בע"ה כ"א אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מחבר 'תורת המלך': ממליץ לחיילים לאמץ את הספר כקוד האתי

תמונותיהם של חיילי צה"ל החמושים נסוגים בבהלה מערבים שיידו לעברם אבנים, הציפה בעז את הבעיות הנובעות מ'מוסר הלחימה' של צה"ל. הרב יצחק שפירא, מחבר ספר תורת המלך העוסק בדיני הלחימה על פי התורה, מציב את שאלת הנאמנות כמוקד הבעיה

  • אביאל הלוי
  • כ"ו כסלו תשע"ג - 16:05 10/12/2012
גודל: א א א

תמונותיהם של חיילי צה"ל החמושים נסוגים בבהלה מערבים שיידו לעברם אבנים, הציפה בעז את הבעיות הנובעות מ'מוסר הלחימה' של צה"ל. הרב יצחק שפירא, מחבר ספר תורת המלך העוסק בדיני הלחימה על פי התורה, מציב את שאלת הנאמנות כמוקד הבעיה: "האם אתה נאמן למדינת כל אזרחיה שהמוסר שלה מתעצב לפי התקשורת ובית המשפט העליון, או נאמן למוסר התורה"

\
r\n[caption id="attachment_42866" align="aligncenter" width="400" caption="הרב איציק שפירא"]

תמונותיהם של חיילי צה"ל החמושים הנמלטים מערבים שיידו לעברם אבנים בכפר קדום שבשומרון, מעוררות סערה וזעם רב. בסרטון שצילם אחד הערבים המתפרעים, נצפה כוח של הנדסה קרבית נסוג ונס על נפשו מול כמה עשרות ערבים המיידים לעברם אבנים תוך קריאות "אללה הוא אכבר". באירוע נפצעו שלושה חיילים - שניים מיידוי אבנים, אחד עם חשש לשבר בידו והשני בפניו עם חתך בראשו. לוחם נוסף נפגע מרימון הלם שלא התפוצץ ונכווה בידו.

בריאיון לכתב מעריב, עמיחי אתאלי, ציינו החיילים כי חרף העובדה שמטר האבנים ומספר המתפרעים ביום שישי האחרון היו גדולים במיוחד, אסר עליהם מפקד הגדוד, סא"ל אסף חזות, עמו דיברו במכשיר הקשר, להשתמש אפילו באמצעים לפיזור הפגנות.

 "החבר'ה ביקשו אישור להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות, אמרו להם 'אין אישור". נוצר מצב שאין מה לעשות כדי להתמודד עם הפלסטינים. הם ביקשו שוב, ושוב אמרו שאין אישור", סיפר אחד מחיילי ההנדסה.  "אנחנו יודעים בדיוק איך להתמודד עם ההפגנות האלה. אנחנו יכולים לטפל בהן בקלות, אבל לא נותנים לנו".

בריאיון מיוחד לקול היהודי, מצביע הרב יצחק שפירא, מחבר ספר תורת המלך על שורשיה המוסריים של אובדן ההרתעה, וקורא לחיילים להצהיר בפומבי על נאמנותם למוסר התורה.

"יש כיום מוסר מעוות, והנקודה הכי משמעותית בתהליך העיצוב שלו היא הפחד לומר שאנחנו עם נבחר, וההחלטה שלא הולכים על פי התורה ועל פי המוסר שהיא מציבה", אומר הרב שפירא. "החיילים והציבור בישראל נמצאים בהנחה שלהיות נאמן למוסר של התורה זה לא טוב, ולהיות נאמן למוסר שהתעצב היום זה כן טוב".

"אנחנו כל הזמן מתחמקים מהשאלה אם אנחנו עם נבחר, ומתחמקים מהשאלה אם המוסר של התורה הוא מוסר אמיתי או לא. זה עיצב לנו כל מיני עיוותים מוסריים שרק הלכו והתעצמו עם הזמן".

 "המוסר של התורה יוביל אותנו לחיים בריאים, אם אנחנו נגיד בצורה פשוטה שאנחנו עם נבחר, ושה' אמר לנו בתורה את המוסר האמיתי – נצליח לפעול ולקדם דברים טובים".

צפו בחיילים נמלטים

 אתה קורא לחזור למוסר הלחימה שליווה את צה"ל בשנותיו הראשונות, לפעולות התגמול?

"גם אז הדברים לא היו מכוונים. נכון שהיו אז גם דברים טובים וצה"ל נלחם באוייבי ישראל באופן יותר מתוקן ממה שיש היום. הדבר שהיה מעוות גם אז, שלא ייחסו את הצדק לתורה, וחשבו שהצדק זה מה שהם המציאו".

בימים האחרונים התפרסו סרטונים בהם רואים חיילים חמושים שבורחים מערבים מיידי אבנים. הציבור מבין שיש בעיה בקוד המוסרי ובמוסר הלחימה של צה"ל, שיש פה ביזיון גדול. מנגד, נשמעה מחאה ציבורית גם כנגד הספר 'תורת המלך'?

"אנשים צועקים כי הם לא מסוגלים לומר שעם ישראל הוא עם נבחר", חוזר הרב שפירא. "כל עוד שמפחדים להגיד לעצמם ולאחרים שמוסר התורה שה' נתן לנו הוא מוסר טוב, הם מתבלבלים ומגיעים למצב שבו אנחנו כרגע".

"הביזיון בעיני הוא לא מה שארע בכפר, אלא בזה שהחיילים נכנסים למצבים האלה. אם אדם משרת את המוסר המעוות הזה - זה הביזיון. חייל צריך לבוא ולהגיד שהוא נאמן רק למוסר התורה, שרק מכוחו הוא נלחם ומוכן למסור את החיים שלו. זה התפקיד הכי חשוב שלו כחייל".

 אבל צה"ל לא ירצה לקבל חיילים שיוצאים בהצהרות כאלו?

"צה"ל יצטרך להחליט. אם אין חיילים, כנראה שלא יהיה צבא. כשיהיו מספיק קולות כאלה, זה ישנה את המצב".

\
r\n[caption id="attachment_51142" align="aligncenter" width="474" caption=""תורת המלך - הקוד האתי שלי""]

מה אתה אומר לחייל שנמצא בשטח תחת מטר אבנים? איך עליו להגיב?

"חייל שמחכה להחליט בשטח בלי להצהיר כוונות מראש, בדרך כלל יתכופף לרוח השוררת כיום, הוא בעצם משתחווה לצלם", אומר הרב שפירא ברוח ימי חג החנוכה. "הוא לא היה אמור להיכנס למצב כזה. עליו היה  להצהיר מספיק הצהרות שהדברים יהיו ברורים מראש. הצהרות כאלו היו משנות את המבנה החשיבתי בכל הצבא".

"לשאול מה לעשות בשטח זו השאלה הכי פחות חשובה, אחרי שנעשו כבר כל הטעויות האפשריות", טוען הרב שפירא. "צריך ללכת עשרה צעדים אחורה ולבחון שוב את שאלת הנאמנות. האם אתה נאמן למדינת כל אזרחיה שהמוסר שלה מתעצב לפי התקשורת ובית המשפט העליון שמקבעים את הנחת העבודה שזו גזענות לומר שעם ישראל הוא עם נבחר, ושהתורה זה משהו פרימיטיבי. אם אלו הנחות היסוד שלך, ולשם אתה נאמן, אלו התוצאות".

 "מנגד", ממשיך הרב שפירא. "אם אתה מחליט שאתה נאמן לקב"ה, וחושב שמצווה גדולה לומר בקול שעם ישראל הוא עם נבחר, ושבתורה שה' נתן יש את הצדק הכי מוחלט שיש, אז אתה תתנהג נורמאלי. ברור לי שאם היו הולכים על פי מוסר התורה, כל הדברים האלו לא היו מתרחשים".

 "אני מציע לחיילים לאמץ את תורת המלך כקוד האתי שלהם", מסיים הרב שפירא בחיוך.

תגובות (8) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד