בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מה הקשר בין מח"ש לארגון השמאל קרן אברהם?

ארגון לביא מדווח כי במח"ש מסרבים לענות לגבי הקשר שנוצר עם קרן אברהם סביב אירועי אום אל חירן

  • יח"צ
  • א' סיון תשע"ח - 16:08 15/05/2018
גודל: א א א
שוטרים מול התפרעויות ערבים בכפר קאסם  צילום: אהרון קראהן/TPS
שוטרים מול התפרעויות ערבים בכפר קאסם צילום: אהרון קראהן/TPS

האם הקשרים בין מח"ש לבין "קרן אברהם" התחילו בעקבות אירועי אום אל חיראן? בפנייה ששלח ארגון "לביא" לממונה על חופש המידע במשרד המשפטים, דרש הארגון לדעת על אודות הקשרים המתקיימים בין מח"ש לבין ארגון השמאל "קרן אברהם".

בפנייה ביקש הארגון לקבל על מהות הקשר בין מח"ש ובין העמותה ובין היתר ביקש לדעת האם התקיים שיתוף פעולה בין מח"ש ובין עמותת קרן אברהם בנוגע לאירוע הדריסה באום אל-חיראן וכן האם אירועי אום אל-חיראן היו הגורם ליצירת קשר בין מח"ש ובין קרן אברהם.

במענה לשאלות ארגון לביא השיבה הממונה על חופש המידע במשרד המשפטים, עו"ד מיטל כץ, כי אכן התקיימו מספר פגישות בין מח"ש ובין אנשי קרן אברהם, אולם לדבריה: "מטרת יצירת הקשר עם העמותה תחומה וממוקדת בפעילות היכרות הדדית לצורך הנגשת מח"ש לבני המגזר הערבי" והוסיפה כי אין לעמותת קרן אברהם כל השפעה על היבטי החקירה המקצועיים של מח"ש.

למרות זאת, סירבה הממונה על חופש המידע במשרד המשפטים להשיב האם התקיים שיתוף פעולה בין מח"ש ובין עמותת קרן אברהם בנוגע לאירוע הדריסה והירי באום אל חיראן, והאם אירועי אום אל חיראן היו הגורם ליצירת הקשר בין מח"ש ובין קרן אברהם.

בתקופה שלאחר האירוע באום אל-חיראן, תקף השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, את הדרך שבה חקרה מח"ש את האירוע באום אל-חיראן וקבע כי "המחלקה לחקירות שוטרים, התנהלה בסיפור הזה בצורה שערורייתית, בצורה שהיא קבעה את התוצאה מראש". ורמז כי מערך השיקולים לפיו ניהל מח"ש את החקירה לא היה מקצועי בלבד.

הפנייה לממונה הגיעה לאור הדו"ח שהוציאה מח"ש לשנת 2017, בו נכתב על הקשר עם קרן אברהם – "לצורך חיזוק האמון עם בני המגזר הערבי" וכן צויינה "העשייה הרבה הנעשית דווקא לטובת מתלוננים ממגזר זה, ואת הכמות הלא-מבוטלת של כתבי האישום שמקורם בחיכוך של המשטרה עם בני המגזר". בהמשך דו"ח זה, נכתב כי מח"ש מתעתדת לקיים שיתוף פעולה קבוע וממוסד עם עמותת השמאל קרן אברהם: "סוכם שבתכנית העבודה של שנת 2018 יווצר ממשק של שיתוף פעולה בין רפרנטים מהמחלקה לחקירות שוטרים לנציגי הקרן, לצורך בניית קשרי אמון, הידוק הקשר, וחשיפת המחלקה במגזר הערבי באמצעים שונים".

גם על שאלות בנוגע למהות הקשר ההולך ומתגבש בין מח"ש ובין קרן אברהם בשנת 2018, סירבו אנשי משרד המשפטים להשיב, בטענה ש"עניין זה עודנו מצוי בשלבי פיתוח וטרם התגבש".

מארגון לביא למען מינהל תקין נמסר: "הקשר שמנהלת מח"ש עם עמותת קרן אברהם פסול וצריך להיפסק לאלתר, מח"ש אינה מקיימת קשרים דומים עם עמותות המטפלות בתיקיהם של מתלוננים מהמתרס השני של הצד הפוליטי".

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן רמז בראיון שיתכן שמערכת השיקולים שהניעה את מח"ש לא הייתה מקצועית גרידא, ותקף את ההדלפות שיצאו ממח"ש זמן קצר לאחר האירוע.

"אינני יודע למה, אינני יודע אם היו שם שיקולים פוליטיים, אבל היא הדליפה דרך העיתונאים דברים שיצרו דעת קהל כאילו בוודאות לא היה שם פיגוע", אמר ארדן. לדבריו, "יש נתונים שבעיני אם הם היו יוצאים החוצה, אולי הם היו מאזנים את דעת הקהל, וגם את מה שהתקשורת מדווחת, ולא כולם היו מניחים בוודאות שלא היה שם פיגוע".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד