בע"ה י' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לקראת ספטמבר: היסוס מול הערבים, יד ברזל מול המתיישבים

מזה מספר חודשים נעשות הכנות קדחתניות לקראת "ארועי ספטמבר". הבוקר הוצאו צווי גירוש מינהליים לשנים עשר יהודים. במקביל, מתבטאים קצינים בצה"ל כי לא יירו בתהלוכות ענק שיחדרו לישובים יהודיים במסגרת אירועי ספטמבר.

  • ג' אב תשע"א - 09:47 03/08/2011
גודל: א א א

[caption id="attachment_11949" align="alignleft" width="100%" caption="מהומות ערבים (הארץ)"]
מזה מספר חודשים נעשות במשרדי הממשלה השונים, הכנות קדחתניות לקראת "ארועי ספטמבר". במקום לפעול ביד קשה כנגד הערבים המתכננים לפעול באלימות, מעדיפים האלוף והשב"כ לגרש יהודים מביתם מחשש שינסו להתגונן.

מזה מספר חודשים נעשות במשרדי הממשלה השונים, הכנות קדחתניות לקראת "ארועי ספטמבר". הודעתה של הרשות הפלסטינאית, כי בכוונתה לפנות לאו"ם, לבקש הכרה ולהרכיז על עצמה כמדינה, מדירה שינה גם מעניהם של בכירים במערכת הביטחון. אולם נראה כי משהו שם למעלה התבלבל בדרך הפעולה בה בחר, בכדי להתמודד עם האיום.

"זה פשוט עולם הפוך", אומר עקיבא הכהן.

הבוקר פשטו מאות שוטרים על היישוב יצהר ומסרו ל12 תושבים, צווים מנהליים, המורים להם לעזוב את ביתם, למשך תקופה ממושכת. על עקיבא הכהן, חקלאי תושב יצהר, נשוי ואב לארבעה, נאסר להכנס ליהודה ושומרון למשך תקופה של שנה.

"הגישה של מערכת הביטחון פשוט מקוממת." אומר הכהן ומוסיף "מערכת הביטחון לא מוטרדת ממאות אלפי הנשקים המסתובבים בכפרים ומההסתה של הערבים. במי בוחרים "לטפל ביד ברזל", בנו. במתיישבים. לוקחים לנו את הנשק, מגרשים אותנו מהבית. למה?"

להכהן יש גם פיתרון. "אם במערכת הביטחון חוששים שלא נשתוק כשהערבים יבואו לפרוע בנו, אז שידאגו לכך שזה לא יקרה".

בחודשים האחרונים נערכו בפיקוד מרכז מספר תרגילים המדמים תרחישים שונים. גורם בטחוני בשומרון, מסר ל'קול היהודי', כי תמונת המודיעין לגבי המהומות הצפויות לוקה בחסר ובצה"ל נערכים לכל התרחישים. עיקר החשש הוא מפני צעדות המוניות של ערבים אל עבר היישובים היהודים.

בתרגיל שנערך לפני כשבוע, תורגל תרחיש בו נערכת צעדה המונית מרמאללה, לעבר היישוב בית אל. ל'קול היהודי' נודע כי התרגיל נכשל. המג"ד שהיה אמון על שמירת היישוב,  סרב לירות על מפגינים לא חמושים, ואלה פרצו אל היישוב בית אל והחלו להתפרע בתוכו. למרות זאת הודיע המג"ד כי גם בעתיד יסרב לירות במציאות דומה.

"כוחות הביטחון הולכים ומאבדים שליטה על המצב בשטח בכל מה שנוגע לאלימות הערבית". אומר יהושע הס מתנועת דרך חיים, "במקום לטפל בבעיה הם משקיעים את מירב המאמצים בנסיון למנוע מהציבור היהודי מלהגיב למציאות הזו. במפתיע, בכל פעם שאנו נתקלים באלימות הערבים, תשומת הלב של כוחות הביטחון מופנה למניעת תגובה מצד היהודים ולא לטיפול באלימות. לא ראינו שהוצא ולו צו אחד כנגד מארגני האלימות הערבית המתוכננת לעוד חודש."

יצויין כי אתמול הודיעו בכירים ברשות הפלסטינית, כי צעדות המחאה נגד הכיבוש הישראלי יתחילו ב-20 בספטמבר, ערב ההצבעה באו"ם על הכרה במדינה פלסטינית.מזכ"ל הוועד הפועל של הרשות הפלסטינית, יאסר עבד רבו, אומר כי ההנהגה בגדה המערבית צופה שמיליונים ישתתפו במחאות, וכי מדובר בראשיתו של תהליך ממושך. הוא הוסיף כי הקמפיין ייקרא "פלסטין 194", שכן הרשות הפלסטינית שואפת להיות החברה ה-194 באומות המאוחדות.

תגובות (8) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד