בע"ה י"ב תשרי תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לראשונה בירושלים: חנות ומגרש לחומרי בניין בעבודה עברית

החל מהחודש שעבר, פועלים החנות והמגרש לחומרי בניין "ראובן את נתי שיווק בע"מ", תוך הקפדה על עבודה עברית. "יש לי סיפוק מאוד גדול שמפרנסים יהודים", אומר נתי, בעל המגרש, בשיחה עם הקול היהודי, ויש כבר קבלנים שמבטיחים כי מעתה יקנו רק בחנות החדשה.

  • ג' אלול תשע"ב - 15:21 21/08/2012
גודל: א א א

החל מהחודש שעבר, פועלים החנות והמגרש לחומרי בניין "ראובן את נתי שיווק בע"מ", תוך הקפדה על עבודה עברית. "יש לי סיפוק מאוד גדול שמפרנסים יהודים", אומר נתי - בעל המגרש, בשיחה עם הקול היהודי, ויש כבר קבלנים שמבטיחים כי מעתה יקנו רק בחנות החדשה.

בשנים האחרונות הולכת ומתרחבת התופעה של צרכנים ובעלי עסקים המקפידים על עבודה עברית, ורבים הצליחו להתגבר על המכשול, התודעתי בעיקרו, לפיו לא יסתדרו ללא העובד הערבי.

אחת הבעיות הקשות הניצבות בפני קבלנים, גם כאלו שהחליטו כי הם מעסקים עובדים יהודים בלבד, היא רכישתם של חומרי הבניה, מאחר ומרבית החנויות הגדולות בתחום מעסיקות עובדים ערבים.

\
r\n[caption id="attachment_40441" align="aligncenter" width="432" caption=" "ראובן את נתי שיווק בע"מ""]

בשפלה אמנם קיימים מספר מגרשים המקפידים על עבודה עברית, והשמות עוברים בין הקבלנים מפה לאוזן. גם בשומרון נפתרה הבעיה, כשלפני כשנתיים וחצי הוקמה החנות "בניין הארץ", שהוסיפה לאחרונה סניף חדש בבנימין, ומספקת חומרי בניין תוך הקפדה על ידיים יהודיות.

אולם בירושלים, עד לאחרונה, לא היה מגרש בעבודה עברית, והקבלנים שהנושא חשוב להם נאלצו להתפשר, כשרבים מהם טורחים להדגיש לבעלי המגרשים כמה מפריעה להם העובדה כי הם מעסיקים ערבים בחנותם.

לפני מספר שבועות נשאו המאמצים פרי, וחנות ומגרש גדולים של חומרי בניין בשכונת גבעת שאול הירושלמית, החליט לאחר לא מעט מאמצים, לעבור להעסקת פועלים יהודים.

"יש לי סיפוק מאוד גדול שמפרנסים יהודים", אומר נתי, בעל המגרש, בשיחה עם הקול היהודי.

"בהתחלה היה מאוד קשה להשיג עובדים עבריים, אבל בשבועות האחרונים עברנו למתכונת רק של עובדים יהודים", הוא אומר בשמחה. "יש הרבה "עבודה שחורה" – להעמיס שקים ולעבוד בחוץ עבודת מלגזה וקשה למצוא יהודים שיתעסקו בעבודות כאלו, עד שהצלחנו לגייס ברוך ה' אנשים שומרי תורה ומצוות".

נתי מספר כי הקונים מרוצים מהמהלך, "אנשים מאוד שמחים על זה שיש רק יהודים. בשבילנו זה קצת יותר יקר אבל זה משתלם בסופו של דבר, אם זה מבחינת אמינות ואם מבחינת סיפוק אישי שאתה מפרנס יהודים". נתי אומר כי למרות התוספת הקטנה, המהלך לא השפיע על המחירים האטרקטיביים בחנות.

נתי אומר כי גם בעבר לא שמח להעסיק ערבים, אך התקשה למצוא פועלים יהודים מאחר ומדובר ב"עבודה שחורה".

"בסופו של עניין הם אויבים שלנו ואם מפרנסים אותם אז זה לפרנס את האויב. זה כמו לעשות חור בספינה שלך", אומר נתי.

החנות והמגרש של "ראובן את נתי שיווק בע"מ" ממוקמים ברחוב נג'ארה 22, שהחליפו את החנות "בן ציון הס" הותיקה. החנות המשתרעת על פני כ-1000 מטר הוקמה לפני כ 8 חודשים, וניתן למצוא בה את כל הדברים הקשורים לבניין: חומרי מחצבה, גבס, אינסטלציה, פרזול, צבע, קרמיקה, קלקר ועוד.

\
r\n[caption id="attachment_40554" align="aligncenter" width="504" caption=""גם קבלנים מחפשים עבודה עברית" - פנים החנות"]

לא רק הקונים, גם הקבלנים באזור מרוצים מההחלטה האמיצה של נתי.

"לאורך השנים, הייתי נאלץ להתפשר ולקנות בחנויות המעסיקות ערבים", מספר לקול היהודי חנן, קבלן העוסק בבניה ושיפוצים בעיקר בירושלים.

"אבל למרות שקניתי שם, תמיד אמרתי לבעלי המגרשים שאני ממש לא מרוצה מהערבים שעובדים אצלם", הוא אומר.

"גם כאן, אצל נתי, אמרתי לו גם אני וגם קבלנים נוספים שיעבור לעבודה עברית – ואני שמח שהוא הצליח".

חנן אומר כי ברור לו שמעכשיו הוא ישתדל לקנות רק אצל נתי, והוא מספר על עוד קבלנים שהנושא חשוב להם.

"אנשים צריכים לדעת לא להתבייש", מדגיש חנן. "נכנסת לחנות ומפריע לך שהיא לא בעבודה עברית – דבר עם בעל הבית, אם הוא יראה שזה חשוב ללקוחות, הוא ישנה את הראש".

לסיום ממליץ נתי לבעלי עסקים נוספים ללכת בדרכו. "יהודים הם יותר אמינים, אתה משלם קצת יותר יקר אבל אתה ישן בראש שקט שאין לך גניבות ובעיות. הרי בני דודינו לא ידועים יותר מדי באמינות שלהם, וכל זה מעבר לסיפוק מהידיעה כי אתה מפרנס יהודים".

תגובות (9) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 58 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד