ארוכה".
"כל זה לא מצדיק את זה שאנחנו לא צריכים להיאבק בכלים שלנו ובצורה שלנו בשביל לשחרר אותו" מדגיש הרב בן זמרה. "אבל כשהמשפחה מנהלת מאבק גדול עם עוד גורמים, ומגובים בתקשורת שנוקטת עמדה ברורה, אתה נמצא במקום נחות".
"אמנם יש את ארגון אלמגור", מציין הרב בן זמרה "והם עובדים נגד שחרור המחבלים. אבל הם פחות עוסקים באיך כן לשחרר, אלא יותר בסור מרע, שלא לשחרר מחבלים".
"דרך אגב אותו דבר אני אומר גם לגבי פולארד. נכון שהציבור הדתי לאומי שם את עצמו על הדבר הזה. אבל אי אפשר להגיד שהיו פה תובנות בין לאומיות ותובנות על היחסים עם ארצות הברית, ניהול קמפיין אגרסיבי, חד, וברור. אי אפשר לבוא להגיד שזה משתווה לקמפיינים  אחרים כמו גוש קטיף".
"אמנם זה לא לגמרי דומה" מודה הרב בן זמרה "אבל ליבי תמיד נוקפני שלא שמנו את עצמנו מספיק אם בכלל בסוגיה הזאת. ומכיון שאין לנו אמירה ברורה אז לא גזרנו מזה שום קמפיין ציבורי. הקמפיין הציבורי הנוכחי מדבר ברמה האנושית, שהוא ישב מספיק שנים, והוא סבל, והוא לא פגע  בבטחון ארה"ב וכו'. זו רמת הטיעונים, שהיא רמה נכונה. אבל אין פה שדר חזק וברור.
יש לנו סימפטיה גדולה לאיש ולמה שהוא מייצג, ולאמירות שלו אבל לבוא ולהגיד שאנחנו כציבור פעלנו ממקום של הנהגה וממקום של אמירה שצריך לשחרר אותו. בהחלט לא. אנחנו חוטאים בשתיים. גם כלפי גלעד שליט וגם כלפי פולארד" אומר הרב בן זמרה.
"חייבים גיבוי מוסרי לפעולות"
קמפיין אחד שהורם בנושא גלעד שליט בידי תלמידי הרב יצחק גינזבורג היה "להפציץ עד ששליט חוזר". מה דעתך ביחס לקריאה הזו?
"זו אמירה שצריכה לבוא מהקשר יותר רחב, מהקשר של 'תורת המלך' או הקשרים אחרים" אומר הרב בן זמרה. "כלומר לבוא להגיד שאני אפציץ עד שהוא ישתחרר, אמנם רוב היהודים באופן עקרוני בעד, אבל זה נראה משהוא הזוי, אלא אם אתה נמצא בסיטואציה של לחימה כמו בעופרת יצוקה, כך זה מסתדר וכל אחד מבין איך זה יקרה. למשל לדרוש שלא לסיים את הלחימה עד שמשחררים את שליט".
[caption id="attachment_11027" align="alignleft" width="100%" caption=""צריך גיבוי מוסרי" - הפצצה בעזה (רויטרס)"]
"לפני זה יש עוד הרבה דברים שאפשר וצריך לעשות והם לא קורים" אומר הרב בן זמרה. "זה צריך להיות במערכה משפטית, ציבורית ופוליטית. סוגיית העברת הכספים לחמאס לדוגמא, ארה"ב לא מעבירה כספים לחמאס כי הסנאט לא מאפשר. ישראל כן מעבירה.
אפשר להוריד את השלטר של החשמל לעזה. הרי הם חייבים חובות עצומים, אותו הדבר לגבי הזרמת המים. דברים כאלו הם הרבה לפני הפצצה. הרעת תנאי האסירים למשל, לקח לממשלה חמש שנים בשביל להבין שצריך לעשות את הצעד הזה, וגם היום לא ברור לי שהם באמת הרעו את התנאים".
"אבל לכל זה צריך גיבוי מוסרי שהוא נושק לכל הסוגיא של חפים מפשע כביכול, ומה דינה של אוכלוסיה אזרחית" אומר הרב בן זמרה. "מהמקום הזה אתה יוצא למאבק ציבורי שהוא לא רק קריאת כיוון אלא תכנית מעשית".
"מדינת ישראל לא יודעת כיצד להתמודד עם הסוגיות האלו"
באופן כללי נראה כי לאורך השנים השמאל הביא בכל פעם תכנית מדינית, ואילו הימין דשדש מאחור וניסה למנוע אותה אך לא הציע חלופה. מדוע זה קורה לדעתך וכיצד ניתן לשנות זאת?
הרב בן זמרה מסכים שאכן זה מצב בעייתי, "אנחנו בעיקר יודעים להגיד מה לא, ולא אומרים מה כן. לכן אני אומר שדוקא עבודה בעניין של גלעד שליט יכולה לקדם מהלכים. היא מחזירה אותנו לכל הדיונים שיש בספר 'תורת המלך'. אם אתה רוצה להפעיל לחץ על אוכלוסיה אזרחית, אז מה מותר לך לעשות, ומה לא ובאיזה הקשר. זה מציף את השאלות המוסריות מחדש ואז אתה לא מתעסק רק בחייל עצמו אלא גם בהקשר הרחב.
[caption id="attachment_11026" align="alignleft" width="100%" caption="הפגנה למען פולארד (פלאש 90)"]
גם בהקשר של פולארד יש עוד הרבה מה להאמר בכל מה שנוגע יחסים בין לאומיים. ישראל מול אומות העולם, מול ארצות הברית, איך מתנהלים מול מדינה ידידותית, איך מול מדינת אויב? אלו נושאים שגם כן צריכים להתייחס אליהם.
"זה שהם נמקים בשבי כל כך הרבה שנים זה דבר נורא ואיום קודם כל ברמת הערבות ההדדית בין היהודים. אין ספק שלא עשינו די בדברים האלו" אומר הרב בן זמרה. "יש שנים של ניכור הן מצד הממסד והן מצד הציבור מתוך כל מיני חשבונות. אבל כל סוגיה כזו בהקשר של אדם פרטי נושקת גם לסוגיות ציבוריות שצריך לראות מה עושים בהם ולקבוע בהם עמדה תורנית וברורה" מדגיש הרב בן זמרה.
"לא סתם שני האנשים הפרטיים האלו נמקים בכלא כל כך הרבה שנים. הם נפלו בתפר, הם נמצאים בדיוק במוקד של מערכות יחסים יותר רחבות שמדינת ישראל היא חסרת אונים כלפיהן, בכלים שיש לה, באמירה שיש לה, ובעמדה הפנימית שיש לה, לכן הכל מתנהל בריפיון כזה והמדינה מזניחה ופושעת גם בסוגיה של פולארד וגם בסוגיא של שליט" מסיים הרב בן זמרה.
תגובות (6) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


8 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד