בע"ה כ"א תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מה עומד מאחורי הנתונים שפרסם צה"ל?

הבוקר יצאו בצה"ל בהצהרה דרמטית לפיה חלה עלייה משמעותית בגיוס נשים דתיות לצבא. האם זה נכון? אולי צה"ל ממשיך במסע ה'פייק' ארוך השנים בנושא?

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ג סיון תשע"ט - 16:33 16/06/2019
גודל: א א א
מחאה נגד גיוס בנות. ארכיון (יח"צ)
מחאה נגד גיוס בנות. ארכיון (יח"צ)

 

הידיעה אותה פרסמו הבוקר בצה"ל בנושא גיוס הבנות הדתיות לצבא גרר תגובות נזעמות על האופן בו מתנהל צה"ל בסוגיה.

ארגונים שונים העוסקים בנושא האשימו את צה"ל כי הוא עוסק בלייצר 'פייק ניוז' על מנת להציג מצג שווא לציבור לפיו ישנה עלייה דרסטית בגיוס הבנות הדתיות לצה"ל.

מתברר כי בנתונים אותם פרסמו בצה"ל השנה לא רק שאין עלייה כה דרמטית אלא אף זו השנה הראשונה בה דווקא נראית מגמה של ירידה במספר בנות החמ"ד המתגייסות.

חמור מכך, נראה כי בצה"ל טרם תקנו פרסום שקרי אותו הפיצו לפני קרוב לעשור.

בשנה שעברה פרסם העיתונאי קלמן ליבסקינד תחקיר מקיף בנושא נתוני גיוס בנות דתיות לצה"ל בעיתון מעריב. התחקיר העלה שורה של אי דיוקים, חלקם אף שקרים של ממש אותם הציג צה"ל לכלי התקשורת על מנת לייצר מגמת עלייה בגיוס הבנות. על פי התחקיר, בשנת 2014 הודיע צה"ל כי מספר המתגייסות מקרב בנות הציונות הדתית עלה והגיע לשיא של כל הזמנים.

לא ניכנס כאן לכל פרטי התחקיר אך עיקרו הוא הנתון המרכזי שהציג צה"ל: בשנת 2014 עמד מספר המתגייסות על 935, בשנה אח"כ על 1,062, ובשנה הלועזית 2013 הוא עמד על 1,616. עלייה של 73% בשלוש שנים בלבד.

הנתון הפתיע גורמים שונים אשר פנו לאגף כח האדם בצה"ל על מנת לקבל נתונים מדוייקים. כשאלה נמסרו התברר כי למרבה הפלא הנתונים שהוצגו לתקשורת היו שגויים.

המידע המדוייק לימד כי ב-2010 היה מספר המתגייסות 1,519 (!). הטעות מרחיקת הלכת הביא לסימני שאלה רבים על התנהלות צה"ל שנענו בשלל התחמקויות. תשובה שנמסרה מלשכת אחד המפקדים הייתה עם תירוץ מפתיע: "מכיוון שמיט"ב שלחו בזמנו נתונים לא נכונים שהוצגו החוצה, הוא אינו רוצה לשנות פתאום נתון שכבר הוצג.

כמו כן, עם השנים הרחיבו בצה"ל את ההגדרות מהם המוסדות הנחשבים כדתיים זאת על מנת לייצר שוב מצג מתגייסות רחב. אפילו בנות תיכוניים בקיבוצים שונים נחשבו לדתיות כך שלא פלא שחלה עלייה בנתונים.

   | ארגוני הציונות הדתית תקפו את צה"ל

אחרי שעוקבים מעט אחרי הנושא אפשר בהחלט להבין מדוע בארגוני הציונות הדתית בחרו הבוקר לתקוף את נתוני צה"ל.

"כנראה מרוב לחץ מהנתונים אז מישהו שם החליט לנסות להכניס את כולנו לאיזה סוג של תעמולה כהמשך של הקמפיין המתמשך של גיוס בנות", אמר הבוקר הרב עמיטל בראלי מארגון חותם.

בראלי הסביר איך לטענתו עובדת השיטה:"צריך לשים לב שצה"ל באופן שיטתי מפרסם את הנתונים לא באחוזים של כמה בנות דתיות מתגייסות אלא במספרים מוחלטים. כמות הבנות שהתגייסו בשנת 2018 הן אותה כמו בדיוק של בנות שהתגייסו גם בשנת 2017".

"כלומר, כמות הבנות באופן מוחלט לא צמחה בכלל אך מה שכן צמח זה כמות הבנות בחמ"ד, אם אתה מסתכל על כמות הבנות המתגייסות מתוך בוגרות החמ"ד אז אתה רואה שיש ירידה, אומנם קלה, אך ירידה באחוז הבנות שמתגייסות ולכן הכותרות הבומבסטיות האלה הן ציניות אחת גדולה ופייק ניוז שאין כדוגמתו", תקף הרב בראלי.

בראלי מסביר מדוע את שירותן למדינה הן עושות בצורת שירות לאומי:  "הן קשובות לנשיות שבהן והן מבינות שהאופי המיוחד שבהן לא בא לידי ביטוי בשירות צבאי. רוב המוחלט של הבנות הדתיות, למעלה מ-75% , בוחרות לתת את התרומה המשמעותית שלהן במסגרת השירות הלאומי, שהיא המסגרת היותר מתאימה. זה יפה לראות שלמרות המאמצים הכבירים, גם של דו"צ וגם של כל מיני עמותות שמנסות לזרות חול בעיני הציבור, בכל זאת הבנות הדתיות שומרות על העקרונות והערכים שלהן שאתם הן מגיעות".

גם הרב אבנר פורת תקף את צה"ל הבוקר. בראיון לגלי צה"ל אמר כי "הבוקר בדו"צ החליטו למחזר חדשות ישנות כאילו יש עליה דרמטית בשיעור הבנות שמתגייסות".

"קלמן ליבסקינד חשף בתחקיר שלו לפני שנה וחצי שדו"צ שיקר ביודעין בועדת חוץ וביטחון של הכנסת, הוא פרסם נתונים שהוא ידע שהם לא נכונים. הדבר הזה הוא חמור מאוד וחבל שדו"צ מתעסק בדברים האלה ולא בלעזור לצה"ל לנצח את המלחמה.

"כל בת יכולה לבחור לעשות מה שהיא רוצה אבל שדו"צ ואגף כח אדם מייצרים כותרות שקריות ועל ידי כל מיני קמפיינים. זה חמור מאוד".

נעמה זרביב מארגון שוברות שויון העוסק במלחמה בנושא השויון המגדרי אמרה הבוקר לערוץ 7: "אנו בשוברות שוויון עסוקות ומודאגות מהעובדה שהצבא עסוק בעידוד בנות לשירות קרבי כדי לקדם אג'נדה של שוויון מגדרי ולא עסוק באיכותו של צהל ובשמירה על בריאותן הנפשית והפיזית של המשרתות".

 

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד