בע"ה י"ג ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מי פה המפלה? אתר סירב לפרסם "עבודה עברית"

אתר סירב לפרסם בקשת עבודה ב"עבודה עברית" וטוען כי המודעה מפלה. בדיקת הקול היהודי העלתה כי לכאורה דווקא החלטה זו מהווה הפליה פסולה

  • אלחנן גרונר
  • כ"ו אלול תשע"ח - 18:36 06/09/2018
גודל: א א א
בנייה בעבודה עברית.  צילום: אלחנן גרונר
בנייה בעבודה עברית. צילום: אלחנן גרונר

אתר פרסום מכרזי העבודה 2fix סירב לפרסם הודעה של לקוח שציין בהודעתו כי הוא מעוניין בשיפוץ ב"עבודה עברית".

הלקוח, שפנה לקול היהודי והתלונן על כך, סיפר כי הוא מעוניין בעבודה עברית וכי למרות שבעבר ראה מודעה עם בקשה דומה, באתר סירבו לפרסם את מודעתו.

"ציינתי שם שאני מעוניין בעבודה עברית בלבד. הם סירבו לפרסם את המודעה עם הבקשה הזו, לא נימקו מדוע וזאת על אף שראיתי מודעה עם בקשה דומה מלפני חצי שנה", אמר לקול היהודי.

פנינו לאתר, שם אישרו כי הם מסרבים לפרסם מודעה שבה מבקש הלקוח "עבודה עברית", משום שלטענתם מדובר במודעה "מפלה". אלא שמקריאת חוק איסור הפלייה בשירותים ומוצרים עולה כי לכאורה מי שמפלה הוא דווקא האתר, שמסרב לפרסם את מודעת הלקוח תוך הפלייה מחמת השקפתו. 

מאתר 2fix נמסר לקול היהודי בתגובה כי "האתר מאפשר לגולשים לפרסם בחינם מודעות בתחום השיפוצים ולקבל מגוון הצעות מבעלי מקצוע. המודעות עוברות את אישור האתר בטרם הפרסום. במקרה הספציפי, התקבלה בקשה למודעה אשר מפלה בין אוכלוסיות על רקע דתי מה שאסור ולכן מודעה זו לא אושרה לפרסום במתכונתה הנוכחית. יתרה מכך, האתר הנו אתר פרטי ואינו מחוייב לאשר פרסום של מודעה של מי מהגולשים".

אלא שעו"ד אורי צפורי, מי שליווה את אתר "לוח עבודה עברית" במאבקו המשפטי מטעם תנועת "דרך חיים", טוען כי מפעילי האתר טועים מבחינה משפטית וכי דווקא הם מפלים לכאורה. 

"מנהלי האתר טועים טעות כפולה", מסביר צפורי בשיחה עם הקול היהודי. "ראשית, ההודעה שביקש אותו אדם לפרסם איננה מודעה מפלה. כל אדם בישראל רשאי להחליט את שירותיו איזה בעל מקצוע הוא מעוניין לשכור, גם משיקולים שהם לחלוטין לא ענייניים כגון דת, לאום וכיו"ב.
איסור הפליה נוגע רק לגופים ציבוריים או ציבוריים למחצה, ולא לאנשים פרטיים", מדגיש צפורי. "אם האתר היה בעצמו מפלה גולשים מחמת מוצאם הדתי/לאומי הרי שהוא אכן היה מפלה, אבל כאשר האתר רק מאפשר לגולשים לפרסם מודעות בתחום השיפוצים בכדי לקבל מגוון הצעות מבעלי מקצוע, הוא אינו מפר את החוק כאשר הוא מפרסם את הדרישות האישיות של אותו גולש. האתר בעניין זה משמש כעין מתווך המשקף את דרישת הגולש, שהוא אדם פרטי. בעניין דומה דחתה רשמת המתווכים את בקשת האגודה לזכויות האזרח להורות למתווכי נדל"ן כי אסור להם לתווך את דרישות הלוקח שלהם, ככל שדרישות אלו כוללות התייחסות לדת והלאום של הקונים הפונטציאליים. בתשובתה הבהירה רשמת המתווכים כי לכאורה על פי הדין הקיים אין מניעה בכך", מציין צפורי. 
"הטעות השנייה של מנהלי האתר היא חוסר ההבנה שהם אינם "אתר פרטי". האתר הוא לוח פרסום מקוון המאפשר לגורמים לפרסם מודעות "דרושים". ביהמ"ש קבע מספר פעמים בעבר כי "לוח פרסום מקוון" הוא שירות ציבורי לכל דבר ועניין ועל כן חל עליו חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים (ראו ת"א 9532-10-14, 31641-03-17). משמעות הדבר היא שלאתר אסור להפלות גולשים על רקע השקפה. גם אם פלוני  מבקש לפרסם מודעה שאינה לרוחם של מנהלי האתר, אסור לאתר למנוע ממנו את השירות הציבורי רק מחמת השקפתו. לפיכך סירובו של האתר לפרסם את מודעתו של פלוני לא רק שאינה מונעת הפליה אלא מהווה הפליה בעצמה".
תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד