בע"ה י"ט תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

'מבשר קול הנבואה' - 40 שנה להסתלקותו של הרב הנזיר

ספר חדש שעתיד לצאת לאור בקרוב, יעסוק בדמותו של הרב דוד כהן, הידוע בכינויו 'הרב הנזיר'. משפחתו ומקורביו ישפכו אור על הדמות המופלאה שהיום מלאו ארבעים שנה לפטירתה.

  • אברהם בנימין
  • כ"ח אב תשע"ב - 18:14 16/08/2012
גודל: א א א

ספר חדש שעתיד לצאת לאור בקרוב, יעסוק בדמותו של הרב דוד כהן, הידוע בכינויו 'הרב הנזיר'. משפחתו ומקורביו ישפכו אור על הדמות המופלאה שהיום מלאו ארבעים שנה לפטירתה.

השנה, בתאריך כ"ח אב, מלאו ארבעים שנה לפטירתו של הרב הנזיר, הרב דוד כהן, תלמיד חכם, פילוסוף ומקובל, תלמיד חבר לראי"ה קוק ועורך ספרו "אורות הקודש".

הרב נולד בליטא בשנת התרמ"ז, למד בישיבה המפורסמת בוולוז'ין כבר בגיל 14, והיה מתלמידיו של 'החפץ חיים'. מספר שנים לפני מלחמת העולם הראשונה, התארס הרב הנזיר עם בת דודו. המלחמה והמהפכה הקומוניסטית הפרידו את דרכיהם למשך 12 שנים. בני הזוג נישאו עם עלייתה ארצה בשנת התרפ"ד (1924).

בשנות העשרים לחייו למד הרב הנזיר באקדמיה היהודית בפטרבורג שברוסיה, ובאוניברסיטת פרייבורג בגרמניה, שם עסק בפילוסופיה ובספרות גרמנית קלאסית.

\
r\n[caption id="attachment_40114" align="aligncenter" width="448" caption="הרב הנזיר (צילום מכון נזר דוד)"]

מי שהפך למורו ורבו של הרב הנזיר, היה הראי"ה קוק. פגישתם נערכה בעיירה בשוויץ אליה ברח הרב הנזיר, זמן קצר אחרי פרוץ מלחמת העולם הראשונה. חזרתו של הרב קוק לארץ ישראל, נמנעה בשל המלחמה וחסימת נתיבי השיט. על פגישה זו כתב לימים בזיכרונותיו, "נפתחה תקופה חדשה בחיי, נהפכתי והייתי לאיש אחר".

אחד מחלומותיו של הרב הנזיר היה להקים ישיבה, שתכליתה להחיות את רוח הנבואה בעם ישראל. התיאוריה הרוחנית-פילוסופית של הרב הנזיר, אותה החל לפתח מגיל צעיר והעלה על הכתב בחיבורו "קול הנבואה – ההגיון העברי השמעי", גרסה כי השקפת העולם של היהדות מבוססת על האזנה ושמיעה פנימית של המתרחש בהווייה, בניגוד לפילוסופיה היוונית שמתבססת על התבוננות בעולם.

הרב שהיה תלמיד חכם עצום בנגלה ובנסתר, היה נוהג בהנהגות מיוחדות, שכללו סיגופים ותעניות. פעמים רבות קיבל על עצמו תעניות דיבור ממושכות, והיה נמנע מאכילת בשר ושתיית יין, ולא גזז את שערותיו.

הרב הותיר אחריו בן ובת - הרב שאר ישוב כהן (הרב הראשי לחיפה והמחוז), והרבנית צפיה גורן (אשת הרב הצבאי הראשי ולאחר מכן הרב הראשי לישראל הרב שלמה גורן).

תלמידיו הקרובים ובני משפחתו, ישפכו אור על דמותו המופלאה של הרב הנזיר בספר חדש שעתיד לצאת לאור בקרוב.

בשיחה עם הקול היהודי, מספרת מחברת הספר החדש, הילה וולברשטין, על הרשמים אותם ספגה בעבודת התחקיר וכתיבת הספר. "מאז מלחמת השחרור, שהעיר העתיקה היתה בידי הירדנים ואי אפשר היה להגיע אל הכותל המערבי, הוא נמנע לצאת מדלתות ביתו. הכאב שלו על החורבן היה מאוד גדול. הוא לא יצא מהבית אלא במקרים מאוד מיוחדים שאפשר למנות על אצבעות הידיים, בהם הוא ערך התרת נדרים, כמו חתונות ילדיו ולוויות מיוחדות".

בביתו של הרב הנזיר היו מתקיימות 3 תפילות ביום. "אחרי מלחמת ששת הימים ושחרור הכותל והעיר העתיקה  הוא המשיך לנהוג באורח החיים אליו התרגל, במשך תשע עשרה שנים  ומיעט לצאת מביתו".

\
r\n[caption id="attachment_40113" align="aligncenter" width="441" caption="בכותל המשוחרר עם הרצי''ה והרב גורן, חתנו"]

תיאורו המפורסם של מוטה גור, מפקד חטיבת הצנחנים שכבשה את הר הבית והכותל המערבי במלחמת ששת הימים, ממחישות את נהם הכיסופים שהביא את הרב הנזיר אל הכותל, זמן קצר לאחר הגעת הלוחמים אליו. "בפינה הימנית – מרוחק מעט מציבור הלוחמים עמד אדם. לא עמד, כאילו נדבק לאבנים. הוא כחלק מהכותל. אבן מאבניו. לבוש קפוטה חומה וארוכה. על ראשו מגבעת שחורה. מתחתיה מבצבץ שיער מגודל. מאום לא זז. לא הראש ולא השיער. לא הגוף ולא הרגליים. שתי הידיים כפופות, וכפותיהן, שטוחות לרווחה, צמודות אל האבנים כאילו רוצות לחדור לתוכן. "ננעלתי" אליו כרדאר ולא יכולתי להמיש ממנו את עיני. "נדבקתי" אליו מרחוק כפי שהוא נדבק אל הקיר מקרוב. דרכו חשתי את הכותל. מבעד לגופו הכמו- משותק הרגשתי את דפיקות הלב היהודי בוקעות מתוך האבן. כך עמדנו דבוקים יחדיו מספר דקות-הוא אני והכותל."

וולברשטין מציינת, כי על אף  שהרב היה חי בעולמות גבוהים ונשגבים, יחד עם זאת היה לו חיבור חזק לסובבים אותו ולמציאות כולה.

"הספר חושף דמות של אדם מורם מעם, דמות שאפשר להתחבר לכיסופים שלה, להשתוקקות שלה לקירבת ה', ולרצון להתקדמות בכל התחומים. כמה שדמותו היתה מאוד גבוהה, היא היתה גם מאוד אנושית ורגישה לסביבה. מהסיפורים עליו עולה יחס מדהים לסביבתו, למשפחתו ולתלמידיו. היא היתה דמות מאוד מחנכת ומאוד אוהבת".

"אחד המאפיינים שלו היה שמחה בחיים. ההסתגפות וההתנזרות גרמו לו לעונג של קירבת ה', של מי שזוכה לחיים עשירים ומלאים טוב. הוא התעלה במעלות הקודש ויחד עם זאת  היה מלא אהבה, שמחה ו וחיבור  לסובבים אותו", היא מוסיפה.

וולברשטין מקווה שפרסום הספר יגביר עניין ויוסיף מודעות וחשיפה לתורתו של הרב הנזיר, שרבים התקשו לרדת לעומק דעתו ודמותו.

"הספרים שהרב הנזיר חיבר הם לא פשוטים. הוא למד פילוסופיה באוניברסיטה, והרבה מהדברים שהוא כותב בספרים, מבוססים על מושגים ועקרונות שהוא שאב מתוך החול אל הקודש. אין היום עיסוק רחב בפילוסופיה ולא מכירים את משנתם של גדולי הפילוסופים כדיקארט וקאנט, כיום אין לציבור הרחב מגע איתם", אומרת וולברשטין.

\
r\n[caption id="attachment_40112" align="aligncenter" width="519" caption=""מבשר קול הנבואה". מצבת הרב הנזיר (צילום רון פלד)"]

"במידה רבה, דמותו של הרב יותר מתאימה לדור שלנו כי היום, יותר מבעבר יש בדור צמא לשמוע את דבר ה', והרבה חיבור לנושא של הקשבה פנימית. אחד העיקרים במשנת הרב הנזיר, היא ההאזנה הפנימית שמאפשרת לאדם לעלות במעלות הקודש. "שמע ישראל", היא שמיעה שבה האדם מעבד את הדברים בליבו, והם הופכים להיות קניין פנימי שלו. תכליתה של ההקשבה הפנימית של הרב הנזיר היתה שמיעת דבר ה'-  השגת הנבואה".

ספריה הקודמים של וולברשטין, תושבת קהילת עצמונה בשומריה, עוסקים בדמותם של הרב צבי יהודה הכהן קוק, ורב הכותל, הרב יהודה מאיר גץ. "בזכות דוד שלי, הסופר  שמחה רז, נכנסתי לעולם הזה של הכתיבה", היא אומרת. רז, שאף ערך את שני ספריה הקודמים, הוא מחברם של כעשרים ספרים של מחשבה יהודית וביוגרפיות.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד