בע"ה ט"ו ניסן תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מייצרים אלטרנטיבה: בית דין שמיני לארץ חמדה

הציבור מצביע ברגליים ובתי הדין לממונות הפועלים על פי התורה הולכים ומתפתחים. "כשפועלים במקצועיות הציבור מביע אמון", מסביר הרב עדו רכניץ

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ה סיון תשע"ז - 11:46 19/06/2017
גודל: א א א
בית הדין של ארץ חמדה צילום: ארץ חמדה
בית הדין של ארץ חמדה צילום: ארץ חמדה

רשת בתי הדין 'ארץ חמדה - גזית' פתחה לאחרונה בית דין חדש בחיפה, וזאת לאור הביקוש ההולך וגובר ברחבי הארץ לדיני ממונות על פי התורה. בית הדין החדש ממוקם בשכונת נווה שאנן בחיפה ובראשו עומד הרב אליהו בלום. מדובר בבית הדין השמיני, כאשר יתר בתי הדין של ארץ חמדה ממוקמים ברחבי הארץ.

בשיחה עם הקול היהודי הסביר הרב עדו רכניץ, מדייני ארץ חמדה, את מטרת פעילות הרשת.

"יש חשיבות הלכתית אדירה בהידיינות בפני בית דין על פי דין תורה. בתי דין לממונות קיימים מקום המדינה ואף לפני כן, וארץ חמדה נותנת את התרומה הייחודית בדגש על מקצועיות, עבודה תחת סדרי דין אחידים, מדיניות הלכתית פסקי דין מנומקים, אפשרות ערעור, ועוד דברים מהסוג הזה, שאנחנו מרגישים שהציבור מבקש אותם ובצדק בעינינו", מסביר הרב רכניץ.

לדבריו, התוצאות של עבודה מקצועית ניכרות בשטח. "אנחנו מרגישים כל הזמן עלייה בהיקף הפניות ולא פחות חשוב, גם באיכות הפניות. רוב התיקים שלנו הם בינוניים, לצד תיקים גדולים של מליוני שקלים. זו גם הבעת אמון מצד הציבור, גם מצד לשכת עורכי הדין וגם מצד בתי המשפט".

בתי הדין לממונות פועלים מכח חוק הבוררות המאפשר לכל שני צדדים במחלוקת ממונית לבחור בורר המוסכם על שניהם. הרב רכניץ מסביר כי יש לשים לב בכל חוזה שהבורר מוסכם על הצדדים ומסכים בעצמו לדון, וכן ששני הצדדים מוכנים לדון באותו בית דין, וזאת כדי למנוע מחלוקות לאחר מכן. לאחר שישנו פסק דין מבית הדין ניתן להשתמש בו גם בהוצאה לפועל ולקבל תוקף של בית משפט לפסק.

"השיבה שופטינו כבראשונה זה חלק מנבואת ישעיהו", אומר הרב רכניץ. "תפקידנו כבית דין בתהליך הזה הוא לקיים מערכת באיכות הגבוהה ביותר, שתכבד את משפט התורה ותתמודד עם האתגרים שהמציאות מציבה לנו. אנחנו צריכים לייצר אלטרנטיבה איכותית מקצועית ורצינית. להביא למצב בו אדם יודע שהוא בא לבית דין של תורה והוא דן בפני אנשים שמבינים את המציאות, יודעים במה מדובר, בקיאים בהלכה לעומק, וגם לא ממהרים להסתתר מאחורי מגבלות כאלו ואחרות אלא מחפשים את הפתרונות, ואפשר למצוא את הפתרונות די בקלות בתחום הבוררות. כשיש מגבלות פנים הלכתיות תתמודד איתן ותתן פתרונות וכך נייצר משהו שיכול לעבוד".

בתי הדין של ארץ חמדה נמצאים בקצרין, חיפה, עפרה, נוף איילון, פתח תקוה, ירושלים, רמת גן ושדרות. באתר האינטרנט של הרשת ניתן למצוא פרטים על פעילות בתי הדין והסבר פשוט כיצד לפנות ולפתוח תיק.

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד